+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Öfkemi nasıl yenebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kübra.gs
  Üye
  Reklam

  Öfkemi nasıl yenebilirim?

  Reklam

  Öfkemi nasıl yenebilirim? Mumsema s.a herkese.ben çevremdekilere karşı öfkeli davranıyorum bunun için önerebileceğiniz bi dua veya başka bir şey varsa söylermisiniz?

 2. KaLPNuRu
  Devamlı Üye

  --->: öfkemi nasıl yenebilirim?


  Reklam


  Peygamberimiz (asv), en büyük pehlivanın, öfkelendiği zaman nefsini yenen kimsenin, olduğunu söyler. Bizim en büyük düşmanımız ise nefsimidir.

  Öfkeyi yenmek için:
  1- Nefsin ve şeytanın dediğini yapmamak
  2- Öfkelendiği zaman, susmak
  3- Öfkelendiği zaman, abdest almak
  4- Öfkelendiği zaman, yer değiştirmek
  5- Dini ve imani konuları okuyarak nefsini ikna etmek
  6- Dua, tesbih, ibadet, namaz, oruç gibi ibadetlere dikkat edip devam etmek
  7- Haksız yere zarar verince zararı telafi edip özür dilemek
  8- Ölümü çok düşünmek
  9- Bize verilen güzelliklerin Allah’ın emaneti olduğunu bilerek ona göre hareket etmek
  10- …

  Öfke, ahlâkî eksikliklerdendir. İnsanda varolan gazab kuvvetinin ifrat derecesi olan öfke, bir âfettir. Öfke anında insan doğru düşünemez. Normal davranışlarda bulunamaz. Öfkeli olarak yapılan işler hep sonradan pişmanlık duyulan işlerdir. Bunun için "Öfke ile kalkan zararla oturur." denilmiştir.

  Bir anlık öfke ile cinayet işleyenlere sık sık rastlanır. Öfke ev ve iş yerlerinde huzursuzluklara ve rahatsızlıklara sebep olur. İnsan, iradesini kullanarak öfkesini yenmeye, kendisini öfkelendirenleri bağışlamaya çalışmalıdır. Cenab-ı Hak;

  "(O takva sahipleri) bollukta ve darlıkta harcayıp yedirenler, öfkelerini tutanlar, insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah da iyilik edenleri sever." (Âl-i İmran, 3/134) buyurmuştur.

  Peygamberimiz (asv)'a gelerek kendisine öğüt vermesini isteyen bir adama Resulullah (s.a.s); "Öfkelenme!” demiş ve bu sözünü birkaç kere tekrarlamıştır. (Riyazü's-Salihîn, I, 80).

  Öfke anında Allah'a sığınmak ve öfkenin geçmesini istemek gerekir. Öfkeli birisini gören Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:

  "Ben bir kelime biliyorum ki, eğer şu adam o kelimeyi söylese muhakkak öfkesi geçer. O kelime: Eûzü billahi mineş-şeytânirracîm", sözüdür" (Müslim, Birr ve Sıla, 109).

  Başka bir hadis-i şerifte de şöyle buyurulmuştur:

  "Kuvvetli ve kahraman pehlivan, herkesi yenen kimse değildir. Kuvvetli ve kahraman pehlivan ancak öfke zamanında nefsine mâlik olan ve öfkesini yenen kimsedir." (Müslim, Birr ve Sıla, 107).

  Peygamber Efendimiz (asv) bir başka hadisinde şöyle buyurmuştur:

  "Bir kimse öfkesinin gereğini yapmaya kadir olduğu halde öfkesini yenerse, Allah Teâlâ kıyamet gününde halkın gözü önünde onu çağırır, huriler içinden istediğini seçmekte muhayyer kılar." (Riyazü's-Salihîn, I, 80).

  Kur'an-ı Kerim'de genellikle kâfirlerin müminlere karşı duydukları öfkeden bahsedilmiştir. Aksine müminler öfkelerini yenen insanlardır.

  Peygamber Efendimiz (asv), Cenab-ı Hakk'a sığınmayı öfkenin ilâcı olarak tavsiye etmiş, insanın kendi kendine telkinle ulaşacağı irade sağlamlığının onu öfkelenmekten kurtaracağına işaret etmiştir. Yine Peygamberimiz öfkeyi güç ve kuvvetin değil zayıflığın ve aczin alâmeti olarak görmüştür.

  Öfke nefse hâkim olamamanın işaretidir. Nefislerine hâkim olamayanların sonu ise hüsrandır. Müslüman, işlerini öfke ile değil; teennî, sabır ve yumuşaklıkla halletmelidir.


 3. kübra.gs
  Üye
  Allah razı olsun çok saol.yazdıklarını uygulıycam

 4. @mir
  âb ü kil
  nickinizden hareketle
  yaşınızın oldukça küçük olduğunu zannediyorum
  gençlik döneminde bazı hırçınlıklar olabilir değil mutlaka olur
  öğrenci iseniz okulunuzun rehberlik servisinden istifade edebilirsiniz
  Allahu Alem
  ayet ve hadisleri mutlaka uygulayın
  euzü besmele ve kzınca abdest almak ve oturmak da tavsiye edilmiştir
  Resulullah tarafından

 5. beyzanurberat
  Üye
  kardeşim öncelikle selamunaleykum ve hoşgeldin, benim sana önerim aynı durumda olan bir insandım zamanla yasadıkların bunu törpüleyecektir, ama sen dini ve islami düşüncelerin dısında sadece sunu düşün..

  empati kur,karsındaki insanın yerine kendini koy, onu anlar ve anlayışla karsılarsın..

  yada söyle düşün her turlu durumda, karsındaki insanın sana nasıl davranmasını istersin?? düşün, sende öyle davran eminol sinir asabiyet diye bişey kalmayacaktır..

  birinden aldıgın bir emanet eşyayı düşün , onu kaybettin, ve sahibi olan arkadasın gelip sana hakaretler etse, tehdit etse seni üzsemi hosuna gider yoksa, sorun değil genede ara bulabilirsen iyi olur benim için değerli birseydi,bulamazsanda canın sağolsun dese, hangisi hoşuna gider?..

  işte o sinir anında karsındakı ınsan sinirliymiş o sana davranıyormus gibi ol, ve karsındaki insana sankı kendine davranıyormusun gibi davran..

  selam ve selametle

 6. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  vel asr suresini oku bu her zaman iyi gelir ben sinirlenince sürekli bunu okurum teskin olurum irade irade duayla olmuyanlar bile oluyor

 7. YaZaROW
  Emekli
  Onları uyguladıktan sonra benim taktiğimi de yapabilirsin. Ama bu huyla alakalı bir şey sanırım. Ben hiçbir şeyi takmam. Bana bir laf söyleyenle 1-2 kere konuşurum ondan sonra susar giderim ve kazanan ben olurum.

 8. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Onları uyguladıktan sonra benim taktiğimi de yapabilirsin Ama bu huyla alakalı bir şey sanırım Ben hiçbir şeyi takmam Bana bir laf söyleyenle 1-2 kere konuşurum ondan sonra susar giderim ve kazanan ben olurum
  ee boşa dememişler söz gümüşse sükut altın diye ama bu öneriyide herkişi yapabilirmi bilmem sabır demirden leblebi yutabilene mükafat...

 9. YaZaROW
  Emekli
  Bu harika sözü sarf ettiğiniz için teşekkür ederim Kaydedeceğim hemen Allah razı olsun. Gerçekten müthiş bir cümle. Haklısınız sabır gerekiyor ama susmak gerçekten çok şey kazandırıyor. Susmak kolaydır sanırım. Aslında bazı insanlara göre zordur fakat sus içinden kendine konuşmayacağını bildir. Ve hemen oradan uzaklaş. Akılını başka yöne çek. Bunlar da öfkeli insanların zarar vermelerini engeller.

 10. kübra.gs
  Üye
  hepinizden tek tek Allah razı olsun hepiniz çok güzel cevaplar yazmşsnz saolun..

 11. Misafir
  Ben ofkemı kontrol edemıyorum . yanı oyle ergenlıkte fılanda degılım. Mesela ornek vereyim ; bırı bana sus ,işine bak vs. Cumleler bıle kullansa sınırlenıyorum hemen . antıdepresanda kullanıyorum ama nafıle .ben ne yapmalıyım allah rızası ıcın bı yol gosterın .

+ Yorum Gönder
sinirimi nasıl yenebilirim,  insan sinirini nasıl yener,  öfkeme nasıl hakim olabilirim,  sinirimi nasil yenerim,  öfkemi nasıl yenebilirim,  öfkeyi nasıl yeneriz,  sinirimi asabiligi nasıl yenerim