+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir şey için kokudan Allah musaf çarpsınki dedim bunu bozsam çarpılma ihtimalim var mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. pele26
  Üye
  Reklam

  Bir şey için kokudan Allah musaf çarpsınki dedim bunu bozsam çarpılma ihtimalim var mı

  Reklam

  Bir şey için kokudan Allah musaf çarpsınki dedim bunu bozsam çarpılma ihtimalim var mı Mumsema ben bir şey için korkudan allah musaf çarpsınki dedim bunu bozsam çarpılma ihtimalim var mı bunu bugün bozsam yarın oruç tutsam olurmu yeniden sigarya başlamak için

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: ben bir şey için kokudan allah musaf çarpsınki dedim bunu bozsam çarpılma ihtimalim var mı


  Reklam


  Kur’an, Peygamber, Kâbe için demekle yemin olmaz. Fakat âdet olduğu için Mushaf hakkı için demek veya elini Mushafa koyarak bunun hakkı için demek yemin olur. (Kur’an çarpsın) demek, Allah şahidim olsun demek yemin olur.

  Kalben vallahi dense, yemin sahih olmaz. Dil ile söylemek gerekir. Küfre sebep olan şeyleri, yemin niyeti ile söylerse, kâfir olmaz, yemin etmiş olur. (Eğer şunu yaparsam kâfir olayım) gibi küfre sebep olan bir şeyi yemin kastı ile söylemek de yemin olur. Yemin kastı ile söylemedi ise kendisi kâfir olur. Onun için kâfir olayım sözünü hiç söylememeli!

  Kefaret için bkz:http://www.mumsema.com/diger-soru-ve...l-verilir.html

 3. pele26
  Üye
  tamam yemini bozayımmı bozmayımmı

 4. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Yemin ettiyseniz bozamazsınız bozarsanız Yemin kefareti vermeniz lazım neden bozacaksınız yemini


  bide soruyu biraz daha açarsanız daha iyi yardımcı olalım pek birşey anlaşılmıyor sorudan malesef

 5. pele26
  Üye
  ya ben zorla ismeyiyerek yemin ettim sigara için şimdi pişmanım sinir krizindeyim çok canım çekiyor bozmak istiyorum bozasamda orucu bu akşam tusam olurmu

 6. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Soğuk bir su içerseniz geçer kriz kardeşim
  "Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da keffareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek, yahut onları giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin keffareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz." (Mâide: 5/89).

  Maddi gücü yetmeyenler oruç tutacak, maddi gücü olanlar ise âyette sayılan iyilikten birini yapacaklar; hangisini yapacaklarını seçme konusu da yükümlülere bırakılmıştır.

 7. Misafir
  Bir arkadaşıma yalan attım o da şuan ezan okunuyor bak yalan söylüyorsan çarpıl dedi korkudan tamam dedim yemin etmiş oluyor muyum ?

+ Yorum Gönder