+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesvese hastalığından nasıl kurtulabilirim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mirvee
  Üye
  Reklam

  Vesvese hastalığından nasıl kurtulabilirim

  Reklam

  Vesvese hastalığından nasıl kurtulabilirim Mumsema 10 aydır bende vesvese hastalığı var nasıl kurtulurum bilmiyorum aklıma hiç düşünmeyeceğim şeyler geliyo ders çalışamıyorum sanki bu bende hep olcakmış gibi geliyo durmadan ağlamak istiyorum
  şimdiden ALLAH RAZI OLSUN ...

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: vesvese hastalığı...


  Reklam


  VESVESE VE KALBE GELEN DÜŞÜNCELER
  vesvese ve kalbe gelen düşünceler...
  Vesvese, şeytanın kalbe attığı boş, basit ve batıl düşüncelerdir.

  Şeytanın kalbe vesvese vermekten başka yaptığı birşey yoktur.

  Vesvese, hak yola giren, Allah'a yönelen müminlere gelir.

  Eğer kafir ve münafıklar, bizde vesvese yoktur diyorlarsa, doğrudur. çünkü onlarda, iman, İslam, Allah, ahiret, tövbe, zikir, salih amel gibi düşünce ve endişe bulunmadığı için, şeytanın onlardan almak ve çalmak isteyeceği birşey yoktur.

  Zaten onlar, şeytanın dostlarıdır; şeytan onlardan razı, onlar şeytandan memnundurlar.

  Şeytan kendisine düşman olup Allah'ın dostluğuna yönelen, zikre, hayra niyetlenen kimselere musallat olur. Eğer vesveseden korkulmaz, peşine düşülmez, kendisiyle amel edilmezse hiçbir zararı olmaz. Hadiste belirtildiği gibi mümin, vesveseye uymadığı ve kötü düşünceleri Allah için terkettiği için bir sevap bile alır.

  Ayrıca Resulullah (s.a.v) Efendimiz, bir hadislerinde nefis ve şeytandan kaynaklanan kötü düşüncelerin, konuşulmadığı ve onlarla amel edilmediği müddetçe affedildiğini müjdelemiştir.

  Ashaptan bazıları Allah Resulüne (s.a.v) gelerek:

  "Ya Resulallah! Allah, iman ve İslam'a dair kalbimize öyle düşünceler geliyor ki, gökten düşüp parçalanmak onları söylemekten daha iyidir; bunun sebebi nedir?" diye sordular; Efendimiz (s.a.v):

  "Bu sırf imandır; sizde bulunan imanın alametidir." buyurdu.
  VESVESEDEN KURTULMA YOLLARI

  Vesvesenin en güzel ilacı ilim, zikir ve Allahu Teala'ya sığınmaktır. Çünkü Allahu Teala, muttaki kullarının, tefekkür ve zikir ile şeytanın hilelerini nasıl fark ettiklerini şöyle haber vermiştir:

  "Şüphesiz, muttaki olanlara, şeytandan bir vesvese geldiğinde, (Allah'ı hatırlayıp, geleni) iyice düşünürler ve onun (rahmani mi şeytani mi olduğunu) hemen anlayıverirler."

  Vesvese, boş bir sözdür. Mümin her duyduğu ve her aklına gelen ile amel edemez. Onların doğruluğunu ilim ve insafla ölçer; değerlendirir. Sonuçta dinin usul ve edeplerine uymuyorsa kaldırır atar.

  Kalbe gelen düşünceler, dinin helal ve haramını bildiren hükümler ile değerlendirilir; onlar helal ise haktandır, alınır. Haram ise, şeytandandır, kaçılır. Şu halde, insan ve cin şeytanlardan gelen fısıltı, fikir ve davetleri tanımak için herkese farz olan temel ilimleri bilmek gerekir. Cahil insan, şeytanın maskarası olur. Helali haramı birbirine karıştırır; hurafeye din diye sarılır. Her türlü cereyana kapılır; şeytanlar da onu istediği gibi kullanır. Bu, halden Allahu Teala'ya sığınırız.

  Şeytandan gelen vesveselere karşı nasıl davranacağımızı Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle öğretmiştir:

  "Şeytan sizden birisine gelir ve:

  "Yeri kim yarattı, göğü kim yarattı, şunu kim yarattı, bunu kim yarattı?" diye sorar. Kul da hepsine: "Allah yarattı"diye cevao verir. Sonunda:

  "Peki, Allah'ı kim yarattı?" diye kalbe bir soru atar. İçinde böyle bir soru bulan kimse, onun şeytandan olduğunu bilsin, hemen soruya son versin, Euzu besmele çekip Allah'a sığınsın ve: Ben Allah'a ve O'nun peygamberlerine iman ettim desin."

  Eğer benzeri soruları insan şeytanları sorarsa yine aynı şekilde davranmalı ve onlara karşı:"Allah birdir, hiç kimseye muhtaç değildir, doğurmamış/kimseyi evlat edinmemiştir, doğrulmamıştır/sonradan olmuş değildir, hiçbir şey O'na denk değildir."manasındaki "ihlas" suresini okumalıdır.

  Şeytanın vesvese yolu ve şekli çoktur. Kendisi mümin kalbini çelemez ise, insanlar içinden seçtiği şeytan tipliler bunu başarmak ve kalbi karıştırmak ister. Bunun için yemin etmiştir ve bunu gerçekleştirmek için Allah'tan mühlet almıştır.

  Şeytan müminlerin azılı düşmanlarıdır. O bize saldırdıkça biz de Yüce Rabbimize kaçmalı, zikredip O'na yalvarmalıyız. "Felak" ve "Nas" sureleri bize bunu öğretiyor. Allahu Teala, "Nas" suresinde şeytanı "hannas" olarak tanıtmıştır.

  Hannas, kalbi boş bulunca ona saldıran, kalb zikre geçince de hemen sinip kaçan demektir. Hz. Rasulullah (s.a.v) Efendimiz, şeytanın bu halini şöyle anlatmıştır:

  "Şeytan, vesvese vermek için insanın kalbine hortumu uzatır; eğer o Allah'ı zikrederse hemen sinip kaçar. Allah'ı zikretmeyi unutursa kalbi iyice sarıp bir lokma gibi yutar. İşte bundan sonra vesvese vermeye başlar."

  Ölene kadar yakamızı bırakmayacak bu sinsi düşmandan korunmak için devamlı Yüce Mevla'nın yardımını istemeliyiz.


  Cümlemizden ALLAH (C.c) Razı oLsun

 3. imam
  Üye
  Vesveseden kurtulmanın yolları (video)
 4. Misafir
  Evet şeytan bana da vesvese veriyor. Çocuklukta aşamadığın korkulardan da faydalanıyor. Bazen çıkmaza girdiğimi düşünüyorum . Allah yar ve yardımcımız olsun...

 5. Misafir
  Bende yaklasik 2 yildir yasiyorum cok sıkılıyorum ve korkiyorum ibadet etmemi bile engeliyo madi sikinti cekiyorum. Olan paramida yedim bitirdim bana bu tedavide yardimci olacak bir hoca ariyorum Allah rizasi icin coluk cocugum var imkanim kalmadi.

 6. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Ehli sünnet nickli arkadaşımız konu çok güzel tariflemiş. Onun yorumunu gözden geçir. Dualara ve zikirlere Sığın. Inşallah geçecektir

 7. Akif
  Devamlı Üye
  çok teşekkürler...

 8. beytullah
  Üye
  ya nasıl kurtulucaz bu beladan bien veya kurtulan var mı arkadaşlar ???

 9. Misafir
  Bendede vardı çok uğraştım allaha şükür kurtuldum,Allaha güvenerek namazlardan sonra falan dua edin allahın gücü her şeye yeter isterse sizdeki bu sıkıntıyı hemen yok eder.Youtube den risale ofis,çınaraltı,sözler köşkü,nur sohbetleri,hudaigencligi kanallarının vesveseyle alakalı videolarını izleyin,Allah(celle celâluh) yardım etsin.Amin.

 10. beytullah
  Üye
  kardeş nasıl kurtuldun bize anlat lütfen bizde öğrenelim allah rızası için

 11. Misafir
  Ben de de vesvese var sadece abdest alırken ya da namaz kılarken değil tuvalette ayağıma bir şey sicradigina dahi emin olamıyorum aklımda hep bi şüphe damlası mi damlamadi mi

 12. Misafir

  Reklam


  Aynı sorun bendede var acaba carsafim pismi (döl) yikanirken kardesiminki ile karistimi bir suru vesvese geliyor

+ Yorum Gönder
vesvese hastalığından nasıl kurtulurum,  vesveseden nasıl kurtulabilirim,  hastalık hastalığından nasıl kurtulurum,  hastalık hastalığından nasıl kurtulabilirim,  vesveseden nasil kurtulabiliriz,  vesveseden nasıl kurtulurum,  hastalık hastalığından nasıl kurtulunur