+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bazı surelerin başında yer alan "De ki.." kısmını neden okuyoruz. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sekiz kelvin
  Üye
  Reklam

  Bazı surelerin başında yer alan "De ki.." kısmını neden okuyoruz.

  Reklam

  Bazı surelerin başında yer alan "De ki.." kısmını neden okuyoruz. Mumsema Bazı sureler "De ki:" şeklinde başlayıp, hangi durumlarda ne dememiz/nasıl dua etmemiz gerektiğini anlatan bir dizi ayetten oluşmuştur.

  Örnek: Nâs Suresinde:

  "De ki: İnsanların Rabbine sığınırım! İnsanların yöneticisine, yönlendiricisine; İnsanların İlahına..." (şeklinde devam eder)

  Allah(CC); örneğin bu surede; Peygamber Efendimiz'e ya da kullarına özetle "sinsi vesveseden insanların Rabbine sığınırım" deyin/şeklinde dua edin buyurmuştur.

  Biz bu sureyi okurken, örneğin "Sinsi vesveseden insanların Rabbine sığınırım" şeklinde okumak yerine; "De ki: sinsi vesveseden insanların Rabbine sığınırım..." şeklinde okuyoruz.

  Kısacası, Allah(CC) bize hitaben birşey buyurmuş fakat biz bu sureyi aynen okuduğumuz zaman sanki başkasına hitaben birşey söylemiş gibi olmuyor muyuz? Oysa bizden istenen "De ki:" kısmından sonraki kısmı söylememiz...

  (Umarım karışık bir soru olmamıştır)

  Selam ve dua ile...

 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Bazı surelerin başında yer alan "De ki.." kısmını neden okuyoruz.


  Reklam


  Yanlız Kur'an bize gönderilmedi. Bize iletildi. Peygamberimiz s.a.v tarafından bizlere iletildi. Ona vahiy vahiy gönderildi. Fark ettiyseniz hitaplar peygamber efendimize söyleniyor gibi. Bu yüzden ne geçiyorsa okumalıyız.

+ Yorum Gönder