+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bugünün öğle Namazını Kıldım öğle Namazının Ardından Geçmişe Ait öğle Namazının Kazasını Kılabilirmiyim vb Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Bugünün öğle Namazını Kıldım öğle Namazının Ardından Geçmişe Ait öğle Namazının Kazasını Kılabilirmiyim vb

  Reklam

  Bugünün öğle Namazını Kıldım öğle Namazının Ardından Geçmişe Ait öğle Namazının Kazasını Kılabilirmiyim vb Mumsema Cümleten Selamun Aleyküm Ben Kaza Namazını şu şekilde Kılmayı Düşündüm Inşallah Uygundur şimdi Bugünün öğle Namazını Kıldım öğle Namazının Ardından Geçmişe Ait öğle Namazının Kazasını Kılabilirmiyim Yani Her Bugünün Namazından Sonra Geçmişe Ait Kazayı Kılabilirmiyim örnek (bugünün öğle Namazı Ardından Geçmişe Ait Kaza öğle Namazı Ardından Bugünün Ikindisi Ardından Geçmişe Ait Ikindi Kaza Namazı )

 2. metzer
  Devamlı Üye

  --->: kaza namazını bu şekilde kılabilirmiyim


  Reklam


  Kardeş aşağıda belirtilen zamanlar haricinde kaza namazları istenilen zaman da kılanabilir.
  Beş vakit vardır ki, onlara mekruh vakitler denir.

  Birincisi: Güneşin doğmasından bir mızrak boyu (beş derece) ki, yükselişine kadar olan zamandır. Memleketimize göre güneşin doğuşundan sonra kırk ile elli dakika arasında bir zamandır.

  İkincisi: Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu vakittir. Buda öğle namazından önceki 30-40 dakikalık bir zamandır.

  Üçüncüsü: Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz bir hale gelmesinden itibaren batışı zamanına kadar olan vakittir. Buda güneşin batmasından yani akşam namazından 45 dk. öncedir.

  Dördüncüsü: Fecri Sadıkın doğmasından güneşin doğacağı zamana kadar olan vakittir.

  Beşincisi: İkindi namazı kılındıktan sonra güneşin batmasına kadar olan vakittir.

  İlk üç kerahet vaktinde ne kazaya kalmış farz namazlar, ne vitir gibi vacip olan namazlar, ne de önceden hazırlanmış bir cenaze namazı kılınabilir, nede evvelce okunmuş bir secde ayeti için tilavet secdesi yapılabilir. Bunlar yapılsa iadeleri gerekir.

  Bu üç vakitte nafile namazda kılınmaz. Ancak kılınacak olsa kerahetle caiz olur ve iadesi gerekmez. Çünkü bu kerahet nafile namazların sıhhatli olmasına engel değildir. Bununla beraber bu vakitlerden birine rastlayan bir nafile namazı kerahet vaktinden sonra onu kaza etmek daha fizaletlidir.

  Bu üç vakit ateşe tapanların ibadet zamanıdır. Onlara benzemekten kaçınmak, hak dine saygının gereğidir.

  Diğer iki kerahet vaktinde ise nafile namaz kılmak mekruhtur. Farz ve vacip namaz mekruh değildir. Cenaze namazı ve tilavet secdesi de mekruh değildir. Bu iki vakitten birinde başlanmış olan bir nafile namazı, kerahetten kurtulması için bozulmuş olursa, sonradan onu kaza etmek gerekir.

  Güneşin batışı halinde yalnız o günün ikindi namazı kılınabilir. Fakat diğer bir günün kazaya kalmış olan ikindi namazı kılınmaz. Çünkü kamil bir vakitte vacip olan bir ibadet, nakıs olan ( keraheti bulunan) bir vakitte kaza edilemez. Kerahet vakti ise ibadetlerin noksanlığına sebebdir.

  Güneşin doğuşuna rastlayan her hangi bir namaz ise bozulmuş olur. Bunun için bir kimse daha ikindi namazını kılmakta iken güneş batsa namazı bozulmaz. Fakat sabah namazını kılmakta iken güneş doğsa, namazı bozulur. Çünkü birinci halde, yeni bir namaz vakti girmiş olur. İkinci halde ise, namaz vakti çıkmış; fakat yeni bir namaz vakti girmemiş olur.

  Tam zeval anına rastlayan bir namaz farz veya vacip ise bozulur. Eğer nafile ise mekruh olmuş olur. Yalnız İmam Ebu Yusufa göre Cuma günü zeval vaktinde nafile namaz kılınması caizdir ve keraheti yoktur. Zeval vakti son bulup da güneş batıya doğru yönelmeye başlayınca artık ittifakla kerahet vakti çıkmış olur.

  Kerahet vaktinde okunan bir secde ayetinden dolayı secde yapılabilir. Ancak kerahet vaktinden sonraya bırakmak daha faziletlidir. Yine kerahet vakitlerinden birinde hazırlanmış olan bir cenazenin namazı o vakitte kılınabilir. Öyleki faziletli olan bu namazı geciktirmeyip hemen kılmaktır. Çünkü cenazelerde acele etmek menduptur.

  Günein batışından sonra daha akşam namazının farzını kılmadan nafile namaz kılmak mekruhtur. Çünkü akşam namazı geciktirilmiş olur. Oysa ki, akşam namazında acele etmekte fazilet vardır.

  Cuma günü imam hutbeye çıktıktan sonra veya ikamet getirildikten sonra namaza başlamak mekruhtur.

  İki bayram namazından önce ve bayram hutbeleri arasdında ve bu hutbelerden sonra bayram namazı kılınan yerde nafile namaz kılmak mekruh olduğu gibi, güneş tutulması, yağmur duası ve hac hutbeleri arasında da mekruhtur. Bu hutbeleri dinlemek lazımdır.

  Mekruh olmayan bir vakitte başlanmış olan nafile bir namaz bozulmuş olsa, (bunu kaza etmek vacip olduğundan) ikindi namazından sonra güneşin batışına kadar ve fecrin doğuşundan sonra güneşin bit mızrak boyu yükselmesine kadar kaza edilmez, mekruhtur. Bununla beraber kaza edilse sahih olur. Diğer kerahet vakitleri de böyledir. Ancak başta sıralanan ilk üç kerahet vakti böyle değildir. Onların birinde kaza edilmesi sahih olmaz. Yeniden kaza edilmesi gere
  Selam ve dua ile
  ...

 3. YaZaROW
  Emekli
  Tabii ki öyle kılabilirsin kardeş fakat kendini zorlamanı ve kendine bir kaza namazı defteri hazırlamanı çok tavsiye ederim. Oraya gün gün yazarsın kılmadıklarını, ondan sonra yavaş yavaş kılarak işaretlersin. Böylece şeytan vesvese de veremez. Ve eğer senin kılacağın şekilde yaparsan bir günde 1 günün kazasını kılıyorsun. 1 sene kaza borcun varsa eğer 1 ay sonra ölürsen 11 ay ne olacak ? Bu yüzden çok gayret ederek ve kayıt ederek kaza namazlarını kılarsan senin için çok daha iyi olur bence.

 4. Ferhat1991
  Emekli
  cevaplarınız için rabbim razı olsun 1 günde bir kaç günün kazası kılınıyormu bunuda yanıtlarsan duacın olurum yazmasanda duacın olurum

 5. VanLi*
  Devamlı Üye
  istersen sabah kalk akşama kadar geçmiş kaza namazlarını kıl hiç durmadan farketmez.

  bu zamanlar hariç
  http://www.mumsema.com/showpost.php?...37&postcount=2


 6. Ferhat1991
  Emekli
  Bu 5 Vakitte Hiç Bir şekilde Ibadette Bulunulmucakmı Yoksa Sadece Namazmı

 7. YaZaROW
  Emekli
  Kerahat vakitlerinde sadece namaz kılınmaz kardeşim. Bu vakitler haricinde vaktin ve imkanın oldukça kaza namazı kılman senin için çok iyidir. Düşünsene bir günde bir haftanın kaza namazını kıldığını ? Ne çabuk ödersin borcunu.

 8. Misafir
  Meraba arkadaslar gecmiste kilmadigim namazlar cok sabah namazini 10 defa farz kilabilirmiyom 1 kerede

+ Yorum Gönder
kazağ namazlarımı hervakit namazınınardından kılabilirmiyim