+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ölünün gömülmesi gereken yer ile ilgili kısıtlayıcı hükümler mevcut mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sekiz kelvin
  Üye
  Reklam

  Ölünün gömülmesi gereken yer ile ilgili kısıtlayıcı hükümler mevcut mudur?

  Reklam

  Ölünün gömülmesi gereken yer ile ilgili kısıtlayıcı hükümler mevcut mudur? Mumsema Ölünün gömülmesi gereken yer ile ilgili kısıtlayıcı hükümler mevcut mudur? Ölüyü, mezarlık olarak kabul edilen yerler dışındaki yerlere defnetmek doğru mudur? (Örneğin, insan sevdiği bir yakınını, kendi bağına, bahçesine vs defnedebilir mi?)

  Ülkemizdeki kabristanlar, genelde hep bakımsız ve sevimsiz. Yurt dışında da birçok kabristana gittim ve daha bakımlı, yeşil, düzenli olduğunu gördüm. Kabristanın temiz, düzenli, bakımlı olmasının; kabir hayatı üzerinde bir etkisi var mıdır?

  Selam ve dua ile...

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Ölünün gömülmesi gereken yer ile ilgili kısıtlayıcı hükümler mevcut mudur?


  Reklam


  Ölünün gömülmesi gereken yer ile ilgili kısıtlayıcı hükümler mevcut mudur? Ölüyü, mezarlık olarak kabul edilen yerler dışındaki yerlere defnetmek doğru mudur? (Örneğin, insan sevdiği bir yakınını, kendi bağına, bahçesine vs defnedebilir mi?)
  Hanefi ve Şafii fıkhını iyi biliyorum. iki mezheptede de böyle bir kısatlama görmedim.


  Ülkemizdeki kabristanlar, genelde hep bakımsız ve sevimsiz. Yurt dışında da birçok kabristana gittim ve daha bakımlı, yeşil, düzenli olduğunu gördüm. Kabristanın temiz, düzenli, bakımlı olmasının; kabir hayatı üzerinde bir etkisi var mıdır
  Mezarların üzerindeki yeşillik ölüye fayda verir.

+ Yorum Gönder