+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kınayıcının kınamasından korkmamak hakkında. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gul18
  Üye
  Reklam

  Kınayıcının kınamasından korkmamak hakkında.

  Reklam

  Kınayıcının kınamasından korkmamak hakkında. Mumsema Kınayıcının kınamasından korkulmaması gerektiğini biliyorum. "Eğer bir kişi kınayıcının kınamasından korkup örneğin etraf ne der diye kapanmazsa, bu şirk olur" diye okudum.

  Şimdi, bir kimse eşarbını taksa... Ama örneğin, "yaşlılar gibi gözüküyor" "aman ne abartıyor" denmesin diye birazcık daha farklı taktı. Yine saçını boynunu örtecek, Allah'ın emrine uygun, örtünmeye uygun şekilde. Ama farklı bağladı ya da kaşına kadar gelen örtüyü biraz daha geri çekti, biraz daha alnını gösterdi. Bu da şirk olur mu? Kınayıcının kınamasından korkup, Allah'ın emrine uymazsa şirk oluyor. Ama, bu kimse Allah'ın emrine uyuyor ama yine de kınamalardan dolayı biraz daha farklı yapıyor. Şirk olur mu?

 2. abdullahtr
  Üye

  --->: Kınayıcının kınamasından korkmamak hakkında.


  Reklam


  Öncelikle belirteyim. Dini yönden bilgisi çok az olan birisiyim. Ama acizane bir tavsiyede bulunacağım.

  Eğer "aman ne abartıyor" dediklerinden kasıt, Allah'ın daha hoşuna gidecek olanaysa Allah bunun sevabını daha fazla yazabilir. Yani düşün, Allah rızası için çevrenin baskısını ayrıntılarda dahi aştın. Yani bence en İslam'a uygun olanını yapın.

  Ama sorunuzun cevabını bilemiyorum.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Ama farklı bağladı ya da kaşına kadar gelen örtüyü biraz daha geri çekti, biraz daha alnını gösterdi. Bu da şirk olur mu? Kınayıcının kınamasından korkup, Allah'ın emrine uymazsa şirk oluyor. Ama, bu kimse Allah'ın emrine uyuyor ama yine de kınamalardan dolayı biraz daha farklı yapıyor. Şirk olur mu?
  Kardeşim önce şirkin anlamını bilelim
  Şirk Allah c.c ya ortak koşmak,O'ndan başka ilah edinmek demektir.
  Allah c.c emirlerine uymamak ,farzları yerine getirmemek günah-ı kebir yani büyük günahtır.Büyük günahları Allah c.c dilerse affedecektir,dilerse günahı bedelince azap edecektir,Fakat şirkin affı yok şirk koşanın ebedi yeri cehennemdir.
  Bahsettiğin konu şirk değil gühahla ilgilidir,
  elimizden geldiğince günahlardan kaçınmamız gerekli.
  Günahın küçük olduğuna değil kime karşı yapıldığıda önemli bir konudur.

  Bu konuda Efendimiz (s.a.v) in sözlerini incele...


  Mü'min günahını şöyle görür: ‘O, sanki üzerine her an düşme tehlikesi olan bir dağın dibinde oturmaktadır. Dağ düşer mi diye korkar durur. Fâcir ise günahı burnunun üzerinden geçen bir sinek gibi görür.” (Buharî, Da'avât )

  “İnsanoğlunun her biri hatakârdır. Ancak hatakârların en hayırlısı tövbekâr olanlarıdır.” (Tirmizî, Kıyâmet, 50) buyrulmuştur.

+ Yorum Gönder