+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Din sadece din adamlarının tekelindemidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fenafillah
  Emekli
  Reklam

  Din sadece din adamlarının tekelindemidir?

  Reklam

  Din sadece din adamlarının tekelindemidir? Mumsema s.a.

  Bu günkü Cuma namazında il müftüsü yaptığı vaazda; dini konularda herkesin konuştuğunu,bu işin din adamlarına ait olduğunu ifade ederek, mesala bir mühendis çıkıp kuran’dan hadisten konular anlatıyor,bu olmaz, din adamı olmayanlar sakın haa böyle yapmasın,sakın haa kur'anı konuşmasın, hadisleri konuşmasın,böyle yaparken şirke bile girebilirler diyerek, sadece bu konuları konuşmak din adamlarına aittir demeye getirdi.

  Bu kişiye verilecek cevap sadedinde neler söyleyebiliriz .

  Bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi bekliyoruz
  .


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Din sadece din adamlarının tekelindemidir?


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeşim. Müftünün söylediği sözlerin tamamını bilmiyoruz ama mutlaka herhkesin uzman olduğu konularda çalışma yapmasını anlatmak istemiştir. Ve doğrusu da bu sen hiç bir müftünün deprem analizi yaptığını yada patent işleri konusunda bilgi verdiğini gördün mü. Müftüler her konuda yorum yapabilir ama sadece konunun islami boyutunu düşünerek helal-haram çerçevesini belirlemektir.

 3. YaZaROW
  Emekli
  Yanlız her müslümanın dinini anlatması gerektiği gerçeğini de burada yok saymış. Ben katılmıyorum bu yoruma. Ben dinimi doğru öğrenip istediğim kişiye de anlatırım buna kimse karışamaz.

 4. ferah36
  Üye
  Din sadece din adamlarının tekelindemidir
  Evet.
  "Evet" dedim ama burada bir espri var. "Din" kelimesini herkes İslama eşitleyerek, yani din denilince islamı anlayarak konuşuyor ama, bu yanlış. Din denilince, yeryüzündeki tüm dinler anlaşılmalı.
  "Din sadece din adamlarının tekelindemidir"
  İslam, Allah'ın dinidir ve sadece O'nun tekelindedir. Ve Allah'ın, ücretini insanlardan alan din görevlileri de yoktur. O, İslamı insanlara anlatmak için dilediğini görevlendirir. Nitekim de öyle olmaktadır. Günümüz diyanet/ilahiyat camiasında olanların çoğu, anlattıklarının Kur'an'da ve hadislerde anlatılanlardan farklı olduğunu dahi bilmemektedirler. Yaptıkları, maaş, kitap, CD, kaset ticareti gibi maddi değerler karşılığında, güya islamı anlatmak.
  Eğer anlattıkları islam olsa, ilk önce, Peygamberlere yasak edilmiş olan "islamı tebliğ karşılığında maddi kazanç elde etme"yi terkederler. 5. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Yanlız her müslümanın dinini anlatması gerektiği gerçeğini de burada yok saymış. Ben katılmıyorum bu yoruma. Ben dinimi doğru öğrenip istediğim kişiye de anlatırım buna kimse karışamaz.

  Bak sen de doğru dürüst öğrenip anlatırım diyorsun. Doğru dürüst öğrensin herkes anlatsın.

 6. YaZaROW
  Emekli
  Doğru söylüyorsunuz.

 7. Hamitoğlu
  Devamlı Üye
  Selam aleykum...
  Günümüzde Ayet ve Hadisi karıştırıp konuşan bir çok insan var.
  Hayatı boyunca bir defa olsun Kur'an-ı Kerimi açmamış insanların Kur'an -ı Kerim hakkında konuştuklarına şahid olanınız vardır.
  Zannediyorum ki bu söz bu tür insanlar içindir.
  Aslında bizim içinde söylenen kısımları vardır.
  Özellikle din ile ilgili konularda haddini bilmesi gerekenler haddini bilmeli.
  En başta kendime söylemeliyim haddimi bilmeliyim.
  Ve herkes konuştuklarına dikkat etmeliki ateşten uzak kalsın...

  Selam ve dua ile...

+ Yorum Gönder