+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sigara içmek günahmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fiday
  Üye
  Reklam

  --->: sigara içmek günahmıdır

  Reklam  --->: sigara içmek günahmıdır isimli konu Mumsema.com --->: sigara içmek günahmıdır
  vay ehli sünnet arkadaşım senin diline sağlık. ne de güzel söyledin. insanların dinini imanın bitiren bir taife çıkmış "sigara haramdır" deyip göstermelik dindarlık yapıyorlar. fakat herkes herkesin ne olduğunu biliyor. allah da biliyor tabi. ben sigara içmem ama sigara haram de ğil dir. o malum taife istediği kadar desin. hatta diyorlar ki sigara içen insanın ölünce güslü üzerinden kalkmazmış (!) saaçmalığın daniskasına bak ya. dinin kökünü kazıdılar bi de kalkmış yalancıktan ne neler yapıyorlar.

 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: sigara içmek günahmıdır


  Reklam


  Ama vücut bize Allah'tan gelen bir emanet. Bu vücuda zarar vermek bizim haddimize mi?

 3. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Zaten kimse direk sigaraya haram demiyorki. Mekruhun mekruh olduğunu bile bile davem etmek. İsrafın haram olduğu ölçüsüne dayanarak. Emanete Hiyanet edip vucudumuzu kötüye Kullanmak. İsrail gibi tütün pazarını elinde bulunduran lanetlenmiş insanlara para kazandırmak vs.

 4. soruyorum
  Emekli
  ilk basta harcadigin para israfdir. o parayla git eger cocugun varsa sevindir, kardesin varsa sevindir, kimsen yoksa git fakiri sevindir daha güzel olur

 5. mematii
  Emekli
  ehli-sunnet:
  Bütün fıkıh kitaplarında, (Zarar vermeyen miktarı mubahtır) deniyor. Salih bir doktor bir kimseye, bir tanesi de sana zarar verir derse, ona haram olur; ama bu umuma şamil edilemez. Demek ki ölçü, zarar verip vermemesidir. Bir tek sigara içen bir kimseye, haram işledin demek, çok veballi bir iştir.

  ehli-sunnet kardeşimizin sigara hakkındaki görüşlerine, bu konuyu az çok araştıran birisi olarak kesinlikle katılıyorum. Ayrıca sigara konusunda olduğu gibi, doktor tavsiyesine rağmen şekerli yiyeceklerden sakınmayan şeker hastasına da bunda ısrar etmesi haramdır. Bu konu sadece sigara ile sınırlı değildir şeker hastasının örneğinde olduğu gibi, diğer bütün meselelerde de bu böyledir.

  Bir konuda fetva verme durumunda olan ve Allah'tan hakkıyla korkan takva sahibi gerçek alimler, sigara konusunda da direkt "haram" veya "helal" demekten sakınmışlardır. Ama günümüzün biraz mürekkep yalamış kendini alim sanan zevatları, hiç sakınmadan cesurca herhangi bir konu hakkında "haram-helal" diye çok rahatlıkla fetva verebilmektedirler. Dilin kemiği yok misali..

  Sigara konusunda burada "haram" diyen arkadaşlara şunuda hatırlatmak isterim: Malum günümüzde çok yaygın olan ve dinen haramlığı sabit olan "Gıybet, dedikodu, vb." konusunda kendilerini ne derece sakındırabiliyorlar? Bunlar sigaradan daha mı az önemsizdirler? Veya günümüzde kullanımı bir hayli yaygınlaşmış, haram olduğu sabit olan aklı giderici ve uyuşturucu içeceklerin yanında; sigara çok daha masum kalmıyor mu? Neden namazında niyazında olan onca mü'minleri sırf sigara kullanıyor diye haram işlemekle itham ediyorsunuz? Bu ağır bir vebal değil midir? Biraz bu konuları irdelersek, sigaradan çok daha mühim meselelerin karşımıza çıktığını hep birlikte göreceğiz..

  Dua ile..

 6. aziz83
  Emekli
  Allah razı olsun Cübbeli Ahmet hocamız soruyu yanıtlamış:
  http://www.youtube.com/watch?v=ZoR63PeAyX8

 7. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Ama günümüzün biraz mürekkep yalamış kendini alim sanan zevatları, hiç sakınmadan cesurca herhangi bir konu hakkında "haram-helal" diye çok rahatlıkla fetva verebilmektedirler. Dilin kemiği yok misali..

  Örnek oLarak Adnan oktar ya buna soru soranlara ne demeli


 8. sofi ezel
  aciz bir üye
  çok bimiş ehli sünnet

  cüb.Ahmed hocayı hem eleştiriyorsun (benim yayınladığım can dündar yazısında) hemde onun fetvalarını yayınlıyorsun

  sana yargısız infaz yapmadan önce bir açıklamanı dinleyeyim ÇOK BİLMİŞ

 9. furkan26
  Üye
  sigara israf demektir . israfta dinimizce yasaklanmıştır .

 10. aziz83
  Emekli
  sigara israf demektir . israfta dinimizce yasaklanmıştır .
  el insaf ya kafanıza göre kıyas yapıp ta fetva vermeyin ya..kıyas alimlerin işidir beyler!!!

 11. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Kendini beğenmiş sofi özel kardeşim

  hatası olan bütün alimleri burdan silmek lazım olur ki hiçbir Alim kalmaz

  Biz doğru olan tespitlerinden faydalanmaya çalışalım.

  İmamhatipli42: Bana faydalı olanı alırım faydalı olmayanı elekten aşağı süzerim


  DGM'mi burası açıklama yapayım ?


  Sofi özel kardeşim TİLLO Yazısını kaldır ordan istersen o kadar alim evliyanın yaşadığı yerde Kafasına göre Helal Haram koyacak biri daha çıkmadı

  Senin şuan yaptığına "Yanlış Olduğunu bile bile yanlış yapmak denir"


  Hatada ısrar helak olmaya sebeptir

  Nakleden aziz, nakilsiz konuşan rezil olur.

  . Bilmiyorum demek edeptir ve bir şeyler bildiğinin alametidir. Bilen ve edepli olan, tevazu gösterir, bilmediği konuda konuşmaz ve bilmiyorum der. İlimden önce edep lazımdır. Zira hazret-i Ömer; “Edep, ilimden önce gelir” buyurmaktadır.

 12. furkan26
  Üye

  Reklam


  aziz83 kardeşim. kafama göre fetva vermiyorum . ben haramdır demedim veya mekruhtur demedim . sigaraya harcanan para boşuna harcanmış demektir . boşuna harcanan her şeyde israfa girer . israfta dinen yasaklanmıştır . ,

  Fetva vermek ne haddimize !

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
sigara icmek günahmi,  sigara içmek günahmıdır,  sigara icmek gunahmi,  sigara icmek gunahmidir,  sigara içmek günah mıdır,  sigara içmek günah mı,  sigara içmek günahmidir