+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Asker veya polis kurşun sıkarken Besmele çekmeli midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. barisb
  Üye
  Reklam

  Asker veya polis kurşun sıkarken Besmele çekmeli midir ?

  Reklam

  Asker veya polis kurşun sıkarken Besmele çekmeli midir ? Mumsema aklımda olan bi soru var,aslında nasıl sorcağımda tam bilmiyorum

  Asker veya polis diyelimki çatışmaya girdi,düşmana kurşun sıkarlarken karşıdan birisinin ölme ihtimaline karşılık Besmele çekmeleri gerekir mi ?

  Yada Daha genel sorayım,savaşta düşman öldürülürken Besmele çekilir mi ?

  bu arada aklımıza takılan soruları bu bölüme açıyoruz değil mi ? bi yanlışlık yapmıyorumdur umarım

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Asker veya polis kurşun sıkarken Besmele çekmeli midir ?


  Reklam


  Yada Daha genel sorayım,savaşta düşman öldürülürken Besmele çekilir mi ?
  Neden çekilmesin ki her hayırlı işin başı besmeledir.

 3. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Kardeşim Besmele Helal Ve Hayırlı İşe Başlarken Okunur

  İlk inen ayette besmele çekmek emredildiği gibi, Mushafın ilk ayeti besmeledir. Tevbe suresi hariç 113 surenin başında ve Nem suresini 30. ayetinde geçen besmele ile Kuran’da toplam 114 besmele vardır.
  İslam ahlakı, incitme, öldürme ifade edecek davranışlarda ve bu davranışlara müsaade eden sözlerde besmeleyle başlamayı yasaklamıştır. Tevbe suresinde savaşa müsaade ve müşriklere uyarı içeren Tevbe suresinin başında bu yüzden besmele çekilmez. Eti yenen hayvanların kesimi ve avlanması sırasında besmeledeki Rahman ve Rahim sıfatlarının anılması uygun görülmemiştir. “Bismillah veya Bismillahi Allahu Ekber” denilir.
  Her besmele adeta bir sözleşmedir. Ya rabbi şu an kulluk maddelerinden birini işleyeceğim senin ismini anıyor ve senden izin istiyorum demek anlamına geliyor. O yüzden haramlara besmele çekilmez, haram meclislerde, meyhane ve kumarhane görevi yapan kahvehanelerde otururken, faizli işlemlerde bulunurken, yalan ve kandırma içeren ticari ilişkilerde, haram çekilen program izlerken besmele çekilmez. Haram olduğu tartışmalı olan hususlarda ve harama yakın mekruhlarda da besmele çekilmesinin vebali büyüktür. Unutulmamalıdır ki, haram olan eylemlerde besmele çekilmez. Kâmil bir Müslüman da, besmele çekemeyeceği bir işi yapmamaya özen gösterir.

 4. barisb
  Üye
  cevaplar için teşekkür ederim =)

+ Yorum Gönder