+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken istifra edersek ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. demoking53
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken istifra edersek ne olur?

  Reklam

  Oruçluyken istifra edersek ne olur? Mumsema "Bir Ramazan sabahı oruçluyken kalktim midem çok kötüydü tabiri caizse istifra ettim ve ağızımdaki açıyı temizlemek ve mide bulantımı dindirmek için su içitim (ama istifradan sonra su içirli mi diye bir şey bilmiyordum) durumum biraz kötüydü 2 serum taktı doktor 3 gün oruç tutmadım" istifra ettikten sonra su içtikten orucum bozuldu mu bozulduysa orucum kaza mı kefaret mi olur?


  ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!!!

 2. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye

  --->: Oruçluyken istifra edersek ne olur?


  Reklam


  Ağız dolusu kusmanın oruç bozma sebebi, ağza gelip dolan kusmuğu çıkarmayıp geri yutmaktır. Eğer kusmuk geri yutulmazsa oruç bozulmaz.

  Hasta kişi kustuktan sonra eğer kendini bitkin hissediyorsa orucunu açabilir. Bundan dolayı kendisine kefâret gerekmez. Daha sonra iyileşince gününe gün kaza eder. Eğer kusmaktan dolayı bitkin düşmemişse, orucunu tamamlamaya gücü yettiğine de inanıyorsa, iftara kadar orucunu açmaz. Çünkü geri yutmamışsa orucu bozulmamıştır.

  Fakat bu durumda da, kişinin kusmuk yutmaktan kendisini sakındıramayacağı ihtimaliyle, ihtiyaten orucun kaza edilmesinde fayda var denmiştir. Bu bir zorunluluk değil, tavsiyedir.

 3. demoking53
  Üye
  Çok teşekkür ederim bana ışık tuttunuz ALLAH "CC" sizden razı olsun.

+ Yorum Gönder