+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cuma namazı mı önce kılınıyor yoksa öğle namazı mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YaZaROW
  Emekli
  Reklam

  Cuma namazı mı önce kılınıyor yoksa öğle namazı mı

  Reklam
 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Cuma Namazı Hakkında


  Reklam


  Aleykum Selam Ve Rahmetullah Kardeşim:

  Sual: Cuma namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?
  CEVAP
  Cuma günü 16 rekat namaz kılınır. [Bunun iki rekatını kılmak farzdır. Öğle namazından daha kuvvetli farzdır.] Bunlar sırası ile şöyledir:

  1-
  Önce, Cumanın dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sonra, cami içinde ikinci ezan ve hutbe okunur. Hutbe okunduktan sonra, ikamet okunup, cemaat ile Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

  2-
  Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık son sünneti kılınır. Bunun kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir.

  3-
  Bundan sonra, “Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya” diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir denilen bir namaz kılınır.

  4-
  Sonra da, sabah namazının sünneti gibi iki rekat vaktin sünneti kılınır. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbihler okunup, dua edilir.

  Sual: Cuma namazının sünnetlerini kılarken kazaya nasıl niyet edilir?
  CEVAP
  Cumanın ilk sünnetini kılarken, (Cumanın sünnetini ve ilk kazaya kalmış öğle [ikindi veya yatsı] namazının farzını kılmaya) diye niyet edilir. Cumanın farzından sonra 10 rekat namaz kılınır. Bunun ilk dört rekatını kılarken, (Cumanın son sünnetine ve ilk kazaya kalmış öğle [ikindi veya yatsı] namazının farzını kılmaya) diye niyet edilir. İkinci dört rekatı kılarken, (Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya) diye niyet edilir ve farz gibi kılınır. Buna zuhr-i ahir namazı denir, mutlaka kılmalıdır. Cuma namazı kabul olmazsa, bu namaz o günün öğle namazı yerine geçer. Sonra iki rekat daha kılınır, buna da (Vaktin son sünnetini ve ilk kazaya kalmış sabah namazının farzını kılmaya) diye niyet edilir.

  açıklayıcı olmuştur inşAllah..

 3. VanLi*
  Devamlı Üye
  Cumaya ilk gittiğinde 2 rekat nafile kılabilirsin ezan okunmadan önce daha sonra ezan okunduğunda imam vaazı bitirir ve cuma namazının ilk 4 rekat Sünneti kılınır daha sonra müezzin ayet okur ve imam hutbeye çıkar imam hutbe okurken namaz kılınmaz mekruhtur.Hutbe bittiğinde Kamet getirilir ve Cuma namazı kılınır 2 rekat.

  Cuma namazı bittiğinde Cuma namazının son 4 Rekat Sünneti kılınır daha sonra Zühr-i Ahir(Öğle namazı) namazı kılarsın ve en son olarakta 2 Rekat vakit namazı kılabilirsin.


 4. YaZaROW
  Emekli
  Allah razı olsun harika oldu bu. Hayırlı cumalar bu arada.

 5. Misafir
  gerçekten iy bir aydınlatıcı bilgi Allah sizden razı olsun.

 6. Misafir
  Peki bu dedikleriniz şafi ve hanefi mezheplerinde aynı mı

 7. Misafir
  Peki aynı vakitte iki namaz kılınır mi cuma vakti cuma namazı vaktidir öğle namazı nerden çıkıyor tek vakitte 2 namaz buradan aklıma takılıyor

+ Yorum Gönder
cuma namazından önce kılınan namaz,  cuma namazi ogle namazindan sonra mi kilinir oncemi,  cuma namazımı önce kılınır öğle namazımı,  cuma namazı öğleden önce mi kılınır,  cumadan önce kılınan namaz,  cuma namazından önce öğle namazı kılınır mı,  cuma namazı öğle namazından önce mi kılınır