+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeytanlar Elbiselerden Faydalanırlar... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. _EmSaL_
  Üye
  Reklam

  Şeytanlar Elbiselerden Faydalanırlar...

  Reklam

  Şeytanlar Elbiselerden Faydalanırlar... Mumsema Selamu Aleyküm

  ''Şeytanlar, elbiselerden faydalanırlar. Onun için, biriniz elbisesini çıkardığı zaman, onu katlasın. Çünkü şeytan, katlanmış elbiseyi giyemez''


  Böyle bir hadis-i şerif varmı ve sahih mi?
  beni aydınlatırsanız çok makbule geçecek emin olun,şimdiden teşekkür ediyorum..

  selam ve dua ile..

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Şeytanlar Elbiselerden Faydalanırlar...


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah ve berekatuh.

  Hadis-i Şerif (Müsned).Şeytanlar, elbiselerden faydalanırlar. Onun için, biriniz elbisesini çıkardığı zaman, onu katlasın. Çünkü şeytan, katlanmış elbiseyi giyemez.

 3. _EmSaL_
  Üye
  anladığım kadarıyla böyle bir hadis-i şerif var ve sahih doğrumudur imamhatipli hocam?

  sorumu mazur görün lütfen,bu tür konularda yeterince bilgili değilim ,sadece anladığımdan emin olmak istiyorum.

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Şeytanlar, elbiselerden faydalanırlar. Onun için, biriniz elbisesini çıkardığı zaman, onu katlasın. Çünkü şeytan, katlanmış elbiseyi giyemez. [Hadis (Ramuz).] Bu hadisi biraz açıklar mısınız?  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Konuyla ilgili rivayetlerden biri şöyledir: “Elbiselerinizi (çıkardığınızda onları güzelce) katlayın.. Çünkü, şeytan katlanmış olarak bulduğu bir elbiseyi giymez, fakat katlanmamış/dağınık halde bulduğu bir elbiseyi giyer.” Taberanî, -senette bulunan birinin ismini vererek- bu rivayetten başka Efendimizden gelen herhangi başkaca bir rivayetin söz konusu olmadığını belirtmiştir. (bk. el-Mucemu’l-Evsat, Mim/Muhammed maddesi)

  Hafız el-Hesemî de, bu hadisin rivayet zincirinde- aynı adamın ismini vererek, bu rivayetin zayıf olduğuna işaret etmiştir(bk. Mecmau’z-zevaid,5/135).

  Bazı Hadislerde geçen besmele çekmezseniz, şeytan sizinle beraber yer-içer veya elbisenizi giyer (Gazalî, İhyâ, III) şeklindeki hususlar, sağdan giyinmek, elbiseyi güzelce katlamak, düzenli olmak, sağ el ile yemek, besmele çekmek gibi sünnet olan şeylere teşvik etmeye yöneliktir. Cinlerin bazı kılıklara gireceği doğrudur. Şeytan da cin taifesinden olduğuna göre onun da bir kılığa girdiği zaman elbise giymesi mümkündür.

  Bazı rivayetlerden öyle anlaşılıyor ki, havada gezen bazı parazitler veya bir kısım zararlı mikroplar gibi şeylere de şeytan tabiri kullanılmıştır. Çünkü insanların geleneğinde zararlı şeylere şeytan diye ifade edilebiliyor. Hz. Peygamber(a.s.m) da insanları irşat ederken, insanların bildiği kavramları kullanması irşada uygundur.

  Ayrıca bu ve buna benzer rivayetleri, şeytanın zarar vermesine fırsat vermek, onun girişine kapı açmak olarak değerlendirmek gerekir.

  Nasıl ki kış gününde pencerleri açmak soğuğun içeriye girmesine; elektrik akımı olan bir tele kablosuz dokunmak çarpılmaya neden olur. Bunun gibi yaptığımız bazı şeylerle şeytana pencere açmış ya da ona kablosuz dokunmuş gibi olabiliriz. Bu açıdan Peygamber Efendimizin tavsiyelerine uymak, şeytanların zarar vermesine, işimize burnunu sokmasına ve fitne – fesadını yaymasına engel olacaktır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 5. -smyye-
  Yola DeVam...
  yeni bir şey daha öğrendim soruyu sorandan da cevaplayan dan da Allah razı olsn

 6. _EmSaL_
  Üye
  aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ediyorum Allah c.c. razı olsun inşallah

 7. tekturk
  Devamlı Üye
  ''Şeytanlar, elbiselerden faydalanırlar. Onun için, biriniz elbisesini çıkardığı zaman, onu katlasın. Çünkü şeytan, katlanmış elbiseyi giyemez''


  Bunu ben bu zamana kadar duymadim bilemiyecegim ama bildigim tek sey varsa onuda ~~imamhatipli~~kardesimiz sagolsun yazmis, besmelesiz giyilen elbiselerden ve yenecek riziktan seytanin sebeblenecegi..Arti olarak yemek yerken sag eli kullanmazda sol el ile yer ve icersek onlardan da seytanin sebeblenecegi ve de tabagimizi bitirdikten sonra bir ekmek parcasi ile veya sag elimizin isaret parmagini kullanarak tabagi temizlemezsek seytanin tabaklarimizi yaladigini bir derin hocadan ogrenmistim..

 8. soruyorum
  Emekli
  hepinizden allah bin kere razi olsun o kadar cok sey ögrendimki bugün. ögrendikce sanki icim aciliyor kendimi cok iyi hissediyorum

+ Yorum Gönder
cinler insanların giysilerini giyermi,  elbise katlama sunnet olan,  seytani giysiler,  seytan elbiselerimizi giyer mi