+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İki kişinin darıldıktan sonra birbirlerinin ayıplarını orataya çıkarmaları munafıklık alametidir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. senagülsema
  Devamlı Üye
  Reklam

  İki kişinin darıldıktan sonra birbirlerinin ayıplarını orataya çıkarmaları munafıklık alametidir

  Reklam

  İki kişinin darıldıktan sonra birbirlerinin ayıplarını orataya çıkarmaları munafıklık alametidir Mumsema İki kişinin darıldıktan sonra birbirlerinin ayıplarını orataya çıkarmaları munafıklık alametidir..( İmami Şafi).


  hangi mezhebe göre*acil cvp bekliyorum dua ile kalın inş.ALLAH

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: İki kişinin darıldıktan sonra birbirlerinin ayıplarını orataya çıkarmaları munafıklık alametidir


  Reklam


  Kardeşim tam anlayamadım )

  ne demek istediğini ama sanırım bu sözü İmam Şafi demiştir
  İmam-i şafi Şafii mezhebinin kurucusudur

 3. senagülsema
  Devamlı Üye
  Allah Razı Olsun Selam Ve Dua Ile..

 4. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Cümlemizden İnşallah

 5. YaZaROW
  Emekli
  Rivayetlerde mezheplere göre değişiklik mi var?

 6. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Değişiklik derken ?

 7. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  İmam Şafii gibi bir müçtehit bunu söylemişse elbette bunun anlamını düşünmek lazımdır. O halde bunu şöyle açıklayabiliriz:

  Münafıklık, kişinin içi ile dışının bir olmaması, iki yüzlü olması demektir. Eğer bir insan dost olduğu zaman arkadaşının / veya herhangi bir kimsenin iyi taraflarını görüp onu iyi olarak gösterdiği halde, kendisine dargın olduğu zaman kötü taraflarını düşünüp onları dillendirirse bu iki yüzlülük olur ki bir nevi münafıklık alameti olur.

  Şunu unutmayalım ki, münafıklık iki manada kullanılır:

  Birincisi ve asıl manası itibariyle münafıklık, lisanıyla mümin olduğunu söyleyip kalbiyle iman etmeyen kimsenin durumunu bildiren bir kavramdır. Dış yüzü mümin, iç yüzü kâfir olduğu için iki yüzlü de denilir.

  İkinci manası
  küfür-iman muvazenesinde değil, dürüstlük-yalancılık ölçeğinde söz konusudur. Örneğin, bir insanın iki ayrı gruplardan veya partilerden birinin yanına vardığında onların düşüncelerini, diğerlerinin yanına vardığında da onların düşüncelerini paylaştığını söylemesi veya bunu ima etmesi bu manada bir münafıklık yani ikiyüzlülüktür.

  Küfür manasıyla “münafık” ifadesini ehl-i kıble olan veya açıkça küfrü görülmeyen, hatta mümin olduğunu söyleyen hiç kimse hakkında kullanılmamalıdır. Çünkü başkasına küfür isnat etmek çok risklidir.

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Bu söylenen ahlakla alakkalı bir sözdür.
  Mezhebe göre ahlak değişmez ki?

+ Yorum Gönder