+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aleviler neden din dersine karşı çıkıyorlar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. tugyanedo
  Devamlı Üye
  Reklam

  Aleviler neden din dersine karşı çıkıyorlar?

  Reklam

  Aleviler neden din dersine karşı çıkıyorlar? Mumsema selamunaliykim arkadaşalr.benim merak etim bi konu var bilgisi olan acıklarsa sevinirim.biraz önce haberlerde alevilerin din ders:i kaldırılması icin gösteri yaptıklarını izledim.bugune kadar azcok alevi tanıdım ama namaz kılıp oruc tutanda vardı tutmayıp camıye gitmeyende.ALLAH aynı peygamberimiz aynı kabul ediyorlar.peki bu celişki nedir bu nasil iş.lütfen bilen birisi acıklasın bizde bilgi sahibi olalım

 2. ogamest
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  --->: Aleviler neden din dersine karşı çıkıyorlar?


  Reklam


  1.Alevilerin tümü bu inançta değildir.
  2.Aleviler konusunda kesin bir hüküm verilmez, çünkü aleviler arasında da inanç farklılıkları mevcuttur.Alevi olsun ve ya olmasın, önemli olan itikaddır.Kişi neye inanıyor ona bakılır.Dolayısıyla sünni ise bile kişinin neye inandığı önemlidir.Alevi kelimesi, Hz.Aliye (ra) bağlı, onun soyundan gelen (soy derken ona bağlı) , onu seven demektir, bu hususta aslında sünnilerde alevidir.Yani bizler de Hz.Aliyi severiz.O bizim canımızdır.
  3.Alevilik , Şiiliğin Türkiye versiyonu derler, fakat bu pek doğru değildir.Eğer buradaki bir alevi Hz.Ebubekir`e Hz.Ömer e sövüyorsa onun İrandaki bir şiiden farkı kalmaz.Bu da o kişinin ehli sünnetten çıktığını gösterir.Ve hele bazı maddeleri inkar , alevileri de müslümanlığın dışına itmiştir.
  4.Aleviler, Müslümandır, Ehli Sünnettir, Kafirdir diye bir hüküm söz konusu olamaz.İnsanların itikadına bakılır.Bence Türkiye de bu üç grup mevcuttur.Ama genel itibariyle, ehli sünnet bir yana dursun, müslümanlığın da dışına çıkmışlardır.
  Kurandaki bir ayeti inkar etmek , insanı kafir yapar.Eğer onlar Ramazan orucunu inkar ederlerse kafir olurlar, ve ya tesettürü vs.

  = Bundan dolayı, onların yaptığı eylemler de gösteriyor, dinin dışına çıkılmış.

  Vesselam.

  Bunlar şahsi görüşümdür.

 3. mematii
  Emekli
  İslam'da amellerdeki eksiklik veya noksanlık kişiyi dinden çıkarmaz, günahkar yapar. Kişi tevbe ile istikametini düzeltirse Allah (c.c) affeder. Amma; itikatdeki bozukluk (Allah muhafaza) kişiyi dinden çıkarır ve sahibini cehenneme sürükler. Çok dikkat edilmesi gereken bir husus..

+ Yorum Gönder