+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Başlanmış olan sünneti bitirmek mi? sünneti bırakıp cemaate katılmak mı? hangisi efdal? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hbevci
  Devamlı Üye
  Reklam

  Başlanmış olan sünneti bitirmek mi? sünneti bırakıp cemaate katılmak mı? hangisi efdal?

  Reklam

  Başlanmış olan sünneti bitirmek mi? sünneti bırakıp cemaate katılmak mı? hangisi efdal? Mumsema s.a.
  kısı oglen namazının sunnetı kılarken cemaatle namaza baslanıyor.burada kısı cemaat namazına tumuyle yetısmek ıcın oglen namazının sunnetını yarıda kesıp(2.rekatta selam verıp) cemaate uymasımı yoksa sunnet namazını bıtırıp cemaate uymasımı efdal?
  selametle...

 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Başlanmış olan sünneti bitirmek mi? sünneti bırakıp cemaate katılmak mı? hangisi efdal?


  Reklam


  Aleyküm Selam
  Tercih hakkı bana verilmiş olsaydı, cemaatle kılınan farzı tercih ederdim.


 3. hbevci
  Devamlı Üye
  Tercih hakkı bana verilmiş olsaydı, cemaatle kılınan farzı tercih ederdim.
  bu cevap buraya uydumu??? 1kere daha dusunursen daha ıyı edersın,cevap yazarken...

 4. YaZaROW
  Emekli
  Fikrimi söyledim.

 5. hbevci
  Devamlı Üye
  canım kardesım alınma sakın kızmadım ben,lakın sitemliyim.
  neden;sorulara herkes cevap vermek yada bırseyler yazmak zorunda degıl!!
  konu dagılıyor ve sorunun cevabını gercek anlamda ogrenılemıyor.kac tane sorum heba oldu gıttı bır bılsen?!
  sorularımın cevabını ben genelde okuyarak sıtede bulamaya calısıyorum ama degınılmemıs konular oluyor,ınsan sorma ıhtıyacı hıssedıyor.malesef onlarda konu kayması yasıyor.
  ınan bana susmak daha erdemlıktır.
  özur dılerım kırdıysamda senı

 6. YaZaROW
  Emekli
  Doğruya doğru Bana söylediniz sandım ve çok az alındım. Fakat önemi yok. Derdinizi anlatınca hemen anladım ve bende özür dilerim. Fakat cevap gelmeyince fikrimi söylemek istedim. Sonuçta farzlar her zaman daha önemli değil midir?

 7. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Sual: Mescide gelen ikindi veya yatsı namazın sünnetine başlandığını görse, o da eğer namaza duracak olsa, farzın ilk rekatını kaçıracağını anlasa ne yapar?
  CEVAP
  O rekat kaçacaksa, yani biz sünnet kılarken farz kılınacağı için mekruh olur. Onun için sünneti dört değil iki rekat olarak kılar. İki rekat kılınca da yetişemeyeceğini anlarsa, bekler, namaza durmaz.

  Anlıcağın kardeşim eğer siz sünnet kılarken cemaat farza durursa ve farzın 2 rekatına yetişemicek olursanız Sünnetin 2. rekatında selam verip Farza Durmanız lazım

 8. hbevci
  Devamlı Üye
  Mescide gelen ikindi veya yatsı namazın sünnetine başlandığını görse....
  ehlı-sünnet kardesım bu soru bızım sıtede mevcut cevabı verılmıs!dogru.
  benım sorumsa ÖGLE namazına aıt yane sunnetı daha kuvvetlı olan bır namaz!!!
  burda asıl soru su oluyor!!!!
  öglen namazının ılk sunnetıının 3. ve 4. rekatını tamamlamak mı? yoksa cemaatle namaza baslanmıs farz namazının 1. yada 2 rekatını kacırmakmı???

 9. aziz83
  Emekli
  öglen namazının ılk sunnetıının 3. ve 4. rekatını tamamlamak mı? yoksa cemaatle namaza baslanmıs farz namazının 1. yada 2 rekatını kacırmakmı???
  hangisi olursa olsun sünnet namazlara başlanmışsa en geç 2. rekatında selam verilip cemaate uyulur..sünnetin 3. rekatında iken cemaat farza durursa, sünnet namaz bitirilip cemaate öyle yetişilir...

 10. ..Mustafa..
  Üye
  hbevci kardeşim. Bilindiği üzere sabah, ikindi ve yatsı namazlarında farz namazı kılındıktan sonra tekrar geri dönüp ilk sünnet kılınmaz ama bu öğle ve akşam namazları için geçerli değildir. Mesela eğer farz namazına başlanmışsa sen 3. ve 4. rekatta yakalamak ümidi ile sünnete durmamalısın (öğle namazlarında sünnet önemli olduğu için sünnete durma eğilimindesin). Çünkü farz namazlarından sonra kalan sünnetler tamamlanabilir.

  Ancak. Diyelim sabah namazına gittin ve ilk 2 sünneti kılmadan cemaat farza durmuş ve eğer imamın yavaş kıldırdığı ve sünneti bitirip tekrar hemen farza yetişebileceğin kanısındaysan hemen sabah namazının sünnetini kılar, sonra yetişebilirsen cemaate uyman gerekir. Çünkü ikindi, sabah ve yatsı namazlarının sünneti kılındıktan sonra tekrar sünnet kılınmaz.
  Konumuz değil ama söyledim.

 11. aziz83
  Emekli
  ..Mustafa.. kardeş Şafii mezhebinde Sabah ve öğle namazının(ilk 4 sünnetini) sünneti farzdan sonra kılınabilirken Hanefi mezhebinde ise sadece öğle namazının sünneti farzdan sonra kılınabilir...

 12. ..Mustafa..
  Üye

  Reklam


  Sabah namazının farzını kıldıktan sonra sünneti kılınamaz ancak. Öğle namazının farzını kıldıktan sonra ilk 4 sünnetini kılabilirsin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
farz namazi kilinmaya baslanmissa