+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Efendimizin kızı hz. zeynep ve eşi ebu'l as ayrılıp tekrar mı evlendiler? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. menekse23
  Devamlı Üye
  Reklam

  Efendimizin kızı hz. zeynep ve eşi ebu'l as ayrılıp tekrar mı evlendiler?

  Reklam

  Efendimizin kızı hz. zeynep ve eşi ebu'l as ayrılıp tekrar mı evlendiler? Mumsema Bilindigi gibi Efendimizin kizi Hz. Zeynep Ebu'l As ile evlenmisti. Fakat Ebu'l As dan sonra ayrilmislar. Ebu'l As ilk önce iman etmemis. Ve Efendimiz Hz. Zeynep'e söyle demis:

  “uzak dur, birbirinize helal değilsiniz.”

  Sonra Ebu' As Resûlullah (sas)’ın huzuruna vardı ve kelime-i şehadet getirdi. Oradan Efendimizin izniyle Sevgili Zeyneb’ine ve kızı Ümâme’ye kavuştu. Efendimiz nikahlarını tazeledi. Böylece üzüntüler, sıkıntılar tekrar sevince ve mutluluğa dönüştü. (alintidir)

  Bu konuyla ilgili sunu merak ediyorum. Hz. Zeynep ve Ebu'l As ayrilip sonra tekrar mi evlendiler? Dinimizde bu sekilde bi ayrilmada Hulle gerekiyor diye biliyorum!
  Bu konuda hic bir bilgim yok, bilgi verirseniz sevinirim.

 2. aziz83
  Emekli

  --->: efendimizin kizi hz. zeynep ve esi ebu'l as ayrilip tekrar mi evlendiler?


  Reklam


  Hulle iki mü'min kişinin boşanmalarında ve sonrasında birleşme kararı aldıklarında gerekli olan bişeydir..burdaki olay farklı..burda müslüman olmayan biriyle birliktelik söz konusu olduğu için hulle burda söz konusu değildir...ayrıca burdaki olay boşanmada değildir...

 3. menekse23
  Devamlı Üye
  Allah razi olsun cevapladiginiz icin...

 4. Misafir
  Allah tüm inananlardan razı olsun

 5. Misafir
  Hülle sadece 3 kere boş ol denilen boşanma türünde geçerli diye biliyorum

 6. Misafir
  Boşanıp evlenme değil
  ebul as müşrik.olduğu için dinen nikah ahdi geçerli değildi yani dinen nikahsızdılar
  ebul as müslüman olduktan sonra dini nikah akdi peygamber efendimiz tarafından yapıldı ( evlilik ahdi ayeti indikten sonra )
  Sevgi saygı ve muhabbetlerimle

 7. Misafir
  Müslüman bir kadının müslüman olmayan bir bir erkekle evlenmesi yasak olduğu için müslüman olmayan bir insanaislami nikah olmadığından nikahları yoktu ve boşanma olayıda olmamıştır müslüman olduktan sonra ilk nikahlarını Peygamber efendimiz kıymıştır.

+ Yorum Gönder
hz zeynebin eşi,  hz zeynebin eşi kimdir,  hz zeynep kocası kimdir,  hz zeynep eşi,  hz zeynebin eşi kim,  hz zeynep in eşi,  hz zeynebin esi