+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslam Dini Açısından Laikliğin Önemi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. selami6363
  Üye
  Reklam

  --->: İslam Dini Açısından Laikliğin Önemi ?

  Reklam  --->: İslam Dini Açısından Laikliğin Önemi ? ile ilgili yazı Yudumla.com
  rabbim hepimizi islah eylesin cahaletten uzaklaştırsın

 2. Allahın1Kulu
  Devamlı Üye

  --->: İslam Dini Açısından Laikliğin Önemi ?


  Reklam


  ben burda konular açığa çıksın doğru yanlışı görelim yazdım ama siyasete bulaştı...Yöneticilerden konunun kapatılmasını hatta silinmesini istiyorum !

 3. VanLi*
  Devamlı Üye
  Konular silinmiyor ayrıca kapatılmasıda isteğe bağlı değildir bir yerde koptu ve kapatılmasına gerekecek husu doğdu ama sonradan sorun kalktı sanırım şuanda herhangi bir sıkıntı yok herkes fikrini belirtti bence fazla söze gerek yok.


 4. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Allahın1Kulu kardeşim gerçekten atatürk'ün DİNdar olduğunu iddia ediyorsunuz ve ben sizi bu konuda samimi buluyorum her ne kadarda Bulmak istemesem bu konuda sizinle istişare edebilirm halbuki Müslüman olmadığı "APACIK" ortada iken sırf sizin kafanızdakı SORU'Lar yok olsun diye size doyurucu belgeler yazacam inşAllah bu gün biraz ders çalışmam lazım yarın sabah gelince eklerim buraya burdan bakarsınız inşAllah...

 5. Allahın1Kulu
  Devamlı Üye
  Allah izin verirse bakarım kardeşim.

 6. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Bak kardeşim yazıları tümünü eklemiyorum...Not: ismi geçen kitap vb ı okumadım

  Mustafa Kemal’in en büyük dindarlık örneğinden biridir. O Milleti ve dini için en iyisini yaptı’ diye gösterilen bu eylem için Mustafa Kemal aslında ne diyordu?

  “…Arapoğlunun yaverlerini Türk oğullarına öğretmek için, Kuranı, Türkçe’ye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım, ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…” (4)


  Mustafa Kemal, “Müslümanlık” için Arap dini diyor iken (5), bu dinin kurucusunun da Muhammed olduğunu söylüyordu.(5) Kurandan ve ayetlerden, gökten indiği sanılan kitap ve dogmalar olarak bahsediyordu.(6)
  En önemlisi de “Meclis’e girerken dua edilmeden girilmez” diye, önünde duran bir imama “Bu yurt Mehmetçiğin süngüsü ile kurtuldu senin duaların ile değil” diyerek itelemesidir.(7)
  Bu dinin etkisi Türkler üzerinden o kadar etkiliydi ki, benliklerini unutmuş ve bir Arap ümmeti haline gelmişlerdi.(5)
  Mustafa Kemal, sürgün anılarında söyle diyordu:
  “…Araplara burada Muhammed’in soyundan geldiği için imtiyazlı davranıyorlar.” Mustafa Kemal, kendisine en fazla zarar verecek olan “Arap milliyetçiliğini” de bitirmek istiyordu.
  Onun için Kuran’ı Türkçe’ye çevirtmiş, ezan’ı Türkçe okutuyordu. Çünkü burası bir “Türk Devleti” idi. Arapçaya yer yoktu.
  Mustafa Kemal el yazmalarında bu durum’u şöyle izah ediyor:
  “Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi… Bilakis “İslamlık”, Türk Milleti’nin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.”(8)
  “Bu pek tabii idi çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir “Arab milliyeti” siyasetine muncer oluyordu. Bu Arab fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdurlar. Bununla beraber, Allah’a kendi milli lisanında değil, Allah’ın Arab kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti birçok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler...” (9)
  ***
  Mustafa Kemal’in bu yönü hiçbir zaman anlatılmadı.
  Din kitaplarına da gireceğini zannetmiyorum. Sadece şu saçma tartışmalara birkaç katkım olsun diye yazdım.
  Kaynaklar
  1. Atatürk’ün Uşağı Cemal Granda Anlatıyor/ 25 Eylül 2007 Güneri Civaoğlu “Atatürk ve Oruç” Adlı makalesinden.
  2. Şu Çılgın Türkler - Turgut Özakman Sayfa 190–216
  3. Ergenekon - Y.Kadri Osmanoğlu Sayfa 107
  4. Kazım Karabekir Anılarından.
  5. Atatürk’ün el yazıları Sayfa 364
  6. Son Meclis Konuşmasından
  7.Kemal Arıburnu - Anılar.
  8.El yazmaları Sayfa 365
  9.El yazmaları Sayfa 366

  Bunların yalan uydurma olduğunu kaynakları ile beraber belirtirseniz sevinirim teşekürler

 7. Allahın1Kulu
  Devamlı Üye
  Mustafa Kemal, kendisine en fazla zarar verecek olan “Arap milliyetçiliğini” de bitirmek istiyordu.


  Bu yere dikkat çekmek isterim Araplar 1.000.000 Osmanlı askerini Şehit etmiştir.İngiliz ajanı var arap halkını kışkırtmış. Diğer söylediklerine açıkça ben inanmıyorum yani Atatürkü hayla dindar olarak görüyorum neden Müslüman olmayan biri dediğim gibi Camilerde dua ediliyor ?


 8. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  atatürkün dediği ile sizin dediğiniz uyuşmuyor malesefama dediğin gibi olsun
  diğer yazdıklarımı cevaplarsanız sevinirim

  elimde bir çok kayıt var eklersem konu kapanır o yüzden eklemiyim siz nasıl biliyorsanız öyle yapın cami diyorsunuzda wAllahi ilk defa duyuyorum camiide atatürke dua edildiğini tam aksine beddua ediliyor diye biliyorum ben yoksa yanlışmı biliyorum ?

 9. Allahın1Kulu
  Devamlı Üye
  Ben Cuma namazında denk geldim Atatürk ve Silah arkadaşlarına hoca dua etmişti yanlış hatırlamıyorsam yakın zamanlarda 30 Ağustos bayramı vardı.Bakın Atatürk aslında biraz karışık geliyor bana yani Ben Dindar sen Dinsiz ben Milliyetçi diğeri devrimci Ben Adam gibi adam Diğeri Allah Belasını bakın araştırın Taha Akyol Ama Hangi Atatürk,Atilla İlhan Hangi Atatürk diye kitapları var yani bu durum kitaplara kadar düştü ben size belli sebeplerden dolayı Atatürkün Dindar oluşuna kanıt gösteremiyorum ama İnşallah en yakın zamanda ayarlamaya çalışacağım...

 10. erdem37
  Üye
  Laiklik Özgürlük Demek Değil Aksine Kısıtlamaktır İslam Dini Yaşamımızın Her Yerinde Olması Gerekir Laikliği Savunan Arkadaşlar Siz İslam Dininde Ne Zaman KISItlılık Veya Kotu Seylere Tesvık Gordunuz Haşa Az Önce Bir Arkadaşla Konustuk O da Laik Düsünceli Ve Birşey Paylaşmış İmamhatip Liseleri Artıyor Ne Olck Halimiz Ve İçki İçlenn Yerleri Kısıtlıyorlar Paşam Gibi Resmen Bizi Şikayet Ediyor M.KemaL Atatürke Bu ne Biçim Zihniyettir Bu nE bİÇim mÜslümanlıktır Lütfen Bu Konuya Acıklık Getirelimm ...

 11. EVELALLAH
  Üye
  .....

 12. *Amine*
  Okur, yazar, susar...

  Reklam


  EVELALLAH kural ihlali yapıyorsunuz: Forum Kuralları
  5. Forumda flood yapmak, arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
laikliğin önemi nedir