+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cumaya gitmemek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. soruyorum
  Emekli
  Reklam

  Cumaya gitmemek

  Reklam

  Cumaya gitmemek Mumsema arkadaslar bugün cumaya gitmedim uyudum mahlesef ve su an cok pismanim. neyse simdi gitmedim günahim ne kadar büyük?

  bide söyle birsey duymustum benim icin sormiyorum yanliz bunu bir arkadas icin, bir insan bile bile yani herhangi isi gücü olmadan 3 kere cumaya gitmese dindan imandan cikiyormus dogrumu?

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Cumaya gitmemek


  Reklam


  Ebû Hüreyre ile İbni Ömer radıyallahu anhüm'den rivayet edildiğine göre bu iki sahâbî Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in minber üzerinde şöyle buyurduğunu duymuşlardır:
  Cuma namazına gitmemek (bir hadis bir yorum)
  "Bazı kimseler cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar."
  Müslim, Cum`a 40. Ayrıca bk. Nesâî, Cum`a 2; İbni Mâce, Mesâcid 17

  Açıklamalar
  Bu hadis cuma namazının önemini bir kere daha belirtmekte ve onun vazgeçilmezliğini âdeta perçinlemektedir. Bir önceki hadisin açıklamasında görüldüğü üzere en önemli namaz cuma namazıdır. Bu sebeple cuma günü her müslümanın diğer müslüman kardeşlerinin arasında bu namazı gönül uyanıklığı içinde kılması gerekir.

  Cuma namazının değerini anlamayan, bu namazın kendilerine verilmiş bir lütuf olduğunu kavramayan kimseler, Resûl-i Ekrem Efendimiz'in belirttiğine göre, kusurlarının farkına varıp cuma namazına başlama imkânına sahiptirler. Cuma namazını ihmal ederek kendilerine yazık eden bu kimseler şayet hatalarından geri dönmezlerse, onları feci bir âkıbet beklemektedir. O da kalplerini Allah Teâlâ'nın büsbütün mühürlemesi, yani lutfunu ve keremini onlardan büsbütün kesmesi, bunun sonucunda ilâhî hidâyeti bir daha kabul edemeyecek mânevî bir çöküntüye düşmeleridir. Bir hadîs-i şerîfte bu ihmal üç cuma ile sınırlandırılmıştır.
  Bu durumu Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle belirtmektedir: "Cuma namazlarını önemsemeyerek üç hafta cuma namazı kılmayan kimsenin kalbini Allah Teâlâ mühürler" (Ebû Dâvûd, Salât 204; Tirmizî, Cum`a 4; Nesâî, Cum`a 2; İbni Mâce, İkâmet 93).

  Cuma namazını önemsememek, hiçbir özrü, mâzereti olmadan bu namazı kılmamak demektir. Cuma namazını küçümsediği veya inkâr ettiği için kılmayanlara gelince, onlar zaten dinden çıkmış olacakları için konumuzun dışında kalmaktadırlar.

  Görüldüğü üzere hiçbir mazereti bulunmadığı halde cuma namazına gitmeyen kimse, mânevî bakımdan kötü bir noktadadır. Böyle birinin cuma namazına gitmemek suretiyle işlediği günahı bağışlatmak için ancak tövbe etmesi gerekir. Bununla beraber kusurundan dolayı Cenâb-ı Hak'tan af dilediğini göstermek maksadıyla varsa bir dinar, yoksa yarım dinar tutarında sadaka vermesini Peygamber Efendimiz tavsiye etmektedir.

  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Cuma namazı müslüman erkeklerin mutlaka kılması gereken bir ibadettir.
  2. Hiçbir mâzereti olmadan cuma namazını kılmayan kimseler şayet bu tutumlarından vazgeçmezlerse, Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler, yani onlardan lutfunu keser; böylece o kimseler artık Allah'ı düşünmezler.

 3. Fakı
  Devamlı Üye
  okul sebebiyle kılamayanlarda aynı sorumlulukta mıdr acaba

 4. soruyorum
  Emekli
  allah razi olsun
  ama faki arkadasin sorusunada cevabi olan varsa güzel olur cünkü benimlede ilgili birsey

 5. hutoğlu
  Devamlı Üye
  selamün aleyküm hocam ben bişey sormak istiyorum
  cuma namazlarını nasıl kaza edeceğim bana bunun ile alakalı bilgi verirmisiniz
  normal öğle namazı kılsam cuma günlerine dair kaza etmiş olurmuyum

 6. miroğlu
  Devamlı Üye
  selamün aleyküm hocam ben bişey sormak istiyorum
  cuma namazlarını nasıl kaza edeceğim bana bunun ile alakalı bilgi verirmisiniz
  normal öğle namazı kılsam cuma günlerine dair kaza etmiş olurmuyum
  Ve aleykümüsselam ve rahmetullahi ve berekatüh

  Cuma namazına gitmek gerekir bu konuda yukarıda yeterince bilgiler var Fakat cuma namazına elinde olmadan gidemeyen kişi o günün öğle namazını kılması gerekir 7. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Cuma namazlarını önemsemeyerek üç hafta cuma namazı kılmayan kimsenin kalbini Allah Teâlâ mühürler

  Allah c.c. razı olsun hocam

+ Yorum Gönder
cumaya gitmemek,  cumaya gitmek,  cumaya gitmedim pismanlilk