+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kurban gece kesilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imam
  Üye
  Reklam

  Kurban gece kesilir mi?

  Reklam
 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Kurban gece kesilir mi?


  Reklam


  Kurban gece kesilebilir ancak gece kurban kesmek mekruhtur.

  Kurbanın rüknü, kesilmesi caiz olan bir hayvanı kesmektir. Kesilen bu kurbanın sahih olabilmesi için iki şart lâzımdır:
  1 - Vakit: Kurbanın kesim vakti, Kurban bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren, üçüncü gün güneş batıncaya kadarki üç günlük süredir. Bu müddet içinde kurbanın kesilmesi şarttır. Bu vakitler dışında kurban kesilmesi sahih olmaz. Kurbanı gece kesmek mekruhtur.
  2 - Kesilecek hayvanın ayıplardan sâlim olması. Allah`a kurbiyet ve ibâdet maksadıyla kesilecek hayvanların kusursuz ve ayıpsız olmasına müslümanların dikkat etmeleri, Peygamberimizin birçok hadîslerinde emredilmiştir.
  Bu ayıplar iki kısma ayrılır:
  1 - Çok ayıp sayılan ve o hayvanın kurban edilmesine dînen mâni olan büyük özürler.
  2 - Az ayıp sayılan ve hayvanın kurban edilmesini kerahetle câiz kılan küçük kusurlardır.

 3. imam
  Üye
  Gece kurban kesilebilir ama mekruhtur yani sevabını azaltır.
  peki neden acaba?

 4. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Kurbanın Vakti Ne Zamandır?


  Kurban, eyyâm-ı nahr (Kurban kesme günleri) denilen Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günleri kesilir.

  Onuncu gün kesmek daha faziletlidir. Zilhiccenin onuncu günü ikinci fecir doğmadan önce kurban kesmek câiz değildir. İkinci fecirden sonra Zilhiccenin on ikinci günü güneş batıncaya kadar geçen zaman içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak geceleri kesmek mekruhtur.

  Bayram namazı kılınan yerlerde, imam bayram namazında iken veya teşehhüd miktarı oturmadan önce kurban kesilmesi caiz değildir, Selâm verdikten sonra ise kurban kesilebilir. Bayram namazı kılınmayan yerlerde ikinci fecrin doğumundan sonra kurban kesilebilir. (1)

  Kaynak: ) Kurban, Saffet KÖSE, Şamil İslam Ansiklopedisi

 5. NuN
  Üye
  akşam kurban kesilir dini bir engel yoktur.

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı imam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gece kurban kesilebilir ama mekruhtur yani sevabını azaltır.
  peki neden acaba?

  Gece Kurban Kesmenin Mekruh Olmasının Sebepleri:


  *Kurban gece kesildiğinde et genelde ertesi gün dağıtılır.Dolayısıyla et taze olarak dağıtılamaz(Bu yorum Vehbe Zuhaylide geçiyor.Ama ben bu yorumu pek benimseyemedim.Bir günde et ne kadar bayatlayabilir ki)

  *Akşam kurban keserken üzerimize kan vs.necis maddeler sıçrayabilir.Biz bunu karanlık olduğu için göremeyiz.Akşam namazından sonra kurbanı kesecek olsak üzerimize sıçrayan necis şeyleri göremeyiz (çünkü eskiden insanlar mum ve gaz lambasıyla aydınlanıyorlardı ve bunların aydınlatması yetersizdir ayrıca hem yatsı namazı hem de sabah namazı karanlıkta kılınan namaz olduğundan abdestten önce bedenimizi ve giysilerimizi necis bir şey var mı yok mu diye kontrol etmek çok da sağlıklı olmaz.) ve o vaziyette yatsı namazını belki de sabah namazı da kılarız.Bu durumda namazın farzlarından biri olan necasetten tahareti terk etmiş oluruz.Dolayısıyla kıldığımız namaz sahih bir namaz olmaz.

  *
  Gece ortam ne kadar aydınlatılsa da gün ışığı gibi olmaz.Dolayısıyla kurbanı keserken yanlışlıkla bir yerimizi kesip sakatlayabiliriz.Ayrıca hayvanı tam göremediğimizden kesilmesi gereken yerden kesemeyiz ve hayvana acı çektirmiş oluruz.

  *
  Taberani ve Beyhakide geçen bir hadise göre peygamberimiz gece kurban kesmeyi nehyetmiştir.

  Not:Ayrıca bu hadis Maliki Mezhebinin gece kurban kesilemez,caiz değildir görüşüne delil olabilir.Ama aklıma şu da gelmiyor değil.Maliki Mezhebinde birinci günün gecesinde kurban kesilemeyeceği konusunda ihtilaf yok.Ama Mezhep içinde ikinci günün ve üçüncü günün gecesinde kesilip kesilmeyeceğine dair ihtilaf var.Meşhur görüşlerine göre ikinci ve üçüncü günün gecelerinde de kurban kesilemez.Bu hadisi delil alacak olsalar ikinci ve üçüncü günün gecelerini birinci günün gecesinden ayrı tutmazlardı diye düşünüyorum.Bu görüşlerinin arkasında başka bir hadis veya yorum daha var.

 7. imam
  Üye
  Gece akşam kurban kesilir.
  Sağol musab kardeşim

+ Yorum Gönder
gece kurban kesilir mi,  akşam kurban kesilir mi,  gece kurban kesilirmi,  kurban gece kesilir mi,  gece hayvan kesilir mi,  kurban aksam kesilirmi,  gece kurbanı kesilir mi