+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. *ÜSTÜNBAŞ*
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?.

  Reklam

  Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?. Mumsema MEKKE' de (KABE'de) kadınlar ve erkekler hiç ayrım yapılmadan aynı saflarda namaz kılıyor.. MEDİNE' de kadınlara ayrı yer tanzim edilmiş.KABE' de zaruretten dolayı olabilir mi ? Dinen fetva verilirse memnun oluruz. Allah razı olsun.. Allah ibadetlerimizi kabul eylesin. Amin ! *ÜSTÜNBAŞ*

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?.


  Reklam


  KABE' de zaruretten dolayı olabilir mi ?
  Kabede de önlem alınıyor ama kadın erkek karışıklığının önüne maalesef geçemiyorlar.
  Zaruretten dolayı caizdir.

 3. Kılıçali49
  Devamlı Üye
  Dinen fetva verilirse memnun oluruz. Allah razı olsun..
  Fetvayı hangi müftümüz versin kardeşim?

  Bir defa,Kabede farz namazlara 1 saat kala hanımlar tavaf,dolayısıyle orta bahçeye alınmıyorlar.Haremin içinde ise,hanımlarla erkeklerin namaz kıldığı yerler ayrılmış durumda...Bunları biliyor olmalısın...

  Buna rağmen;hiç bir erkek gidip,hanımların bölgesinde namaz kaılmaığı halde;maalesef bazı hanımlar gelip,onca erkeğin arasında ısrarla namaza duruyor.Bu,münferit bir olaydır.Bu durum için görevliler çok büyük mücadele veriyorlar,ama başarılı olamıyorlar.Nedeni ise,zor kullanamamalarıdır.Ben bunun yüzlerce örneğini gördüm.Ne yapsın görevli?Elinde cop ile hacı mı kovalasın...

  Bu husus hacıların kendilerinden kaynaklanan bir sıkıntıdır.Hanım ve erkeklerin Kabede, Medinedeki uygulamanın benzeri şekilde ayrılması sözkonusu bile olamaz.Çünkü tavaf,her hacının her an yapmaya hakkı olan bir ibadettir...Kabe demek,tavaf demektir bir anlamda...Bu durumda,tüm sorumluluk hacıların kendilerinde olmaktadır...Gitmesinler karşı cinsin arasına namaz için,değil mi?Bunun için hangi makamı suçlayabiliriz?

  Selam ve dua ile...

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Mescid-i Haramda Erkek ve Kadınların Bir Arada Namaz Kılmaları

  Hac mevsiminde Mescidi Haram da erkek ve kadınların karışık vaziyette namaz kılmasında muhazat gerçekleşiyor mu? Gerçekleşiyorsa erkeklerin namazı bozulmuş sayılır mı?

  Gerek İmama uyanın imamın önüne de durup namaz kılması gerekse kadınla erkeğin aynı hizada durup aynı imama uyarak aynı namazı kılmaları hakkında mezhep imamlarının görüş ve ictihadları farklıdır.

  Maliki, Hanbeli ve Şafii mezheplerine göre, kadınla erkeğin yanyana durup namaz kılması, iki tarafında namazını bozmaz. Ancak bunda kerahet vardır. Kabe de ise bu kerahette kalkar. Çünkü bu iki cinsin orada ayrı ayrı yerlerde durup namaz kılması çok zor, hatta bazen imkansızdır. O halde sözü edilen üç mezhep te muhazat hükmü yoktur.

  O halde hac mevsiminde Hanefi Mezhebine bağlı bulunan kadın ve erkekler ayrı ayrı yerlerde namaz kılma imkanı bulamadıkları takdirde bir arada sözü edilen üç mezhebe uyarak kılabilirler. Bu bir fetvadır.

  Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım

+ Yorum Gönder
kabede kadın erkek namaz,  kabede neden kadın erkek bir arada,  kabede kadın erkek karışık tavaf,  kabede kadin erkek karisik namaz,  kabede kadınlar nerede namaz kılıyor,  kabede kadın erkek karışık namaz,  kabede erkek ve kadınların