+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülde küpe Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. isil
  Üye
  Reklam

  Gusülde küpe

  Reklam

  Gusülde küpe Mumsema merhaba arkadaşlar aklıma bir şey takıldı duydumki bayanlar gusul abdesti alırken küpe takması gerekiyomuş islami olarak bu duyum ne kadar doğru cevaplarınızı belkiyorum...

 2. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi

  --->: gusülde küpe


  Reklam


  Küpe takın diyenler var bunu söylemelerinin nedeni küpe deliklerine suyu daha rahat ulaştırabilmek için.Ama farz değildir.

 3. isil
  Üye
  sagolun teşekkürler hep bu aklımda bi soruydu....

 4. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye
  merhaba bacim, kulak deligi olan gusül abdesti alirken icerisine su gecmesi sart yani o delikde yikanmali, küpe takili olunca kulak deligine su girmesi daha kolay oldugu icin fakat baska bir yöntemin var ise sorun yok.

 5. isil
  Üye
  şöyle bi durum var küpe takamıyorum kulalklarım yara oluyo bnde elimden geldiği kadar küpe deliklerimi yıkıyorum inş. kabul oluyodur...

 6. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi
  Dinimiz kolaylık dinidir.Gusülde kulaklarınızı yıkarken kulak yumuşaklarını elinizle hafifçe ovarsınız daha fazlası gerekmez.

 7. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye
  Boy abdest’i dediğimiz “gusül” de vücudun her tarafını yıkamak farzdır. Göbek çukuru, parmak araları, kulak delikleri, kasıklar vs. ovularak yıkanması ise sünnettir.

  Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdest’i alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir. Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir.Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar. Guslün farzlarından biri değildir

  Bu delikler kulak etlerinin birleşmesiyle kapanmışsa bunları tekrar deldirip içini yıkamak gerekmez. Bu delikler kirle dolmuşsa temizlemek mümkünse temizlenir. Mesela;Bu deliklere küpe kolaylıkla takılıyorsa, küpe takarak arası temizlenebilir. Bundan fazlası için zorlamak gerekmez, gusle mani değildir.

  sorularla islamiyet

 8. sevgiii
  Devamlı Üye
  yani küpe takmak farz değil ozaman.

+ Yorum Gönder
gusül abdesti alırken küpe takmak,  boy abdesti alırken küpe takmak gerekir mi,  küpe delikleriyara olur