+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hastalanınca günahlarımız siliniyor mu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. beyhude123
  Üye
  Reklam

  Hastalanınca günahlarımız siliniyor mu

  Reklam

  Hastalanınca günahlarımız siliniyor mu Mumsema selamün aleyküm
  hastalanınca günahlarımız siliniyor mu. merak ediyorum

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: hastalanınca günahlarımız siliniyor mu


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah  Hastalıklar Günahlara Keffarettir.  Peygamber Efendimiz , hasta olup hastalığına sabredenlerle ilgili olarak buyurdu ki: -Bir kul hastalandığı zaman Allahu Teala ona iki melek gönderir ve meleklere de der ki; -Gidin bakın ! Benim o hasta kulum,kendisini ziyarete gelenlere ne söylüyor. Melekler hastanın yanına varırlar.Hastanın ziyaretcilerine söyledikleri sözleri dinlerler .Hasta halinden şikayet etmiyor ve Allahu Tealaya hamd ediyorsa, durumu Allahu Tealaya arz ederler.Allahu Teala her şeyi bildiği halde ,meleklerin görmesi , durumu anlaması için böyle emir verir.Melekler hastanın şikayet etmediğini , hamd ettiğini bildirince Allahu Teala kendilerine buyurur ki:
  - Gidin o hasta kuluma söyleyin! Eğer bu hastalık sebebiyle ona ölümü gönderirsem,kendisini cennetime koyarım.Eğer şifa verirsem,iyileştirirsem,hastalık sebebiyle eriyen etinin yerine daha hayırlı bir et;akan kanının yerine de daha hayırlı bir kan veririm. Ayrıca da günahlarını bağışlarım.
  ” YAPRAKLARIN DÖKÜLMESİ GİBİ”


  İbni Mesud hazretleri anlatır:Bir defasında Resulullahın ziyaretine gittiğimde onun çok hasta olduğunu gördüm.Kendisine: - Ya Resulallah ! Siz çok hastasınız ,dedim. Resulullah: -Evet gerçekten bir hayli rahatsızım.Hemde iki kişinin rahatsızlığı derecesinde rahatsızım,buyurdu. Daha sonra Peygamber Efendimiz buyurdu ki: - Allaha yemin ile söylerim ki,yeryüzünde bir hastalığa ve herhangi bir musibete düçar olan bir müslümanın günahlarını Allahu Teala muhakkak bağışlar.Öyle ki ,tıpkı ağacın yapraklarını rüzgarın dökmesi gibi onun da günahları dökülür. Ashabı Kiramdan birisi ,bir hasta ziyareti esnasında şunları söyledi: Hasta,hastalık esnasında dört nimete kavuşur:
  1. Günahlarını yazmakta olan kalem durur.Artık yazmaz olur.
  2. Sanki güzel ameller işliyormuşcasına ,amel defterine güzel amel sevapları yazılır.
  3. Daha önce yazılmış olan günahları bir bir silinir.
  4. Hastalığından dolayı ölürse ,günahları silinmiş olarak vefat eder.Yaşarsa ,günahları bağışlanmış olarak yaşar.
  “TERTEMİZ OLARAK GELSİN !”
  Muaz bin Cebel hazretleri buyurdu ki: Cenabı Hak ,bir kulunu bir hastalığa düçar kıldığı zaman günahlarını yazmakla vazifeli sol taraftaki meleğe şöyle der: -Kalemi bırak , yazma! Sağ taraftaki ,iyi amelleri yazan meleğe ise şöyle der: -Bu kuluma sıhhatli iken işlediklerinin en güzelini yaz! Zira o benim teminatım altındadır. Hadis - i Şerifte buyuruldu ki: -Hastanın inlemesi , bir tesbihtir.Bağırması tehlildir.Nefes alışı sadakadır.Uykusu ibadettir.Yatağında bir taraftan diğer tarafa dönmesi Allah yolunda cihaddır. Hadis - i Kudside buyuruldu ki: - İzzetim ve Celalim hakkı için söylüyorum ki, kendisine merhamet etmeyi dilediğim bir kulu günahlarından temizlenmedikçe, dünyadan çıkarmam.Bunu ya bedenine bir hastalık vererek veya geçim darlığına düşürmek sureti ile yaparım.Yinede kendisinde günah kalmış ise ,ölümünü zorlu yaparım.Ta ki bana anasından doğduğu günkü gibi tertemiz olarak gelsin.
  Peygamber Efendimiz , hasta olup hastalığına sabredenlerle ilgili olarak buyurdu ki: -Bir kul hastalandığı zaman Allahu Teala ona iki melek gönderir ve meleklere de der ki; -Gidin bakın ! Benim o hasta kulum,kendisini ziyarete gelenlere ne söylüyor. Melekler hastanın yanına varırlar . Hastanın ziyaretcilerine söyledikleri sözleri dinlerler .Hasta halinden şikayet etmiyor ve Allahu Tealaya hamd ediyorsa, durumu Allahu Tealaya arz ederler.Allahu Teala her şeyi bildiği halde ,meleklerin görmesi , durumu anlaması için böyle emir verir.Melekler hastanın şikayet etmediğini , hamd ettiğini bildirince Allahu Teala kendilerine buyurur ki: - Gidin o hasta kuluma söyleyin! Eğer bu hastalık sebebiyle ona ölümü gönderirsem,kendisini cennetime koyarım.Eğer şifa verirsem,iyileştirirsem,hastalık sebebiyle eriyen etinin yerine daha hayırlı bir et;akan kanının yerine de daha hayırlı bir kan veririm.Ayrıca da günahlarını bağışlarım.
  Ali Faik Y.

 3. menzil_guller
  Ya Hayy
  .Rabbim bizleri merhamet etmeyi dilediği kullarından eylesin..bu güzel müjdeli haberleri paylaştığın için Rabbim razı olsun kardeşim..emeğine sağlık..

 4. YaZaROW
  Emekli
  Çok doğru söylemişsin.

  Allah razı olsun bilgiler için.


 5. VanLi*
  Devamlı Üye
  Risale-i nur kulliyatından lemalar bulabilirsen orada 25. lema'da Hastalar risalesi var yada bir kırtasiyeden ufak kitapçık halinde hastalar risalesi diye alıp okuyabilirsin onu tavsiye ederim geniş bilgi elde edersin çokta yararı dokunur.

 6. beyhude123
  Üye
  ALLAH razı olsun paylaşım için.vanlı kardeş dedigin kitabı bulacagım inş. ALLAh razı olsun.

 7. yolcu365
  Emekli
  ALLAh razı olsun.

+ Yorum Gönder
günahlarımız siliniyor