+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden MUSKA Konusu.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ASLANBAY
  Üye
  Reklam

  MUSKA Konusu..

  Reklam

  MUSKA Konusu.. Mumsema Selamun Aleykum;
  MUSKA Konusunda bilmediklerimiz var.Yardımcı olurmusunuz?
  Benim için önemi çok büyük olan bir muskam varBana intikali çok özel ve sadece koruyucu amaçlı
  Sorularım şunlardır;
  1-Muska ile girilemeyecek yerler nerelerdir?
  2-Orjinali el yazısı olması hasabıyla kaybolmasından korkuyorumFotokopisini taşısam aynı değer ve amaca ulaşabilirmi?
  3-Muskanın iyi korunması amacıyla(Bilhassa su vb)Üçgen gümüş (Metal cinsinin önemi bakımından)kabında muhafaza ve zincir ile boynumuza asmanın bir mahsuru varmı?

  Değerli bilgi ve yorumlarınızı bekliyorum

  Allah (cc) Hepinizden razı olsun

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: MUSKA Konusu..


  Reklam


  Aleykum Selam Ve Rahmetullah.

  İslamda MUSKA HÜKMÜ NEDİR CAİZ MİDİR?
  Muska hakkında bilgi verir misiniz? Kısmeti kapanan bir kızın hocaya gidip kısmetini açtırması diye bir şey var mı? Ya da hastalığa doktorlardan çare bulamayan bir dertli, hocaya gidebilir mi?
  1: İslâm muskayı istememiş, tedavi ya da başka bir amaçla kullanılmasını tavsiye etmemiş ve faydalı olabileceğini söylememiştir. Hattâ muskanın birçok çesidiyle Allah’tan başkalarının da etkili olabileceğini kabul etme anlamı taşıyacağından, şirk olduğu bildirilmiştir. 2: Tuvalet gibi yerlere girerken çıkarmak, şirk anlamı taşıyan cümleler, şifreler ve işaretler gibi anlamsız tılsım rumuzları içermemek şartıyla bazı âyetlerin ve bazı mübarek isimlerin, tesiri onlara değil sadece Allah’a bağlayarak üzerinde taşımasının sakıncalı olmayacağı söylenmiştir. Ancak bunun da gerçek tevekküle aykırı bir davranış olduğuna işaret eden hadisler ve bunlara bağlı kabullenişler vardır. bk. Elmalı) 3: Ancak bunlarla da tedavi olunabileceği söylenmemiş ve bu istenmemiştir. 4: Tıbbî tedavi yöntemlerine başvuru emredilmiş olmakla beraber, Kur’ân-ı Kerîm’den bazı âyetlerin -özellikle Fâtiha Sûresi’nin- ve Rasûlüllah’ın (s.a.s.) yaptığı bazı duaların okunup hastaya üflenmesi câizdir ve bunun Allah’ın dilemesiyle tesiri olabilir. Ancak şifa sadece Allah’tan bilinmeli ve sadece O’ndan istenmelidir. (156 Buhârî, tip 38,40; Ebû Dâvud,17,19) 5: Günümüzde “kısmet açma” vs. şeyler için yapılan bid-‚atler, hoca kılıklı sahtekârlardan imdat dilemeler ve her çeşidiyle bu yoldaki uygulamalar şirk belirtisi ve kalıntısı davranışlardır. Bunların kazandıracakları günah; zayi ettirecekleri paralar ve sağlamayacakları faydalar bir yana, şahsen ben mevcut dertlere de dert katacakları kanısındayım. Böyle olan kardeşlerimize, gecelerin gamzelerinde kılacakları teheccüdlerden sonra dertlerini Allah’a (c.c.) sunmaları ve O’nun: “Yok mu derdine deva isteyen, vereyim…” diye seslendigi o saatleri ısrarla değerlendirmelerini tavsiye ederiz. Ancak “ağzı dualı” tabir edilen, alim, fazıl ve müttekî insanlardan dua talep etmek, onlardan bir şeyler okumalarını istemek güzeldir ve mahzursuzdur


  Ayrıca (Bkz): http://www.mumsema.com/m-n/3545-muska-yazili-kagit.html

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Muhterem kardeşim. Muska, halk arasında hastalığa, nazara, cinlerin saldırısına, canavarların tehlikesine, hasedin etkilerine ve benzeri musibetlere karşı korunmak amacıyla bir kağıda yazılıp muşambaya sarılan bir takım dua ve sözler muska adı ile anılır. Muskacılık İslâm öncesi toplumlarda yaygındı. Özellikle çok erken tarihlerde Mısır'da dilek, şans, çare ve kurtulma sembolü olarak yaygın bir biçimde kullanıldığı sanılmaktadır. Müslüman toplumlara da muhtemelen, cahiliyye döneminde yaygın olan sihir, şans ve fal okları gibi batıl örf ve adetlerin bir uzantısı olarak girmiştir. Aslında İslam dini hastalık, korku, musibet gibi durumlardan korunmak için akli tedbir ve çareler önermiştir. O'nun meşru kıldığı bazı yollar ve yöntemler de vardır. Bunlar, usulune uygun tedavi olmak, ilaç kullanmak, muhtemel olaylara karşı önceden tedbir almak gibi hususlardır. Nitekim sevgili Peygamberimiz de hastalıklara karşı tedavi olmayı ve ilaç kullanmayı emretmiştir. Bazı çevreler veya kişilerce dini duyguları sömürerek kazanç elde etme aracı olarak kullanılan muska, bilgisiz kişilerin mesleği, çıkarı ve inancı haline gelmiştir. Naklin yanında akıl ve tecrübeye de büyük değer veren yüce İslâm dinî bilimsel değeri olmayan bu tür davranışları yasaklamıştır. Muhterem kardeşim.

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Özellikle çok erken tarihlerde Mısır'da dilek, şans, çare ve kurtulma sembolü olarak yaygın bir biçimde kullanıldığı sanılmaktadır. Müslüman toplumlara da muhtemelen, cahiliyye döneminde yaygın olan sihir, şans ve fal okları gibi batıl örf ve adetlerin bir uzantısı olarak girmiştir. Aslında İslam dini hastalık, korku, musibet gibi durumlardan korunmak için akli tedbir ve çareler önermiştir.
  evet bu çok doğru bir tesbit olmuş

  sevgili Peygamberimiz de hastalıklara karşı tedavi olmayı ve ilaç kullanmayı emretmiştir. Bazı çevreler veya kişilerce dini duyguları sömürerek kazanç elde etme aracı olarak kullanılan muska, bilgisiz kişilerin mesleği, çıkarı ve inancı haline gelmiştir. Naklin yanında akıl ve tecrübeye de büyük değer veren yüce İslâm dinî bilimsel değeri olmayan bu tür davranışları yasaklamıştır.
  bu sözlerin üzerine daha başka söze gerek kalmıyor...
  Allah c.c razı olsun Y. Melle kardeşim güzel açıklamaydı.

 5. ASLANBAY
  Üye
  Sorduğum sorunun cevabını aldım sayılır.Bu muskanın içerisinde birbiri ile ilişkili ayetler olduğınu biliyorum.Dediğim gibi benim için çok özel.Zira Dedem adını ve soyadını taşımam hasabıyla 123 yıllık ömründe ilk ve son bu muskayı bana yazmış.Alim tanınan bu zat Mekke ve Medine'de 7 yıl imamlık yapmış ve zamanın 4 dil bilen Başöğretmenlerinden .Muska hususunda yapılabilecek hatalardan muhakkak ki kaçınmıştır.Ben de bunun bilincinde daha dikkatli olmak maksadı ile eksik olan bilgilerimi tamamlamak istedim.
  İlgilenip ,araştırıp yardımcı olduğunuz için hepinizden Allah(c.c)razı olsun.Emeğinize sağlık,helal edin.

 6. meknun
  Üye
  ilim nedir bilmek gereklidir. Havas ilmi, ilmi ledün.. Bunlar sırlı ilimlerdir ve herkese nasip olamayacak ilimlerdir. Okumakla öğrenilmeyen ilimlerdir..
  Şu yok bu yok diyerek farkında olmadan olan şeylerin üzerine gölge düşürebilirsiniz..

+ Yorum Gönder
muskanın kaybolması,  MUSKA konusu,  muskanın konusu,  Muska nin konusu