+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadının vücut temizliğini ve avret yerinin temizliğini başka birine yaptırabilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hakan
  Üye
  Reklam

  Kadının vücut temizliğini ve avret yerinin temizliğini başka birine yaptırabilirmi?

  Reklam

  Kadının vücut temizliğini ve avret yerinin temizliğini başka birine yaptırabilirmi? Mumsema Kadının vücut temizliğini ve avret yerinin temizliğini başka birine yaptırabilirmi?

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Kadının vücut temizliğini ve avret yerinin temizliğini başka birine yaptırabilirmi?


  Reklam


  Kadınların birbirlerine avret yeri, erkeğin erkeğe avret yeri gibidir. Müslüman kadının, gayrimüslim ve fasık kadınlar ile dinsiz amca ve dayının yanında örtünmesi üç mezhepte farz, Hanbeli mezhebinde caizdir. Hanbeli mezhebinin farklı yönü şöyledir:

  Erkeğin erkeğe avret yeri, diz ile göbek arası değil, sadece seveteyn, yani iki kaba avret mahallidir. Kadının kadına avret yeri diğer mezhepler gibi, diz ile göbek arasıdır. Ancak diğer mezheplerden farklı olarak, gayrimüslim kadınlara da, göbek ile diz arası hariç, diğer yerlerini göstermesi caizdir. Diğer üç mezhepte caiz değildir. Zaruret olunca Hanbeli mezhebi taklit edilerek kapalı kadın, açık kadınların yanında başını, kollarını açabilir.

  Avret yerini açmak veya başkasının avret yerine bakmak büyük günahtır. Hamama, kaplıcaya, denize gidenin diz ile göbek arasını ve dizlerini de örtmesi farzdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Erkeğin göbek ile dizleri arası avrettir.) [Ebu Davud]

  (Uyluk avret yeridir.) [Buhari, Ebu Davud, Tirmizi]

  (Avret yerini açmak büyük günahtır.) [Hakim]

  (Erkek erkeğin; kadın kadının avret yerine bakması helal olmaz.) [Müslim]

  (Evlerin en kötüsü hamamdır. Orada sesler yükselir, avretler açılır. Tedavi veya kirden temizlenmek için girecek olan örtülü girsin.) [Taberani]

  (Allahü teâlâya ve ahirete inanan hamama peştamal ile örtülü girsin!) [Nesai]

  (Avret yerini açana ve başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

  (Din kardeşinin avret yerine kasten bakanın kırk gecelik namazı kabul olmaz.) [İ. Asakir]

  Kapalı da olsa kadına şehvetle bakmak günahtır. Kadının erkeğe bakması da günahtır. Ümm-i Seleme validemiz anlatır: Resulullahın yanında iken, iki gözü de görmeyen İbni Ümmi Mektum, izin isteyip içeri girdi. Resulullah bize, (İçeri girin) buyurdu. (O â’mâ değil mi, bizi görmez) dedim. (O sizi görmüyorsa, siz onu görmüyor musunuz?) buyurdu. (Tirmizi, Ebu Davud)


  Yaptıramaz Kadın avret yerini ve temizliğini başkasına yaptırması günahtır

 3. Misafir
  İnsan kendi eşinin evrat yerinin temizliği yapsa günahmı yada hayır kazanırmı

 4. arifselim
  Yönetici
  Eşler arasında avret yerlerini görme engeli yoktur. Eğer isterlerse birbirlerine yardımcı olabilirler. Sevap olması da umulur.

+ Yorum Gönder
avret yeri temizliği,  avret yeri nasıl temizlenir,  avret yerleri nasıl temizlenir,  avret bölgesi temizliği,  edep yerleri nasıl temizlenir,  bayanların vücut temizliği,  Kadınların vücut temizliği