+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gunahkar35
  Üye
  Reklam

  Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız?

  Reklam

  Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız? Mumsema s.a bır bılen varmı bılmıyorum ama soyle bır durum var babam olmeden once dedeme babaneme onlar olmeden eger sızden bana kalan mallardan bır camıye yardım edıcem demıs bende dedımkı cevremızde bır camıye yardım gerekmemekte lakın madem bır yardım edeceksın okumak ısteyen evlenmek yada hasta bırıne yardım et dedım sızce ıllene camıye mı yoksa hayır olsun dıye verılmıs bır sozden benım dedıklerımede yardım yapabılırmı ????

 2. aziz83
  Emekli

  --->: Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız?


  Reklam


  Vasiyet, sağlığında kendi sorumluluklarını bizzat yerine getirmekten aciz kalan kimsenin, bu sorumlulukların ifası için yakınlarının sağlığından yararlanması demektir. Başka bir ifadeyle, bize ölüm belirtileri geldiğinde, yapmak isteyip yapamadığımız işlerimizin yapılmasını veya takip edilmesini, hayatta olan yakınlarımızdan rica etmektir.

  Üzerimizdeki kul hakkının ve Allah hakkının ödenebilir kısmının, bıraktığımız malın üçte biriyle ödenmesini vasiyet etmemiz vaciptir. Bıraktığımız malın üçte biri ile yerine getirilebildiği sürece, vasiyetimizi yerine getirmek varislerimiz üzerine de vaciptir. Eğer vasiyetimiz, malımızın üçte biri ile yerine getirilemiyorsa, vasiyetimizi yerine getirmek vârislerimiz üzerine vacip olmaz. Yerine getirirlerse iyi olur. Fakat maddî imkânları yoksa bizim vasiyetimizi yerine getirmeye zorlanamazlar.

  Her Müslüman’ın mutlaka vasiyet yazıp bırakması şarttır denemez. Esas olan, kişinin mümkün mertebe kendi sorumluluklarını bizzat kendisinin üstlenmesi ve öldükten sonra geriye vasiyet konusu bir şey bırakmamasıdır. Fakat hayatın olumsuz sürprizleri bazen buna izin vermeyebilir. Ve vasiyet yapmak bir zorunluluk halini alabilir.

  Her şeyi vasiyet konusu yapmamalıdır. Vasiyet konusu yapacağımız şey hüküm olarak farz şiddetinde olmalı ve geride kalanları sıkıntıya sokmayacak cinsten olmalıdır. Meselâ, mezarının şuraya değil, falan yere kazılması; namazının falanca tarafından kıldırılması; evinin falancaya satılması gibi yapılması imkân ve tercih meselesi olan işlerde bağlayıcı şekilde vasiyet bırakıp varislerin elini kolunu bağlamak doğru olmaz. Farz olmayan işlerin vasiyeti “Mümkünse...” gibi nezaket ifadeleriyle yapılmalı; imkân nisbetinde yapılmasının yeterli olduğu belirtilmelidir. Yapılamadığı takdirde geride kalanlara gönül koymamalıdır.

  Konusu günah olan işleri vasiyet etmek günah olduğu gibi, böyle vasiyetleri yapmak da günahtır. Meselâ, falanca kişiyle asla konuşulmaması veya falanca kişinin öldürülmesi gibi günah şeyler vasiyet edilmişse, bu vasiyete uyulmaz.

  Keza kişi sadece bedenen yapılan şahsî farzları vasiyet konusu yapamaz. Meselâ kazâ namazı olan birisi, bunun kendisi için kılınmasını varislerine bırakamaz. Bunun fidyesinin verilmesini de isteyemez. Çünkü namazda fidye yoktur. Kaza orucunun tutulmasını da vasiyet edemez.

  Fakat kişi, malî olup kendi sağlığında yapmaya fırsat bulamadığı–sıhhatinin bozukluğu sebebiyle ilgilenemediği—yükümlülüklerin yerine getirilmesini, yeterli derecede mal bırakmış olmak şartıyla, vasiyet edebilir. Yeterli derecede mal bırakmamışsa yaptığı vasiyetin yine bir anlamı olmaz.

  Meselâ zekât borcu, oruç veya yeminle ilgili fidye borcu, hac borcu, kul borcu gibi malî borçlarının ödenmesini, eğer yeterli derecede mal bırakmışsa, vasiyet etmek vaciptir.

  Ölenin bıraktığı malın üçte biriyle, yaptığı vasiyetleri yerine getirmek varisler üzerine vaciptir.

  alıntı

 3. gunahkar35
  Üye
  ama agbı vasıyet degıl kendılıgınden solemıs yanı sızden bana para kalırsa kı kalmıs o parayla bır camıye yardım edecem demıs bende dedımkı baba sukur burdakı camılerın yardıma ıhtıyacı yok ama cevremızde cok ac fakır okuyamayan evlenemeyen hasta ınsanlar var yapcaksan onlara yap dedım yanı sartmıdır camıye yardım etmesı ?

 4. aziz83
  Emekli
  ama agbı vasıyet degıl kendılıgınden solemıs
  güzel kardeşim vasiyet illa bir kağıda yazılmış belge demek değildir..sözlü olarak söylenebilir..benim burdan anladığım babanızın söylediği vasiyet hükmündedir ve Ölenin bıraktığı malın üçte biriyle, yaptığı vasiyetleri yerine getirmek varisler üzerine vaciptir.

+ Yorum Gönder
vasiyeti yerine getirmemek,  vasiyet yerine getirilmezse,  vasiyet yerine getirilmezse ne olur,  ruyada bir olunun vasiyetini yerine getirmek