+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Secde suresi okurken tilavet secdesi yapılır mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hutoğlu
  Devamlı Üye
  Reklam

  Secde suresi okurken tilavet secdesi yapılır mı ?

  Reklam

  Secde suresi okurken tilavet secdesi yapılır mı ? Mumsema Allah c.c razı olsun
  Selamün aleyküm
  öncelikle mübarek kurban bayramınızı canı gönülden kutlar Rabbimin sevdikleriniz ile nice güzel bereketli sevgi dolu bayramlar geçirmenizi dilerim

  Sorum şu secde suresini okurken tilavet secdesi yapılıyormu yapılıyor ise tam olarak nerelerde yapılıyor bunun hakkında bilgi alabilirimiyim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: secde suresi okurken tilavet secdesi yapılırmı ?


  Reklam


  Vealeykumusselam ve rahmetullah
  Hayırlı bayramlar kardeşim


  Secde Ayetleri ve Tilâvet Secdesi

  Tilavet’in kelime manası “Okumak”dir. Kur’an-i Kerim’in muhtelif sûrelerinde “Secde” Ayet-i Kerimeleri mevcuddur. İmam-i Mergidani: “Kur’an-i Kerim’de Tilavet secdesi, ondört yerdedir.”(450) hükmünü zikreder.

  Bunlar: A’raf Sûresi: 206, Ra’d Sûresi: 15, Nahl Sûresi: 60, Neml Sûresi: 25, Secde Sûresi: 15, Sa’d Sûresi: 24′ün sonu, Fussilet Sûresi: 37-38, Necm Sûresi: 62, Insikâk Sûresi: 18-19 ve Alak Sûresi: 19. ayetin sonundadır.(451) Bu Ayet-i Kerimeleri okuyan ve onu dinleyen üzerine secde etmek vacib olur.
  Zira Resûl-i Ekrem (sav)’in: “Secde etmek, okuyan ve işiten kimse üzerine vaciptir, gereklidir”(452) buyurduğu sabittir.Mükellef; ister Kur’an-i Kerim’i dinlemeyi kastetsin, isterse kastetmesin, Tilavet secdesi üzerine vacib olur. Mesru bir özürü varsa (Hayiz, nifas gibi) secde vacib olmaz. Hanefi Fûkahasi; üzerine edâ ve kaza hesabıyla namaz lazım gelen bir kimse, secde Ayet-i Kerime’lerini okursa ona secde vacib olur”(453) hükmünde ittifak etmiştir. Bu durumda Tilavet secdesi, secde ayetini okuyan sağır kimseye de vacibtir. Zira sağır; edâ ve kaza ehlindendir.

  Secde Ayet-i Kerimelerini okuyan cünüb, abdestsiz ve sarhoş kimseye de “Tilavet secdesi” vaciptir. Zira bunlar kaza ehlindendir. Ancak kafir, mecnun, çocuk, hayızlı ve nifaslıya vacip değildir. Çünkü bunlar (namazı) edâ ve kaza için ehil değildirler.Hz. Abdullah b. Mes’ud (ra)’den rivayet edildiğine göre; Tilavet secdesi üzerine vacib olan mükellef; ellerini kaldirmaksizin tekbir alır ve secde eder. Secde halinde iken üç defa “Sübhane Rabbiyel âla” veya bir defa “Sübhane Rabbina in kane vâdu Rabbina lemef’ûlâ” denilir. Sonra “Allahû Ekber” diyerek secdeden kalkar. Ayaga kalkarken “Gufraneke Rabbenâ ve ileykel masiyr” denilmesi müstehabtir. Feteva-i Hindiyye’de: “Tilavet secdelerinde üç defa “Sübhane Rabbiye’l âlâ” denir. Farz namazlarda olduğu gibi, secde halinde üç defadan fazla da söylenebilir. Fakat üçten daha az söylenemez. Hulasa’da da böyledir.
  Tilavet secdesi yapmak isteyen mükellef; kalbi ile niyet eder ve diliyle: “Allah rızası için Tilavet secdesi yapmaya niyet ettim” der, sonra tekbir alir. Siracû’l Vehhac’da da böyledir. Giyasiye’de: “Tilavet secdesinin edâsı fevri değildir. Ne zaman yapılırsa yapılsın kaza değil, edâ olur. Tatarhaniyye’de de böyledir. Ancak bu hüküm namazın dışındaki Tilavet secdeleri içindir. Namazın içinde ise fevri olarak vaciptir. Kıraat uzun sürdüğü için, Tilavet secdesi geciktirilirse, kaza edilir. Bunu kasden yapmak ise günahtır. Bahru’r Raik’te böyledir”(454) hükmü kayıtlıdır. Molla Hüsrev: “Tilavet secdesinin şartları; tekbir alırken niyet etmek, kıbleye yönelmek, setr-i avrete riayet, hadesten ve necasetten temizlenmektir”(455) buyurmaktadır.

  Kur’an-i Kerim’deki secde Ayet-i Kerimelerini okuyan ve dinleyen mü’minler, üzerlerine vacib olan secde hususunda titizlik göstermelidirler. Çünkü bu amel; şeytani ve tağuti güçleri hüsrana uğratan bir olaydır.

  Sûre No Ayet No:

  1. 7 Araf 206
  2. 13 Rad 15
  3. 16 Nahl 49
  4. 17 İsra 107
  5. 19 Meryem 58
  6. 22 Hacc 8
  7. 25 Furkan 60
  8. 27 Neml 25
  9. 32 Secde 15
  10. 38 Sad 24
  11. 41 Fussilet 37
  12. 53 Necm 62
  13. 84 İnşikak 21
  14. 96 Alak 19

  Alıntı

 3. hutoğlu
  Devamlı Üye
  ALLAH c.c razı olsun
  kurban bayramınız mübarek olsun
  vermiş olduğunuz bilgi için ve ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim

 4. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Amin ....Amin
  sizlerinde kurban bayramınız mübarek olsun

 5. Misafir
  Peki Türkçe Mealini okurken veya dinlediğimizde de secde etmek gerekir mi ?

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Türkçe meal okurken tilavet secdesi yapmanız gerek.

  Kur'an'daki bir secde âyetini okuyan veya dinleyen akil baliğ bir Müslümanın, bir defa secde yapması vacibtir.*Secde âyetinin tercemesini okuyan veya dinleyen kimse de secde yapmalıdır.

+ Yorum Gönder
secde suresinde secde yapılır mı,  secde suresini okuduktan sonra,  secde suresi okunurken ne yapılır,  kuran okunurken secde süresi ne yapmak gerekir