Konusunu Oylayın.: Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

5 üzerinden 4.00 | Toplam : 5 kişi
Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum
 1. 27.Ekim.2010, 16:02
  1
  sevgiii
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Eylül.2008
  Üye No: 30658
  Mesaj Sayısı: 310
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 37

  Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum


  Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum Mumsema s.a.arkadaşımın bir proplemini yazmak istiyorum çünkü kendine çok sıkıntı ediyor.ben namaz kılmk istiyorum ama her kıldığımda daha çok günaha girmeyeyeim diye bırakıyorum.tuvalete girip çıkıyorum abdeste başlıyorum sanki yellenme olacak gibi basınç oluyor bazen namaza duuyorum yellenme oluyor gidip abdest alıp geliyorum tekrar oluyor kendi kendime kızıyorum sinirleniyorum ama hep böyle oluyor abdest tutamıyorum keşke tutabilsemde devaömlı abdestli kalsam ama olmuyor denizyorum birtürlü olmuyor.sonra tuvalette üzerime pislik geldimi diye dert ediyorum oturduğum yerler nasıl acaba pismiydi diye dertleniyorum lütfen bana yardımcı olun ben namaz kılmak istiyorum.bu yellenme nasıl geçicek.lütfen bana yardım edin lütfen.s.a.elif


 2. 27.Ekim.2010, 16:02
  1
  sevgiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  s.a.arkadaşımın bir proplemini yazmak istiyorum çünkü kendine çok sıkıntı ediyor.ben namaz kılmk istiyorum ama her kıldığımda daha çok günaha girmeyeyeim diye bırakıyorum.tuvalete girip çıkıyorum abdeste başlıyorum sanki yellenme olacak gibi basınç oluyor bazen namaza duuyorum yellenme oluyor gidip abdest alıp geliyorum tekrar oluyor kendi kendime kızıyorum sinirleniyorum ama hep böyle oluyor abdest tutamıyorum keşke tutabilsemde devaömlı abdestli kalsam ama olmuyor denizyorum birtürlü olmuyor.sonra tuvalette üzerime pislik geldimi diye dert ediyorum oturduğum yerler nasıl acaba pismiydi diye dertleniyorum lütfen bana yardımcı olun ben namaz kılmak istiyorum.bu yellenme nasıl geçicek.lütfen bana yardım edin lütfen.s.a.elif

 3. 27.Ekim.2010, 16:19
  2
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 51

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum
  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş daha önce de aynı soruyu sormuşsun verilen linkteki konuları okumuş muydun?  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...istiyorum.html


 4. 27.Ekim.2010, 16:19
  2
  Özel Üye  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş daha önce de aynı soruyu sormuşsun verilen linkteki konuları okumuş muydun?  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...istiyorum.html

 5. 27.Ekim.2010, 16:25
  3
  sevgiii
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Eylül.2008
  Üye No: 30658
  Mesaj Sayısı: 310
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 37

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  imamhatipli arkadaşım daha öncede arkadaşım için sormuşdum ama o namaz kılmıyor artık bende gel yazalım dedim yazık link vermeden anltım yapsanız çünkü kendiside okusun ikna olur işallah


 6. 27.Ekim.2010, 16:25
  3
  sevgiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  imamhatipli arkadaşım daha öncede arkadaşım için sormuşdum ama o namaz kılmıyor artık bende gel yazalım dedim yazık link vermeden anltım yapsanız çünkü kendiside okusun ikna olur işallah

 7. 27.Ekim.2010, 16:32
  4
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 51

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  Her namaz kılmaya başladığımda abdestimi bozasım geliyor [gaz şeklinde] bir daha bir daha abdest almam lazımmış gibi geliyor bunun üstesinden nasıl gelebilirim?
  abdestte vesvese

  CEVAP


  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. insan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. oysa abdesti bozulmamıştır. işte bu duruma mani olmak için hadiste " sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız" buyurulmuştur. fakat kesin bir şekilde yellendiğini bildiği halde, "sesini ve kokusunu almadım" deyip, abdest almamak ta tehlikelidir.

  Vesveseye müptela olan insanların en çok karşılaştıkları vesvese türü budur. İdealinde en mükemmel ibadeti yapma düşüncesi vardır. Yanlışsız ve eksiksiz en iyi amel ve hizmeti yapma zannına kapılmıştır. Buna bir de takva düşüncesi girmişse, meselenin üstüne üstüne gider. Gittikçe de vesvesenin şiddeti artar. Zaman içinde öyle bir dereceye varır ki, amel ve ibadetin en iyisine ulaşayım derken harama düşebilir. Bazen sünnet olan bir ibadeti ideal mânada yapmaya çalışırken, farkında olmadan bir farzı terk eder. Sonunda da "Acaba ibadetim sahih oldu mu?" diye peş peşe o ibadeti iade eder durur. Zaman içinde bu hal devam eder, sonunda büyük bir ümitsizliğe düşer. Şeytan şu halinden istifade eder ve onu yaralar.

  Bu tür vesveseye kapılan bir insan abdest almaya başlar, o anda vesveseye yakalanır, kollarını yıkarken tekrar başa döner, ayağını yıkayıp abdestini bitirmesi gerekirken bir daha başa döner veya abdestini aldıktan sonra "Herhalde sağ kolumu yıkamadım, başımı meshetmedim" gibi bahanelerle üst üste üç-beş defa abdest alır. İşte burada şeytanın attığı vesvese oku hedefini bulmuştur. Bu durum artık o insanda bir hastalık haline gelmiştir.

  Bu tür vesveseye kapılan birçok insan tanıdım. İbadetlerine yeni yeni başlayan bir genç kardeşimiz vardı. Ezan okunmazdan yarım saat önce abdest almaya başlar, namazın farzına zor yetişirdi. Üst üste en az beş defa abdest aldığı olurdu. Meseleye vakıf olunca, bunun bir vesvese olduğunu anlattım, süreyi biraz azalttı, ancak tam muvaffak olamadı, inşallah bu vesveseden kurtulmuştur.
  Boy abdestinde de vesveseye kapılan insanlar, bir kere gusül yeterliyken, kurulandıktan sonra kendilerini tekrar tekrar yıkanmaya mecbur hissediyorlar.

  Bu çeşit vesvese abdest ve gusülde görüldüğü gibi, en çok da namazda karşılaşılıyor. Normal olarak namazda insanın aklına her türlü düşünce gelebiliyor. Özellikle şeytanın işlettiği bu düşünce akımına kapılan insan namazını bir türlü bitiremiyor, şayet camide ise cemaate yetişemiyor. Gerek sünneti, gerekse farzı dönüp dönüp yeni baştan kılıyor. Namazın içinde ise Fatiha ve sureleri birkaç defa okumak zorunda hissediyor kendini. Yahut namazın müstehap ve sünnetlerini en ideal bir şekilde yapayım derken, ya vaciplerini veya farzını terk etmek gibi bir duruma düşüyor, hata üstüne hata yapıyor.

  Bir de meselenin şu yönü vardır: İnsan bu çeşit vesvesenin şeytandan kaynaklandığını bildiği halde veya sevdiği, itimat ettiği, bilgisine güvendiği birisi tarafından kendisine haber verildiği halde, hiç aldırmadan vesvese etmeye devam ederse, bu sefer vebal altına girmiş, hatta günah işlemiş olur. Çünkü bu takdirde Allah'ı ve Allah dostlarını dinlemiyor, şeytana kulak veriyor demektir. Bu durumda tercihini belirleyecektir: "Allah'a mı itaat edeceğim, yoksa şeytana mı kulak vereceğim?" Birinci tercih kendisini hep güzelliklere götürecektir, ikinci tercih ise musibetten musibete sürükleyecektir—Allah korusun...
  Abdestte karşılaşılan vesveseye karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda Efendimizin (a.s.m.) tavsiyelerine kulak verelim:

  Ubey bin Ka'b'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

  "Abdeste musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde su vesvesesinden korunun.(1)

  Abdest işinde vesvese veren şeytana bu adın verilmesinin sebebi, mü'mini abdest esnasında vesveseye itme yolundaki aşırı hırsıdır. Yahut şeytan vesvesesiyle insanı öyle telaşa sokar ki, insan şaşırır kalır, şeytanın kendisiyle oynadığını bile anlamaz. Abdest alırken azasını ıslatıp ıslatmadığını ve kaç defa yıkadığını bilemez hale gelir.

  Abdestte görevli şeytandan kaçınmanın manası da şöyledir: Yani abdest azası ıslandı mı ıslanmadı mı, bir defa mı iki defa mı yıkandı, su temiz mi, kirli mi gibi Velehan adlı şeytanın suyla ilgili yapmak istediği bu ve benzeri vesveseden kaçının demektir.

  Abdestte gelen vesveseyi temelinden halleden ve herkesin rahatça tatbik edebileceği Peygamberimizin bir tavsiyesi de şu şekildedir:

  Bedevinin birisi Resulullaha (a.s.m.) gelerek abdestin nasıl alınacağını sordu.

  Resulullah (a.s.m.) azalarım üçer defa yıkayarak ona abdest almayı gösterdi. Sonra da şöyle buyurdu:

  "İşte abdest budur. Bundan fazla yapan sünneti terk ederek hata yaptı, sınırı aştı ve nefsine zulmetti demektir." (2)

  Bu hadisin izahında İbni Hacer der ki:

  "Elini yüzlerce defa yıkadığı halde abdestsizliğinin kalkmadığına inanan çok vesveseli insan gördük."

  İbni Hacer Hazretleri beş asır önce yaşamış bir hadis âlimidir. Demek ki, ibadetlerdeki vesveseyle sadece günümüz insanı karşılaşmıyor, asırlar öncesinden beri insanlık hep bu musibetle muhatap oluyor. Zira şeytan her zaman aynı taktiği kullanarak Allah'a verdiği, Salih kulları saptıracağına dair sözünü hep tutuyor.

  Abdestte olduğu gibi, namazda da yanılma, şüphe ve vesveselere karşı neler yapılacağı hususunda hadis-i şeriflerde pratik çözümler verilmektedir.

  Bu hadislerden bazılarının mealini verelim:

  Abdullah bin Amr'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

  "Herhangi biriniz namazda iken şeytan ona gelerek, 'Falan şeyi ve şu şeyi hatırla. Ta ki, kul gafletle namazdan çıkıp gitsin. Ve her hangi biriniz yatağında uzanmış iken şeytan onun yanına varır ve kişi uyuyuncaya kadar şeytan durmadan onu uyutmaya çalışır.

  Başta abdest ve namaz olmak üzere ibadetlerde unutabiliriz, ne okuduğumuzu, ne kadar okuduğumuzu, kaç rekât kıldığımızı bir an için aklımızda tutamayabiliriz. Böyle durumlarda da hemen telâşa kapılmamalı, çareyi yine ibadetin kendi içinde aramalıyız. Hiçbir insan unutkanlıktan kurtulamadığı gibi, en üstün insan olan Peygamberimiz (a.s.m.) bile çok az da olsa unutkanlığa maruz kalabiliyordu. Çünkü o ne kadar büyük ve mükemmel bir insan olsa da, insanî halleri itibariyle bizden birisi gibiydi. Acıktığı, susadığı, hasta olduğu ve sıkıntıya düştüğü gibi, unuttuğu da olurdu. Bu meseleyi hadiste şu şekilde görüyoruz:
  Abdullah bin Mes'ud şöyle rivayet eder:

  "Resulullah (a.s.m.) namaz kıldırdı. Ya fazla yaptı, ya eksik yaptı. Bunun üzerine, 'Yâ Resulallah! Namaza bir şey mi ilave edildi?' denildi. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

  "Ben ancak bir insanım. Siz unuttuğunuz gibi ben de unuturum. Biriniz unuttuğu vakit, oturduğu halde iki secde yapı-versin" buyurdu. Sonra Resulullah kıbleye dönerek iki secde etti. (3)

  Şeytanın tek isteği ve görevi vardır, o da insanı ibadetten, özellikle namazdan alıkoymak, kendisi namaz ve secdeden mahrum kaldığı gibi, insanlığı da bu nimetten mahrum etmek ve uzak tutmaktır. Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam İblis'in bu hedefini açığa çıkarırlar.

  Kaynaklar:
  1- Tirmizi, Taharet:43; İbni Mâce, Taharet:48.
  2- İbni Mâce, İkame: 48.
  3- ibni Mâce, ikame: 129


  alıntıdır.


 8. 27.Ekim.2010, 16:32
  4
  Özel Üye
  Her namaz kılmaya başladığımda abdestimi bozasım geliyor [gaz şeklinde] bir daha bir daha abdest almam lazımmış gibi geliyor bunun üstesinden nasıl gelebilirim?
  abdestte vesvese

  CEVAP


  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. insan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. oysa abdesti bozulmamıştır. işte bu duruma mani olmak için hadiste " sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız" buyurulmuştur. fakat kesin bir şekilde yellendiğini bildiği halde, "sesini ve kokusunu almadım" deyip, abdest almamak ta tehlikelidir.

  Vesveseye müptela olan insanların en çok karşılaştıkları vesvese türü budur. İdealinde en mükemmel ibadeti yapma düşüncesi vardır. Yanlışsız ve eksiksiz en iyi amel ve hizmeti yapma zannına kapılmıştır. Buna bir de takva düşüncesi girmişse, meselenin üstüne üstüne gider. Gittikçe de vesvesenin şiddeti artar. Zaman içinde öyle bir dereceye varır ki, amel ve ibadetin en iyisine ulaşayım derken harama düşebilir. Bazen sünnet olan bir ibadeti ideal mânada yapmaya çalışırken, farkında olmadan bir farzı terk eder. Sonunda da "Acaba ibadetim sahih oldu mu?" diye peş peşe o ibadeti iade eder durur. Zaman içinde bu hal devam eder, sonunda büyük bir ümitsizliğe düşer. Şeytan şu halinden istifade eder ve onu yaralar.

  Bu tür vesveseye kapılan bir insan abdest almaya başlar, o anda vesveseye yakalanır, kollarını yıkarken tekrar başa döner, ayağını yıkayıp abdestini bitirmesi gerekirken bir daha başa döner veya abdestini aldıktan sonra "Herhalde sağ kolumu yıkamadım, başımı meshetmedim" gibi bahanelerle üst üste üç-beş defa abdest alır. İşte burada şeytanın attığı vesvese oku hedefini bulmuştur. Bu durum artık o insanda bir hastalık haline gelmiştir.

  Bu tür vesveseye kapılan birçok insan tanıdım. İbadetlerine yeni yeni başlayan bir genç kardeşimiz vardı. Ezan okunmazdan yarım saat önce abdest almaya başlar, namazın farzına zor yetişirdi. Üst üste en az beş defa abdest aldığı olurdu. Meseleye vakıf olunca, bunun bir vesvese olduğunu anlattım, süreyi biraz azalttı, ancak tam muvaffak olamadı, inşallah bu vesveseden kurtulmuştur.
  Boy abdestinde de vesveseye kapılan insanlar, bir kere gusül yeterliyken, kurulandıktan sonra kendilerini tekrar tekrar yıkanmaya mecbur hissediyorlar.

  Bu çeşit vesvese abdest ve gusülde görüldüğü gibi, en çok da namazda karşılaşılıyor. Normal olarak namazda insanın aklına her türlü düşünce gelebiliyor. Özellikle şeytanın işlettiği bu düşünce akımına kapılan insan namazını bir türlü bitiremiyor, şayet camide ise cemaate yetişemiyor. Gerek sünneti, gerekse farzı dönüp dönüp yeni baştan kılıyor. Namazın içinde ise Fatiha ve sureleri birkaç defa okumak zorunda hissediyor kendini. Yahut namazın müstehap ve sünnetlerini en ideal bir şekilde yapayım derken, ya vaciplerini veya farzını terk etmek gibi bir duruma düşüyor, hata üstüne hata yapıyor.

  Bir de meselenin şu yönü vardır: İnsan bu çeşit vesvesenin şeytandan kaynaklandığını bildiği halde veya sevdiği, itimat ettiği, bilgisine güvendiği birisi tarafından kendisine haber verildiği halde, hiç aldırmadan vesvese etmeye devam ederse, bu sefer vebal altına girmiş, hatta günah işlemiş olur. Çünkü bu takdirde Allah'ı ve Allah dostlarını dinlemiyor, şeytana kulak veriyor demektir. Bu durumda tercihini belirleyecektir: "Allah'a mı itaat edeceğim, yoksa şeytana mı kulak vereceğim?" Birinci tercih kendisini hep güzelliklere götürecektir, ikinci tercih ise musibetten musibete sürükleyecektir—Allah korusun...
  Abdestte karşılaşılan vesveseye karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda Efendimizin (a.s.m.) tavsiyelerine kulak verelim:

  Ubey bin Ka'b'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

  "Abdeste musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde su vesvesesinden korunun.(1)

  Abdest işinde vesvese veren şeytana bu adın verilmesinin sebebi, mü'mini abdest esnasında vesveseye itme yolundaki aşırı hırsıdır. Yahut şeytan vesvesesiyle insanı öyle telaşa sokar ki, insan şaşırır kalır, şeytanın kendisiyle oynadığını bile anlamaz. Abdest alırken azasını ıslatıp ıslatmadığını ve kaç defa yıkadığını bilemez hale gelir.

  Abdestte görevli şeytandan kaçınmanın manası da şöyledir: Yani abdest azası ıslandı mı ıslanmadı mı, bir defa mı iki defa mı yıkandı, su temiz mi, kirli mi gibi Velehan adlı şeytanın suyla ilgili yapmak istediği bu ve benzeri vesveseden kaçının demektir.

  Abdestte gelen vesveseyi temelinden halleden ve herkesin rahatça tatbik edebileceği Peygamberimizin bir tavsiyesi de şu şekildedir:

  Bedevinin birisi Resulullaha (a.s.m.) gelerek abdestin nasıl alınacağını sordu.

  Resulullah (a.s.m.) azalarım üçer defa yıkayarak ona abdest almayı gösterdi. Sonra da şöyle buyurdu:

  "İşte abdest budur. Bundan fazla yapan sünneti terk ederek hata yaptı, sınırı aştı ve nefsine zulmetti demektir." (2)

  Bu hadisin izahında İbni Hacer der ki:

  "Elini yüzlerce defa yıkadığı halde abdestsizliğinin kalkmadığına inanan çok vesveseli insan gördük."

  İbni Hacer Hazretleri beş asır önce yaşamış bir hadis âlimidir. Demek ki, ibadetlerdeki vesveseyle sadece günümüz insanı karşılaşmıyor, asırlar öncesinden beri insanlık hep bu musibetle muhatap oluyor. Zira şeytan her zaman aynı taktiği kullanarak Allah'a verdiği, Salih kulları saptıracağına dair sözünü hep tutuyor.

  Abdestte olduğu gibi, namazda da yanılma, şüphe ve vesveselere karşı neler yapılacağı hususunda hadis-i şeriflerde pratik çözümler verilmektedir.

  Bu hadislerden bazılarının mealini verelim:

  Abdullah bin Amr'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

  "Herhangi biriniz namazda iken şeytan ona gelerek, 'Falan şeyi ve şu şeyi hatırla. Ta ki, kul gafletle namazdan çıkıp gitsin. Ve her hangi biriniz yatağında uzanmış iken şeytan onun yanına varır ve kişi uyuyuncaya kadar şeytan durmadan onu uyutmaya çalışır.

  Başta abdest ve namaz olmak üzere ibadetlerde unutabiliriz, ne okuduğumuzu, ne kadar okuduğumuzu, kaç rekât kıldığımızı bir an için aklımızda tutamayabiliriz. Böyle durumlarda da hemen telâşa kapılmamalı, çareyi yine ibadetin kendi içinde aramalıyız. Hiçbir insan unutkanlıktan kurtulamadığı gibi, en üstün insan olan Peygamberimiz (a.s.m.) bile çok az da olsa unutkanlığa maruz kalabiliyordu. Çünkü o ne kadar büyük ve mükemmel bir insan olsa da, insanî halleri itibariyle bizden birisi gibiydi. Acıktığı, susadığı, hasta olduğu ve sıkıntıya düştüğü gibi, unuttuğu da olurdu. Bu meseleyi hadiste şu şekilde görüyoruz:
  Abdullah bin Mes'ud şöyle rivayet eder:

  "Resulullah (a.s.m.) namaz kıldırdı. Ya fazla yaptı, ya eksik yaptı. Bunun üzerine, 'Yâ Resulallah! Namaza bir şey mi ilave edildi?' denildi. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

  "Ben ancak bir insanım. Siz unuttuğunuz gibi ben de unuturum. Biriniz unuttuğu vakit, oturduğu halde iki secde yapı-versin" buyurdu. Sonra Resulullah kıbleye dönerek iki secde etti. (3)

  Şeytanın tek isteği ve görevi vardır, o da insanı ibadetten, özellikle namazdan alıkoymak, kendisi namaz ve secdeden mahrum kaldığı gibi, insanlığı da bu nimetten mahrum etmek ve uzak tutmaktır. Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam İblis'in bu hedefini açığa çıkarırlar.

  Kaynaklar:
  1- Tirmizi, Taharet:43; İbni Mâce, Taharet:48.
  2- İbni Mâce, İkame: 48.
  3- ibni Mâce, ikame: 129


  alıntıdır.

 9. 27.Ekim.2010, 16:44
  5
  sevgiii
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Eylül.2008
  Üye No: 30658
  Mesaj Sayısı: 310
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 37

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  yani bu şekilde devam etsinmi belki şeytan uzaklaşır niyet önemli sonuçda o namaz kılmak istiyor ve engellere takılıyor namaza devam etse kabul olmazmı bu şekilde..ondada el yüz yıkamadım galiba tekrar başa dön yıka veya gusulde yellenme oldu tekrar başdan başla kız hayatından bıkmış durumda.s.a.


 10. 27.Ekim.2010, 16:44
  5
  sevgiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  yani bu şekilde devam etsinmi belki şeytan uzaklaşır niyet önemli sonuçda o namaz kılmak istiyor ve engellere takılıyor namaza devam etse kabul olmazmı bu şekilde..ondada el yüz yıkamadım galiba tekrar başa dön yıka veya gusulde yellenme oldu tekrar başdan başla kız hayatından bıkmış durumda.s.a.

 11. 27.Ekim.2010, 16:53
  6
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 51

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  ve aleykumusselam ve rahmetullah.

  Öncelikle kardeşim sesini ve kokusunu almadığınız bir şey için abdest alınmaz. Afedersiniz bu ikisinden birisi meydana gelirse abdest bozulmuş olur.

  Namazını kılsın kardeş neden bıraksın ki.

  Gusül abdestinde yellenme olsa bile gusül abdesti bozulmaz sadece namaz abdesti bozulur.

  Vesveseden kurtulmanın tek yolu abdest alırken abdest dualarını okumak namaz kılarken de huşu içinde olmaktır. Vesvese şeytanın oklarıdır itibar etmeyiniz.


 12. 27.Ekim.2010, 16:53
  6
  Özel Üye
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.

  Öncelikle kardeşim sesini ve kokusunu almadığınız bir şey için abdest alınmaz. Afedersiniz bu ikisinden birisi meydana gelirse abdest bozulmuş olur.

  Namazını kılsın kardeş neden bıraksın ki.

  Gusül abdestinde yellenme olsa bile gusül abdesti bozulmaz sadece namaz abdesti bozulur.

  Vesveseden kurtulmanın tek yolu abdest alırken abdest dualarını okumak namaz kılarken de huşu içinde olmaktır. Vesvese şeytanın oklarıdır itibar etmeyiniz.

 13. 27.Ekim.2010, 17:19
  7
  sevgiii
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Eylül.2008
  Üye No: 30658
  Mesaj Sayısı: 310
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 37

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  Allah razı olsun arkadaşım.işallah bu arkadaşda namazına devam edebilir işallah.


 14. 27.Ekim.2010, 17:19
  7
  sevgiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun arkadaşım.işallah bu arkadaşda namazına devam edebilir işallah.

 15. 27.Ekim.2010, 17:20
  8
  ozayir
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Eylül.2010
  Üye No: 79069
  Mesaj Sayısı: 111
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  Başlarda banada oluyordu ama daha kanmıyorum Çok kafaya takmamak lazım namazda da oluyor ama dikkatimi namaza verip unutuyorum çok kasmamak lazım yoksa çabuk yenik düşebilirsiniz


 16. 27.Ekim.2010, 17:20
  8
  Devamlı Üye
  Başlarda banada oluyordu ama daha kanmıyorum Çok kafaya takmamak lazım namazda da oluyor ama dikkatimi namaza verip unutuyorum çok kasmamak lazım yoksa çabuk yenik düşebilirsiniz

 17. 08.Ocak.2017, 15:39
  9
  Misafir

  Yorum: Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  Ben abdestimi alip namaz kilarken tam namazin ortasinda on den hava geliyor tekrar abdestimi alip namaza duruyorum gene ayni ne yapacami sasirdim lutfen cevap yazarmisiniz

  Selen aleyküm size bir sorum olacak ben sürekli olarak namazda gaz kaçırma hissi oluşuyor ama sadece namazda oluyor namaz dışında böyle problem olmuyor sık sık abdest alıyorum neredeyse diğer namaz vaktine kadar sürüyor lütfen bana yardımcı olun


 18. 08.Ocak.2017, 15:39
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ben abdestimi alip namaz kilarken tam namazin ortasinda on den hava geliyor tekrar abdestimi alip namaza duruyorum gene ayni ne yapacami sasirdim lutfen cevap yazarmisiniz

  Selen aleyküm size bir sorum olacak ben sürekli olarak namazda gaz kaçırma hissi oluşuyor ama sadece namazda oluyor namaz dışında böyle problem olmuyor sık sık abdest alıyorum neredeyse diğer namaz vaktine kadar sürüyor lütfen bana yardımcı olun

 19. 09.Ocak.2017, 00:16
  10
  Acizanekul
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Ocak.2015
  Üye No: 105259
  Mesaj Sayısı: 282
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 3

  Yorum: Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  Zaten abdestli iken ozellikle namazda olur , bununla görevli bi seytan vardir surekli vesvese verir ,hava ufler adeta ,siz kendinize sorun gercekten gaz mi kacirdim kokusunu sesini duydum mu diye ,bu herkesin basina gelen bi olay bazen bagirsak hareketleri de olabiliyor , ses koku yoksa bi de yapmadığınıza eminseniz devam ediniz namaza


 20. 09.Ocak.2017, 00:16
  10
  Devamlı Üye
  Zaten abdestli iken ozellikle namazda olur , bununla görevli bi seytan vardir surekli vesvese verir ,hava ufler adeta ,siz kendinize sorun gercekten gaz mi kacirdim kokusunu sesini duydum mu diye ,bu herkesin basina gelen bi olay bazen bagirsak hareketleri de olabiliyor , ses koku yoksa bi de yapmadığınıza eminseniz devam ediniz namaza

 21. 09.Ocak.2017, 14:30
  11
  imam
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 7,809
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: minallah-ilelllah

  Yorum: Namaz kılmak istiyorum ama sürekli yellenme olduğunu düşünüyorum

  Alıntı
  hava geliyor tekrar abdestimi alip namaza duruyorum gene ayni ne yapacami sasirdim
  Sürekli bu vesvese oluyorsa namaz kılın aldırmayın başka yol yok


 22. 09.Ocak.2017, 14:30
  11
  Üye
  Alıntı
  hava geliyor tekrar abdestimi alip namaza duruyorum gene ayni ne yapacami sasirdim
  Sürekli bu vesvese oluyorsa namaz kılın aldırmayın başka yol yok
+ Yorum Gönder