+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cumhuriyet rejimine neden karşı çıkılıyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. memocan35
  Üye
  Reklam

  --->: Cumhuriyet rejimine neden karşı çıkılıyor?

  Reklam  --->: Cumhuriyet rejimine neden karşı çıkılıyor? isimli yazı www.Mumsema.com--->: Cumhuriyet rejimine neden karşı çıkılıyor?
  günümüzde göstermelik namaz kılma,oruç tutma gibi şeyler çok yapılıyor.Fakat bazı başörtülü kardeşlerimiz Müslümanlığı sadece başörtüye eşlendirmekte ve erkeklerinde sakallarını uzatmasını dine dayandırmakta yazık şu insanın haline ben kendime HZ.MUHAMMED (s.a.s)'i örnek alıyorum onun gibi merhametli,cömert,dürüstlüğe önem veriyorum.Şükürler olsun ALLAH(c.c)'ıma ki bana bu güzel dinimi bana Nasip ettiği için

 2. ferro
  Emekli

  --->: Cumhuriyet rejimine neden karşı çıkılıyor?


  Reklam


  Özellikle hukuk alanındaki gelişmeler, Devletin rejimine de lâik bir renk verme zamanının geldiğini göstermekteydi. Bu bakımdan 1928 yılı çok önemlidir. 10 Nisan 1928 tarihli Anayasa değişikliği ile lâikliğin artık su götürmez biçimde rejime yansıdığı gözlenmektedir. Bu değişiklikte, Anayasanın 2. Maddesindeki, devletin dininin İslâm olduğu hakkındaki hüküm kaldırılmakla artık lâiklik ilkesi benimsenmiş olmaktadır. Gene aynı değişiklik sırasında 16. ve 38. maddelerde yazılı antiçme biçimindeki “vallahi” sözcüğünün kaldırılması, artık “istenilse” bile dinsel antiçmenin parlamentoda mümkün olmadığını göstermektedir. TBMM’nin görevleri arasından “ahkâm-ı şer’iyyenin tenfizi” nin kaldırılmasıyla da, gereken bütün anayasal düzenlemelerin lâiklik doğrultusunda tamamlandığı izlenimi doğmaktadır.

  5 Aralık 1934 tarihli Anayasa değişikliği ile, kadınlara da milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi34. Nihayet 5 Şubat 1937 tarihinde Anayasanın 2. Maddesi yeni baştan yazılarak, Türkiye Devletinin lâik olduğu belirtildi. Bu hüküm 1961 ve 1982 Anayasalarına da geçmiştir.

  ..

  BunLar daha birşey değiL.HiLafetin kaLdırıLması..SizLer istediğiniz gibi yaşayın.Laik oLun oLmayın ama biLmediğiniz konuLarda da atıp tutmayın.


 3. YaZaROW
  Emekli
  BunLar daha birşey değiL.HiLafetin kaLdırıLması..SizLer istediğiniz gibi yaşayın.Laik oLun oLmayın ama biLmediğiniz konuLarda da atıp tutmayın.
  Haklısın kardeş de madem bu kadar ülkene bağlı birisin ve tarihimizi iyi biliyorsun, türkçe konuşmaya özen göstersen daha iyi olmaz mı? l harfini neden cümlenin orasında L yapıyorsun? Bu hangi dil kalıbında var? Bu bildiğim bir konu şahsen benim.

 4. ferro
  Emekli
  Küçük yazı yazdığım zamanLarda aLışkanLık haLine geLmiş sadece.BunLara takıLmayaLım.CümLe içi bir bozukLuk varsa düzeLtebiLiriz.

 5. YaZaROW
  Emekli
  Küçük yazı yazdığım zamanLarda aLışkanLık haLine geLmiş sadece.BunLara takıLmayaLım.CümLe içi bir bozukLuk varsa düzeLtiLebiLiriz.
  Okumak aşırı derecede bozuluyor ve anlaşılması zorlaşıyor. Böyle devam etmeniz sizin zararınıza. Uzun bir yazı yazdığınızda insanların gözü yorulacaktır ve okumaya zahmet etmeyecektir haliyle.


 6. Kılıçali49
  Devamlı Üye
  SizLer istediğiniz gibi yaşayın.Laik oLun oLmayın ama biLmediğiniz konuLarda da atıp tutmayın.
  Madem iddian bu...Neden kendi iddianı ispatlayarak çıkmıyorsun ortaya?Bildiğini iddia ettiğin şeyi ispatlamanı istedim...Başka bir şey demedim...

  CümLe içi bir bozukLuk varsa düzeLtiLebiLiriz
  Buradan başla ilk istersen...

 7. ferro
  Emekli
  Önce yazıLanLarı bi oku.İspat nerde görürsün.

 8. Hamitoğlu
  Devamlı Üye
  İlk Türkçe ezanın da o gün, yani 3 Şubat 1932 tarihinde Ayasofya camiinde okundu. O Türkçe ezan şöyleydi: “Tanrı uludur… Tanrı uludur… Şüphesiz bilirim, bildiririm… Tanrı’dan başka yoktur tapacak… Haydi namaza… Haydi felaha… Namaz uykudan hayırlıdır.

  Arkadaşlar laik liğin kelime anlamı hepinizin malumudur.
  Daha bir kaç yıl öncesine kadar bir Genelkurmay başkanı Türkiye ne İslam devlet ne de İslam ülkesidir demişti.
  Kısmen yanılmıştı.
  evet Türkiye İslam devleti olmaktan ÇIKARILMIŞ !
  Ama Türkiye İslam Ülkesidir.
  Şahidimiz de göklere uzanan minarelerimizdir!
  İttihati Terraki ve devamı bu ülkeye ve bu ülkenin gerçek sahiplerine her zaman zulüm ve baskı yapmış-yapmaya çalışmışlardır.
  Onların tabiri ile onlar beyaz türklerdir.
  Geri kalanlar ise Parya dır!
  Fakat Elhamdulillah artık insanlar daha çok bilinçlenip değerlerine daha fazla sahip çıkmaya başladı.
  Bedeller ödendi, ödeniyor ve ödenecek.
  Zira Cihad kıyamete kadar bütün müslümanların üstünde FARZDIR!!!

  Selam ve dua ile...

 9. Kılıçali49
  Devamlı Üye
  Önce yazıLanLarı bi oku.İspat nerde görürsün.
  Anlaşıldı...cevap verilmemesi gereken,kaale alınmaması gereken birisi daha çıktı piyasaya...

 10. ferro
  Emekli
  Kendi kendine birşeyLer ortaya atıp biriLerini istenmeyen kişi iLan etmeye çaLışan Sen.. hıh..

  Kur'an'da sana göre güzeL örnek var."Hiç biLmeyenLerLe biLenLer bir oLur mu?"

 11. Kılıçali49
  Devamlı Üye
  Önce yaşını,tahsilini,eğitimini bi yazar mısın?

  Ne geldiyse,kendini alim ilan edenlerden geldi zaten...

 12. ferro
  Emekli

  Reklam


  1- Ben aLimim demedim
  2- BiLdiğimi konuşuyorum.
  3- Kuru gürüLtüye de pabuç bırakmam.

  GüLe güLe.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12