+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest alırken elbisye su sıçramasının sakıncası var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. isil
  Üye
  Reklam

  Abdest alırken elbisye su sıçramasının sakıncası var mıdır?

  Reklam
 2. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  --->: abdest


  Reklam


  Abdestin Edebleri

  Abdestin birçok edebleri vardır. Başlıcaları şunlardır:

  1) Henüz vakit girmemişken abdest alıp namaza hazır bulunmak. Ancak özür sahibleri abdestlerini vakit girdikten sonra alırlar.
  2) Kıbleye yönelerek abdesti almak.
  3) Abdest sularının elbiseye sıçramaması için, yüksek bir yerde durmak.
  4) Abdest için başkasından yardım istememek. Ancak bir özür sebebi ile başkasından yardım istemelidir. Başkasının kendi arzusu ile abdest suyunu hazırlaması veya abdest alana su dökmesi edebe aykırı olmaz.
  5) Abdest alma sırasında zaruret olmadıkça dünya lakırdısı yapmamak.
  6) Abdestin başından sonuna kadar niyeti unutmayıp kalbde tutmak ve her organı abdest niyeti ile yıkarken Besmele çekmek ve dua etmek. Salat ve selam getirmek.
  7) Elleri yıkarken dar olmayan yüzükleri oynatmak. Eğer yüzük dar ise, muhakkak suretle yüzükleri oynatıp altına su geçmesini sağlamak gerekir.
  8) Abdest alırken ağıza ve buruna sağ el ile su vermek ve sol el ile sümkürmek.
  9) Yüzü yıkarken göz pınarlarını yoklamak, abdest suyunu dirseklerin ve topukların yukarlarına eriştirmek.
  10) Abdest için yeterinden fazla su harcamamak. Organlardan su damlamayacak kadar da kısıntı yapmamak. Deniz kenarında bulunulsa bile, gereksiz su harcamak kerahet olur.
  11) Abdest suyu güneşte ısıtılmış olmamalıdır.
  12) Abdest için toprak ibrik kullanmak ve bunu sol tarafta bulundurmak. Kullanırken de, ağzından değil, kulpundun tutmak ve ibriği kendine özel yapmamak. Destiyi boş bırakmayıp diğer bir abdest için dolu bulundurmak.
  13) Abdest tamamlanınca kıbleye karşı şehadet kelimelerini okumak. Bir hadis-i şerifin anlamı şöyle: "Sizden biriniz abdest alırda, abdestini noksansız tamamlar ve sonra: "Şahidlik ederim ki, Yüce Allah'dan başka ibadet edilecek varlık yoktur; Hazret-i Muhammed de 0'nun kulu ve Resulüdür; derse ona cennetin sekiz kapısı açılır. Artık dilediği kapıdan cennete girer."
  14) Artan abdest suyundan ayakta kıbleye karşı biraz içip: "Ya Rabbî! Beni, her günah işledikçe tevbe eden ve günahdan kaçınıp tertemiz bulunan iyi kullarından et." diye dua etmek.
  Şöyle de dua edilebilir.
  "Allah'ım! Senin şifanla beni şifalandır, senin ilacınla beni tedavi et. Beni korkudan, hastalıklardan ve ağrılardan koru."
  15) Abdestin sonunda bir veya birkaç defa "Kadir" suresini okumak.
  16) Abdest aldıktan sonra, eğer kerahet vakti değilse, iki rekat namaz kılmak. Bu saydıklarımız, din ve sağlık yönünden çok yararlı oldukları için abdestin edebleri olmuşlardır. Abdestin sünnet ve edeblerine aykırı olan şeyler ya tahrimen, ya da tenzihen mekruhtur.

  Kaynak : Ömer Nasuhi Bilmen

 3. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi
  Sıçrayan bu su necis değildir.Sıçrasa bişi olmaz.Sadece abdestin adabına aykırıdır.Su eğer yere düşse yerde necisse ve yere düşüp üstümüze sıçrasa işte o zaman necis olur.

 4. Asi_Mavi
  Üye
  paylaşım için allah c.c razı olsun bende bu konuyu merak ediyodum

 5. alperaai
  Üye
  niyetimiz alah yolunda günahsız olarak huzura çıkmaktır su temizse birşey olmaz kalbimiz temiz olsun yeterki allah için

 6. YaZaROW
  Emekli
  Normal suyun temizliği zaten şuradan da anlaşılıyor; orucumuzu su veya hurmayla açmamızın sünnet oluşu.

 7. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  ABDESTİN SÜNNETLERİ ve ÂDÂBI
  Hz. Peygamber’in farz ve vâcip kapsamında olmaksızın sürekli veya genelde yaptığı ve ümmetine de yapılmasını tavsiye ettiği fiillere fıkıh ilminde ve ilmihal dilinde sünnet, Hz. Peygamber’in bazan yapıp bazan da terkettiği fiillere ise mendup, müstehap veya âdâp denildiğini, fıkıh usulünde ise bu gruba giren bütün fiillerin, şer`î hükmün beşli taksimi içinde “mendup” olarak nitelendirildiğini biliyoruz

  Abdestin başlıca sünnetleri şöyle sıralanabilir : Abdest almaya niyet etmek, başlarken besmele çekmek, elleri bileklerle birlikte üç defa yıkamak, ağız ve buruna su çekip iyi bir ağız ve burun temizliği (mazmaza ve istinşak) yapmak, misvak kullanmak veya dişleri fırçalamak, sakalın içine su girmesini sağlamak, el parmaklarını birbirine sokup ovuşturmak, başın tamamını elin ıslaklığıyla meshetmek, boynu meshetmek, abdest uzuvlarını yıkarken bu sayılan sıraya uymak, abdeste sağ uzuvlardan başlamak, bu uzuvları üçer defa yıkamak ve su ile iyice ovmak (delk), abdeste ara vermeden tamamlamak
  Abdestin bu sayılan sünnetlerine ilâve olarak abdestin âdâbı olarak da; abdest alırken -mümkünse- kıbleye dönmek,
  abdest sularını vücuda ve elbiseye sıçratmamak, dünya işlerine ilişkin konuşmayıp abdest dualarını veya bildiği dualardan okumak, suyu ölçülü kullanmak, abdest sonunda kelime-i şehâdet (Eşhedü enlâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh) getirmek gibi fiiller tavsiye edilir. Abdestin âdâbından maksat, abdestin farzlarının ve sünnetlerinin daha uygun şekilde ve ortamda, mükemmel bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktır. Bu sebeple abdest alan kimse hangi davranışının abdestin amacına daha uygun olacağına ve abdest alırken nelerden kaçınması gerektiğine biraz da kendisi karar vermelidir. Meselâ günümüzde abdest öncesinde ellerin ve yüzün sabunlu su ile yıkanması, iyi bir ağız ve burun temizliği, imkân varsa dişlerin fırçalanması, suyun ölçülü kullanılması, çevre temizliğine özen gösterilmesi hem bireyin sağlığı açısından hem de üçüncü şahıslara saygının gereği olarak ayrı bir önem kazanmıştır

 8. YaZaROW
  Emekli
  Evet israf da olmamalı fakat bu kasıtlı bir israf olmadığı için sorun yoktur sanırım.

 9. Misafir
  boy abdesti alirken vücudumuzdan sicrayan sularin yere dökülmesinde ve baskasina temas etmesinde bir sakinca var mi. yani o kisinin de boy abdesti almasi gerekiyormu? tesekürler

 10. Misafir
  Su kullanılmış olduğundan ötürü o su ile namaz kılmak mekruhtur..

 11. TAHARETTİN
  Üye
  Son derece sakıncalı bi durum olabilir

 12. numan3434
  Üye

  Reklam


  Abdest alırken mesela kolumuzdan, üstümüze veya başka bir abdest yerine damlaması sorun mudur?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
abdest suyu necis midir,  abdest suyunun sıçraması,  abdest suyu sıçraması,  Abdest suyunun elbiseye sıçraması,  abdest suyu,  abdest alırken üzerine su sıçraması,  abdest suyunun üstüne sıçraması