+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şehid olmak için yapılan bir dua var mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Aliaksandr
  Üye
  Reklam

  Şehid olmak için yapılan bir dua var mıdır ?

  Reklam

  Şehid olmak için yapılan bir dua var mıdır ? Mumsema Esselamın aleyküm... Ben size çok araştırıp bulamadığım birşeyi sormak istiyorum müridi olduğum tarikata sormaya çekindim ne yalan söyleyeyim ben yaklaşık 2 seneye kadar askerim inşAllah.ama ben askere gidipde geri dönmeyi hiç düşünmedim gerçekten.aklımda hep ama hep askerde şehid olmak var ama bunun için NASIL VE NE ŞEKİLDE DUA EDECEĞİMİ BİLMİYORUM.nasıl dua edeyim ne yapayım ve ben tövbekar birisiyim ama çokta günahkar değilim yani.bunun şehidliğe ulaşmamda bir engeli olurmu ve ayrıca bayağıdır ibadetlerimi bıraktım ve şimdi tekrar başlayacağım inşAllah bu duamı etlilermi Allah rızası için yardım edin...

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Allah rızası için cevaplayın...


  Reklam


  Bir insanın ölmek için dua etmesi caiz değildir. Ancak şehit olmayı istemesi caizdir. Bu hususta Allah Rasulu (a.s.m )nun ifadeleri aynen şöyledir.

  Hz. Enes ( r.a ) anlatıyor. Rasulullah ( a.s.m ) buyurdular: sizden hiç kimse maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise, yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al. ( Buhari, merda,19)

  Açıklama:

  1- Hadiste Rasulullah ( a.s.m )’ın ilk muhatabı, ashab-ı kiram ise de kıyamete kadar gelecek bütün Müslümanlar aynı şekilde muhatap olmaktadırlar, yani yasak hükmü bakidir.

  2- Hadiste mevzu bahs edilen “zarar” için, seleften bir çoğu “dünyevi zarar” demiştir. Buna göre, kişi “ dinde fitneye düşmek” gibi dini bir zarar mevzu bahs olacak olsa, hadisteki nehyin dışında kalacağı belirtilmiştir.

  İbrahim Canan, Kütüb-ü Site – Muhtasarı tercüme ve şerhi – Akçağ Yayınları, 5. cilt, s:

  Ayrıca:

  Ebu Musa Abdullah ibn Kays el Eşarî (r.a) Şöyle Dedi:
  Resulullah {s.a.v}'e Biri "Cesaretini Göstermek Diğerleri Milletini Korumak Öteki İse Kendisine Yiğit Adam Dedirtmek İçin Savaşan Kimselerden Hangisi ALLAH Yolundadır?"diye Sorulduda Resulullah Şu Cevabı Verdi. "Kim İslâmiyet Daha Yüce Olsun Diye Savaşıyorsa,O ALLAH Yolundadır.Yani Şehid Ona Denir."
  (Buhârî,İlim 45;Müslim,İmâra 150.)

 3. @mir
  âb ü kil
  Alıntı aliaksandr Nickli Üyeden Alıntı
  Esselamın aleyküm... Ben size çok araştırıp bulamadığım birşeyi sormak istiyorum müridi olduğum tarikata sormaya çekindim ne yalan söyleyeyim ben yaklaşık 2 seneye kadar askerim inşAllah.ama ben askere gidipde geri dönmeyi hiç düşünmedim gerçekten.aklımda hep ama hep askerde şehid olmak var ama bunun için NASIL VE NE ŞEKİLDE DUA EDECEĞİMİ BİLMİYORUM.nasıl dua edeyim ne yapayım ve ben tövbekar birisiyim ama çokta günahkar değilim yani.bunun şehidliğe ulaşmamda bir engeli olurmu ve ayrıca bayağıdır ibadetlerimi bıraktım ve şimdi tekrar başlayacağım inşAllah bu duamı etlilermi Allah rızası için yardım edin...
  kardeş fena hayal kırıklığına uğrayabilirsin haberin ola
  şehidlik öyle kolay değil
  Resulullahın ordusunda öldürülüp de çaldığı bir tek hırkayla cehenneme yolcu olan var
  yine onun ordusundan "desinler" diye savaşıp da cehenneme gidenler var
  var da var

  bak kardeşin verdiği hadis ne güzel açıklamış durumu:
  Alıntı ehlisünnet Nickli Üyeden Alıntı
  Ebu Musa Abdullah ibn Kays el Eşarî (r.a) Şöyle Dedi:
  Resulullah {s.a.v}'e "Biri Cesaretini Göstermek Diğerleri Milletini Korumak Öteki İse Kendisine Yiğit Adam Dedirtmek İçin Savaşan Kimselerden Hangisi ALLAH Yolundadır?"diye Sorulduda Resulullah Şu Cevabı Verdi. "Kim İslâmiyet Daha Yüce Olsun Diye Savaşıyorsa,O ALLAH Yolundadır.Yani Şehid Ona Denir."
  (Buhârî,İlim 45;Müslim,İmâra 150.)


 4. muhasebeci
  Emekli
  bir arkadaşım çok güzei demiş.bizde her ölen kendını sehit sanıyo.adam trafık kazasında oluyo anası sehıt oglum dıye bagırıyo.adam askerde rastgele olmus hemen sehıt dıyoruz.kafaya gore herkez ben sehıt olucam sanıyo

 5. Aliaksandr
  Üye
  sağolun Allah razı olsun...

 6. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  Allah cc şehadeti hepimize nasip etsin..illa ki asker de şehit olunur diye bişey yok her daim din yolunda mücadele halinde olduktan sonra en sıradan ölümler bile bakarsın Allah katında kıymet kazanır şehit hükmüne geçersin..

 7. FtmaOlmak
  Üye
  selamun aleyküm. kardeş o duayı bi ara ben hep okuyordum. elimdeki kitaplardan birinde vardı. resailin nurculardan almıştım. kitap bende yok maalesef. ama diyanet işlerie aitti,adı Namazı Anlayarak Kılmak. inşallah doğru kaynak söylemişimir. çünkü evdekilerde yazmıor. ama öyle bir dua okuyordum. ama dua duadır kardesim. tüm kalbinle okuduktan sonra Allah kalbine göre versin


 8. komite
  Devamlı Üye
  Nihat Hatipoğlu'nun programında görmüştüm kardeş .Allahın adı olan ''Eş Şehid''.Şehid olmak isteyenler bunu günde 40 defa okusun.

 9. YaZaROW
  Emekli
  Allah razı olsun.

 10. Aliaksandr
  Üye
  Abilerim kardeşlerim Allah razı olsun.çok sağolun

 11. Hoca
  erimeye devam...
  Şehitliği kalben de olsa istemeyen bir Müslüman münafık olarak ölür.
  Allah şehadeti bize sevdirsin ve nasip etsin.

 12. Misafir

  Reklam


  ben sehit olmak istiyorum ve bundan dolayi calistigim kadariyla her namazimda her namazlarin sunnetinde dua edersem tum kalbimle ALLAHTAN SEHIT OLMAYI ISTERSEM ALLAH BANA SEHITLIK NASIP EDERMI AYRICA GUNAHMIDIR SUNU ISTEMEK?

+ Yorum Gönder
şehit olmak için dua,  şehid olmak için dua,  şehit olarak ölmek için dua,  sehit olmak icin okunacak dua,  şehit olma duası,  sehit olmak icin dua,  sehit olma duasi