+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Akraba ziyareti konusu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mkturk
  Üye
  Reklam

  Akraba ziyareti konusu

  Reklam

  Akraba ziyareti konusu Mumsema acaba akrabaların bazıları şer ise amca dayı olsun ziyaret etmezsek bağlantıyı koparırsak günah olurmu.

 2. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi

  --->: Akraba ziyareti konusu


  Reklam


  KÖTÜ AKRABA İLE İLİŞKİ
  Kötü Akraba Ile Ilişki

  Akrabaları görüp gözetmek İslam`ın en büyük vecibelerinden. Ancak Islâma mûhalif yâsayan veya ilişki kurulunca sürekli zarar görülen akrabalarımıza karşı tutumumuz ne olmalıdır?

  Kur`ân-ı Kerîm ve Sünnet-i seniyye`de akrabayâ karşı iyilik yapmamızı isteyen emirler, ahlâksız, ya da dinsiz olan akrabayı ayırmamıştır. Kişinin sosyal güvenliğini, yani asgarî şartlarda insanca yaşayabilmesini temin edecek maddi yardım, ona öncelikle yakınları tarafından verilmeli ve dinine bakmadan el tutulmalıdır. Verenin kültür seviyesi müsaitse, vermesinin ve ilgilenmesinin ardından ona bazı gerçekleri duyurmalı, yani tebliğ görevini yapmalıdır. Kültür seviyeleri elverişli değilse, yani ilgilenilecek akraba ve çoluk çocuğu, kendilerini daha aydın ve sosyal statülerini daha yüksek görüyor, diğeri ve çoluk çocuğu da onların karşısında eziklik hissediyor ve etkileyen değil de etkilenen durumuna düsüyorsa, o takdirde maddî yardım ve el tutmanın dışındaki sohbet türü ilişkileri asgariye indirmeli, kısa görüşmeler ve selamlaşmalarla bitirmeli, mümkünse maddî yardımlarını almamalı, verebiliyorsa vermeli ve tebliğini onlara, kıramayacakları bir kişi kanalıyla ulaştırmalıdır. (İslam Fıkhı Ansiklopedisi alıntı)


+ Yorum Gönder