+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haşa şeytan Allah c.c denk miş!! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. guard45
  Üye
  Reklam

  Haşa şeytan Allah c.c denk miş!!

  Reklam

  Haşa şeytan Allah c.c denk miş!! Mumsema arkadaslar gecengun bir islam formunda gezirken ismini vermiyim reklam olmasın satanist bir kulanıcının yapmıs oldugu bir yoruma kimse cevap veremis böle yazmışh HAŞA''seytan allah a denk rakaiptir şeytan allah a karsı gelmişte felan bunlar zırva öylese allah seytanı niye yaratı
  ona karşı gelecegin bilmiyormuydu'' iste arkadas hatrladıgım kadaryla böleydi cümlesi benimde aklıma takılan kısım allah seytanın ona karsı gelecegimni bilmiymuydu

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Haşa şeytan allah c.c denk miş!!


  Reklam


  İslami site değildir o Bu soruya cevap veremicek insan varmı ?
  O sitenin ismini yazarmısınız kardeşim merak ettim  Aslında yaptıklarından ve yarattıklarından dolayı “kimse Allah’a hesap soramaz” (Enbiya, 21:23) Ancak bizler, insan olmanın gereği olarak her konuda olduğu gibi, bu konuda da Hz. İbrahim (as) gibi, “kalbimizin tatmin olmasını” (Bakara, 2:260) istiyoruz. İşte bu yüzden de aklımıza ister istemez şu soru geliyor:

  Öyleyse neden, Allah şeytanı ve kötülükleri yaratmış da bize musallat etmiş? Kötülüğü yaratmak kötü, şerri yaratmak da şer değil mi?

  Hemen ifade edelim ki, şerrin yaratılması şer değildir; şerri işlemek şerdir. Çünkü Allah bir şeyi şer olsun diye yaratmıyor. Hayır olsun diye yaratıyor. Allahın hayır olarak yarattığı şeyleri de bizler hakkımızda şerre çeviririz. Mesela, Şeytan ateşten yaratılmıştır ve bu konuda en güzel örnek de ateştir. Ateşin yaratılması şer değildir, ancak ona dokunmak şerdir. İnsan ateşi muhafaza altına alırsa ondan faydalanır; aksi halde zarar görür.

  Buna bir başka örnek de yağmurdur. Yağmurun gelmesinin binlerle neticeleri var, bütünü de güzeldir. Tedbirsizliği yüzünden bazıları yağmurdan zarar görseler, “Yağmurun yaratılması rahmet değildir” diyemezler ve “şerdir” diye hükmedemezler.

  Allah’u teâla günah işleme kabiliyeti olmayan meleklerle, hiç sorumlu olmayan hayvanları yaratmıştır. Bu iki varlıktan başka, hem melekleri geçecek kadar mükemmel, hem de aklı olmayan hayvanlardan daha aşağı olacak kadar kötü olma özelliğindeki insanı yaratmıştır. Bu noktada insanın terakkisine yol açmak üzere şeytana fırsat tanınmış ve insana kötülüğü emreden bir nefis verilmiştir.

  Dünya ahiretin tarlasıdır. Ahiretin iki menzili olan cennet de cehennem de insanların imanlarının ve amellerinin meyvesi olacaktır. Bunun için insan nevi bir imtihana tabi tutulmuştur. Hayatını iman ve sahil amel üzere geçirip bütün işlerini istikamet üzere gören insanlar cennete layık bir kıymet alırlar. Aksi yolda gidenler ise cehennem ehli olurlar.

  İnsan, nefsine uymaz ve şeytanı dinlemezse manen terakki eder ve meleklerden daha yüce bir makama erebilir. Aksini yaptığı taktirde de hayvanlardan daha aşağılara düşebilir.

  Bilindiği gibi, elmasla kömürün aslı karbondur. Ancak diziliş farklılığından dolayı biri elmas diğeri kömür olmuştur. Aynı şekilde insanların da aslı birdir. Bütün insanlar aynı maddi ve manevi cihazlarla donatılmışlardır. Ancak, bunların doğru yahut yanlış kullanılmalarıyla insanlar arasındaki farklılık ortaya çıkmış ve toplumda elmas ruhlular yanında kömür ruhlular da ortaya çıkmıştır.

  Meselenin bir başka boyutu da şudur. İnsan, şeytana uymakla kendini zarara soktuğu gibi, “Sebep olan işleyen gibidir.” kaidesine göre bu işte şeytan da büyük bir sorumluk altına girer ve cehennemdeki azabını artırmış olur. İnsanları yoldan çıkarmak üzere kendisine tanınmasını istediği fırsat, başına bela olacak ve istikametten saptırdığı kişilerin azaplarının bir katı da ona tattırılacaktır.

  Cenab-ı Hak dileseydi şeytana bu fırsatı vermeyebilirdi. O zaman onun görevini de insan nefsi üstlenmiş olurdu. Sonuç değişmezdi. Kendisine insanları yoldan çıkarmak için çalışma fırsatının verilmesiyle şeytan büyük bir zarara uğramış, tabiri caizse, küstahlığının cezasını böylece görmüştür.  Ayrıca (bkz): http://www.mumsema.com/risale-i-nur/...s-hikmeti.html

 3. guard45
  Üye
  gercekten hatırlamıyorum ama islam sitesiydi

 4. guard45
  Üye
  allah razı olsun

 5. VanLi*
  Devamlı Üye
  Allah (c.c) çok büyüktür.

  Alıntı ehli-sunnet Nickli Üyeden Alıntı

  bugünkü sohbet konumuzdu rastlantıya bakın

  bu lemayı tam anlamıyla iyice anlayarak okursan kafanda şüphe ve soru kalmaz.Osmanlıca kelime çoğunlukta pek anlamayabilirsin ama anlayan arkadaşların falan varsa onlarla birlikte okuyabilirsin.


 6. muhasebeci
  Emekli
  dedıgın sıte ateistforum olmasın.geneldeorda boyle abuk sabuk fıkırler cıkıyo

 7. guard45
  Üye
  islam sitesi olduna eminim sanırım tek satanisiti cünkü baya bi kişi eleştirmişti

+ Yorum Gönder