+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yardım edermisiniz lütfennn?Anne baba istiyor diye evlenilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. tilmiz
  Üye
  Reklam

  Yardım edermisiniz lütfennn?Anne baba istiyor diye evlenilirmi?

  Reklam

  Yardım edermisiniz lütfennn?Anne baba istiyor diye evlenilirmi? Mumsema Esselamu alyküm kardeşlerim Namaz kılmıyan ama bi buçuk ay kadar kılıp bırakan,Ramazanda gece yemek yiyemiyorum gündüz güneşin altında çalışıyorum diye oruç tutmayan kısacası islami bilgiyle yetiştirilmeyen 21 yaşındaki bir gençle anne baba,bütün aile istiyor diye evlenilirmi,bir hoca hanıma soruldu dediki onlar bu yaşta ateşe bassa farkında olmaz,madem aile istiyor evlen o ilerde hidayete erer gibisinden konuştu hoca hanım baya görmüş geçirmiş yaşlı bir hanım öyle hidayete erenlerden anlattı,ve bir komşumuz onunla şöyle bişey yaşamış sana bi dua vercem evinden ölü çıkınca oku hatta namazda söylemiş herhaldi ve kadının bi hafta sonra filan kocası evden ölü olarak çıkıyor...Bayansa Risale-i nur okumaya çalışan,islami ilimler peşinde koşan birisi ne ama ne yapacağını bilemiyorrrr???

 2. yeşil sancak
  Devamlı Üye

  --->: Yardım edermisiniz lütfennn?Anne baba istiyor diye evlenilirmi?


  Reklam


  bir hoca hanıma soruldu dediki onlar bu yaşta ateşe bassa farkında olmaz,madem aile istiyor evlen o ilerde hidayete erer gibisinden konuştu hoca hanım baya görmüş geçirmiş yaşlı bir hanım öyle hidayete erenlerden anlattı
  anne babaya itaat konusunda hassasımdır amma böyle bir eşe hayır anne babada dinlenilmez. eğer eş dindir biri olsa idi ve sen istemiyor olsa idi şahsım adna derdimki anne babanın sözünü dinle diye amma bu tam tersi olmaz olmaz.... o hocahanımmıdır nedir kusura bakmayında halt etmiş...

 3. tilmiz
  Üye
  Başka hayır diyenler yada evet diyenler???

 4. gugu
  Devamlı Üye
  Efendimiz (SAV) buyuruyor ki " kadin 4 sey için nikah edilir :
  -güzelligi için
  -parasi için
  -soyu için
  -dindarligi için
  sen dindar olanini seç"
  bu bizim için de geçerli, evlenirken esimizin dindar olmasi herseyden daha önemli
  seni evlendirmek istedikleri genç hidayete ersin ondan sonra evlenin madem hoca hanima göre hidayete erecekmis! Evlilik çok ciddi bir sey, bir ömür boyu ayni yastiga bas konulacak , evlenecegin kisi çocuklarinin babasi olacak , onlara güzel örnek olmasi gerekir

 5. SHEİKHULİSLAM
  Üye
  Ablacım benim sana diyeceğim şu olur,bence içine sinmeyen biriyle beraber olmak akıl işi değil, eyvallah anne yada baba bize tavsiye etmiş olabilir fakat kararı vermeyide sana bırakmaları gerek.dediğin gibi bahsettiğin kardeşimiz şimdiden bu hareketleri sergiliyorsa Allah(c.c.) hidayet etsin rızkı veren Allah(c.c.) güneşin altında çalışmasına izin veriyorsa bunun değerini bilmeli yinede orocunu tutmalı dinine göre yaşamalı derim ve konu beni aşar.Anladığım kadarıyla sen dinini dört dörtlük olmasada en az senin kadar yaşayan birini istiyorsun ve tabiki cevapta burda zaten bence anne ve babanla görüş güzel bir dille istemediğini dile getir, ama şuda varki belki konusu geçen kardeşimiz seninle beraber düzelir seni örnek alır ama buda zaman ve sabır ister yinede kim ne derse desin karar senin hakkında hayırlısı neyse o olsun inşallah selamın aleyküm.

 6. tilmiz
  Üye
  Başka hayır diyenler yada evet diyenler??? lütfen okuyan kardeşler görüşlerinizden sizde buyurun...

 7. ->Es Pisman<-
  Kitmir
  evlilik cok ciddi bir Hak Hukuk meselesidir. Hayati bir karar alacaksin iyi tart dusun kararini ver. Allah korkusu kalbinde olmayan bir insan gunluk nefsinin askeridir. Evlilik islami cerceveler icinde karsilikli saygi sevgi muhabbet icinde olmasi lazim gelir. Acizane 3 sey onemlidir


  1. namazini kiliyormu
  2. evinin kazancini saglayabiliyormu
  3. sevgi muhabbet 2 taraflimi

 8. ebubasir
  Devamlı Üye
  Selamunaleykum, öncelikle bu konu "evet" veya "hayır"ile cevabı bulunacak bir konu değil. "velilvalideyye ihsana" emri ilahi varken hemen bu kunuda cevap vermek kolay değil. kaynaklarda bu konuda bir karşılığı varmı? eğer varsa mesele yok. eğer yoksa kıyas konusuna gidilebilir. ancak bunun için de aynı illette olan bir mevzu bulmalı ve böylece bir neticeye gidilmeli diye düşünüyorum.
  Şimdi gelelim sizin meseleye; sizin evliliğe karşı çıkmanızın sebebi o zatın dini hassasiyetleri ise bu oldukça ulvi bir tavırdır. o halde ebeveynlerinizle meseleyi açıklıkla istişare etmenizde fayda vardır. Bu konuda konuşma hakkınız vardır. size teklif edilen zatı kabul veya ret etme hakkınız da olduğu kanaatindeyiz. Sizlerin ebeveynlerinize ihsanınız batıl olan bir konuda onlara uymayı kapsamamaktadır. müsadeniz olursa bir kaç soru sormak istiyorum;
  1.bu zat iman konusunda bir sorunu varmı?
  2.bu zat size karşı muhabbeti varmı?
  3.sizin o zata muhabbetiniz varmı?
  4.bu zat akrabanızmı?
  5.ailenizin dini hassasiyeti ne ölçüdedir?
  eğer bu suallerimize cevap verirseniz o zaman sizinle ilgili
  daha rahat bir cevap bulabiliriz inşaAllah u Teala.

 9. ->Es Pisman<-
  Kitmir
  Allah cc askina Gavsumun gulu gelmis :-) Hosgeldin gurban nasilsin?

 10. ebubasir
  Devamlı Üye
  Hoşbuldum can kardeşim. Ben O(ks)zatların gülü değil ancak kıtmiri olurum. O da eğer kabul buyururlarsa. Tabi bu sizin güzelliğinizdir amma lutf ediyorsunuz.

 11. ebubasir
  Devamlı Üye
  Şeyh Ahmed(ks) Haznevi hazretlerinin biricik oğlu şeyh İzzeddin(ks) haznevi hazretleri beni Melle Salahaddin Ceziri'ye emanet etti. Biz o zamanlar çocuktuk. Amma o zamandan beri rabbime hamd olsun kendimizden konuşmayız. Gavsi sani(ks) hazretleri ile aynı çeşmeden su içtik amma O(ks) maşaAllah u Teala Sultan oldu amma biz O(ks) sultanın kapısına kıtmir olmaya dahi layık olamadık. Oysa Siz bize O(ks)nun gülü demek gibi büyük bir hüsni zanda bulunuyorsunuz. kurban olduğum can kardeşim bu fakire bu kadar iltifat çok ağır bir yüktür. Rabbim O(ks)zatlara layık olanlardan eylesin bizleri.

 12. Rayyan Emir
  Devamlı Üye

  Reklam


  oncelikle yas kac? onemli olan anne baba yada mumsemadakilerin evet hayiri degil evlenecek kisinin evlilikten ne bekledigi,ne anladigi,bu beklentilerini karsilayacagi kisinin buna uygunlugudur.

  tabi olmazsa olmazlari dinine bagliligi (namaz kiliyormu vs demiyorum bu bilincte mi? hicbirsey gorundugu gibi olmayabilir gaflette olabilir bazen insan) ,merhameti sevgisinden agir basiyor mu?( cok onemlidir erkekte bu merhameti yoksa evlenmeyin sakin ) bu ikisi tamamsa ve sizin evlilik anlayisinizla ayniysa evlilikten anladigi gorussunler derim. evlenecek bayan sormali sen evlilikten ne anliyorsun ve ne bekliyorsun diye.. anne baba tum aile istegiyle olmaz bu isler.. cogumuzdaki gorus sudur beyazla girer beyazla cikarsin.. donusu olmaz bu islerin cok muhim sebepler olmadikca.. birde hersey nasip Allah (c.c) ol dedimi onune gecilmez.seneler gecer yine anlina yazilanla evlenirsin. ama merhamete dikkat..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu