+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Günün durumuna göre oruca niyet etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cem8
  Devamlı Üye
  Reklam

  Günün durumuna göre oruca niyet etmek

  Reklam

  Günün durumuna göre oruca niyet etmek Mumsema Selamün aleyküm ;
  Hocam çalıştığım iş yerindeki arkadaşlardan bazıları gece sahura kalkıyorlar fakat dil ile niyet etmeyip günün durumuna göre niyet ediyor yada yemek yiyorlar.Bunu hükmü nedir sizce ?

  Yani bakıyor gün sıcak yada yoğun geçecek o halde tutmamaya karar verip yemeye ve içmeye devam ediyor.Sorduğumdada ; "niyet etmedim , baktımki gün çok sıcak ve erkenden susuzluk bastırdı o yüzden tutmamaya karar verdim" diyor.

  Benim bildiğim her ne kadar oruca dil ile niyet etmemiş olsada sahura kalkıp yemek yemesi niyet sayıldığından bu arkadaşlar kasten orucu bozmuş oluyorlar ve 60 gün kefaret gerekiyor yanılıyormuyum ?

 2. bafralıemre
  Devamlı Üye

  --->: Günün durumuna göre oruca niyet etmek


  Reklam


  Ve aleykumselam verahmetullahu ve berakatuhu

  Kardeşim sahura kalkmak birnevi niyet yerindedir.
  Onlara şunu söyleyebilirsin.Sizler hava sıcak diye orucu bırakıyorsunuz nedenide
  niyet etmedim , baktımki gün çok sıcak ve erkenden susuzluk bastırdı o yüzden tutmamaya karar verdim" diyor.
  peki havanın secak olmadığı veya günün yoğun olmadığı zamanlarda tuttukları oruçta oruç olmuyor sahuru niyetten saymıyorlar ve ağızdan da söylemiyorlarsa tuttukları zaman boş yere aç kalıyorlar.

  ve işinizi bilmiyorum ama sadece çok ağır işlerde başka çarede yok açlık meselesi gibi durumlarda sonra tutmak şartıyla izin verilmiş.
  Sıcaklık konusuna gelince şundan emin olmalısınz ki Peygamber Efendimiz Aleyhissalatu vesselam ve Sahabe Medinede bizden daha sıcak ortamda oruçlarını tutmuşlardır Sıcaklık bahane olmaz.

 3. YaZaROW
  Emekli
  Evet bu bahaneyi akıl almıyor. Bir de normalmiş gibi söylemezler mi!!! (Size demiyorum sakın yanlış anlamayın bir arkadaşım var o diyor) Ya diyorum Allah bu orucu tutmayı emretmiş. Tutmazsan yanacaksın. Yanmaya değer mi diyorum, cevap veremiyor. Aslında sıcakta tutmayanlara şöyle demeli: Dünyada 35 derece sıcakta orucunu tutmayacaksan ahirette 5000 derece (Misal olarak) sıcaklıkta nasıl cezasını çekeceksin? Aklın yok mu senin? Demek lazım bence. Şimdi aklıma geldi bugün söyleyeyim bakalım ders alacak mı?

+ Yorum Gönder