+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kokoreç Yemek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Reklam

  Kokoreç Yemek?

  Reklam
 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Kokoreç Yemek?


  Reklam


  İyi sordun kardeşim. Ben de hiç düşünmemiştim. Bilen varsa bilgileniriz.

 3. maydın
  Devamlı Üye
  Eti yenen hayvanların işkembe, karaciğer, dalak gibi sakatatlarının yenmesi caizdir. Bunlardan ve diğer helal olan yiyeceklerden yapılan kokoreç de helaldir, yenilebilir.

  Ancak eti yenen hayvanların da olsa, akıp çıkan kanı, erkeklik âleti ve yumurtaları (husyeler), dişilik âleti, et içinde toparlak guddeler, idrar torbası (mesane) ve öd kesesi yenilmez. Eğer kokorecin içine bunlardan biri giriyorsa yenilmez. Örneğin bazı yerlerde içine koç yumurtasının da konulduğu söyleniyor. Eğer konuyorsa yenilmez.

  Ayrıca şart olarak hayvan sakatatlarının pisliklerinden arındırılması icin çok iyi temizlenmesi ve kaynatılması gerekir. Eğer temizlenmeden kaynatılırsa pislik etin icine nüfuz edeceğinden dolayı temizlik sağlanmış olmaz. Bu sebeple mümkünse 3 kere suda iyice temizleyerek sonra da suda kaynatılarak etlerin temizlenmesi gerekir.

  Diğer taraftan bir şeyin caiz olması diğer kişilerin onu ille de yapması gerektiği anlamına gelmez. İmam-ı Azam Ebu Hanife hazretleri "bir avuç necaset elbisede olduğunda yine namaz kılınabilir" dediği halde, en ufak bir necaset bulandığı taktirde, tüm elbiselerini değiştitirdi. Ona ya imam! "siz hem buna fetva verdiniz hem de siz uygulamıyorsunuz" diyenlere, " biz fetvayı emreder, ama takva dairesinde yaşarız" cevabını verirdi.

  Buna ek olarak bu tip yiyecekler ağızda kotu koku yapabileceğinden dolayı, bunları yedikten sonra gerekirse bu koku gidene kadar beklemeli veya bu kokuyu giderici çözümler bulunca insanlarla muhatap olmalıyız. Aksi halde helal bir yiyecek yediğimiz halde etrafımızdaki insanları rahatsız edeceğimizden dolayı kul hakki suçunu işlemiş olabiliriz.


+ Yorum Gönder