+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sınav Günü Oruç Tutmayıp, Kaza Etsem Olur Mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  teknomag
  Üye
  Reklam

  Sınav Günü Oruç Tutmayıp, Kaza Etsem Olur Mu ?

  Reklam

  Sınav Günü Oruç Tutmayıp, Kaza Etsem Olur Mu ? Mumsema Merhaba arkadaşlar...

  Benim yarın öğle vakti bir dersten sınavım var .. Ben Ramazan'ın başından beri oruç tutuyorum yanlız sınav günü, orucun etkisiyle başarısız geçebilir endişesiyle tutmamayı düşünüyorum ?

  Ama içimden bir seste tutmalısın diyor... Lütfen bana yardımcı olunuz ?

 2. 2
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye

  --->: Sınav Günü Oruç Tutmayıp, Kaza Etsem Olur Mu ?


  Reklam


  sevgili kardesim sahur vakti(geceden yiyip yatarsan acikirsin verimin duser) guzelce corbani yemegini yersin,protein alirsin (et,tavuk,mercimek,fasulye..) ustune tatli birseyler yersin bir guzel bol bol suyunu icersin,vitamin varsa alirsin Allah(c.c) nin izniyle sana hicbir eziyeti olmaz.. Hatta Rabbim dilerse melekler sana yardim eder..birakma orucunu kardesim. normal aclikla o mubarek vakitte sahur vaktinde yiyip yatilan oruc/aclik bir degildir. farkettiysen oruc maksadi olmadan yer icer oyle yatarsan ertesi gun miden guruldar.oructa olmuyor boyle birsey. Allah(c.c) kolaylik versin kardesim insaallar sinavini en yuksek notla verirsin

 3. 3
  YaZaROW
  Emekli
  İstiyorsan profesörlük sınavına gir yine de şu dünya işleri için Allah'ın farzlarını terk etmeye değmez.

 4. 4
  Galus
  Özel Üye
  Soru: KPSS'ye hazırlanan bir öğrenciyim. Geçen senelerden de karşılaştığım bir sorun var. Daha önce ÖSS’ye hazırlanırken oruç zamanı derslerden düşüyor, anlayamıyordum, yani verimsizlik oluyordu. Tabi bu da derslerimi etkiliyor, birçok konuda eksik kalıyordum. Netlerim düşerdi. Bu senede KPSS sınavı oruç zamanına denk geliyor. Şöyle düşünüyorum: Orucun 21. günü sınav. Oruç tutmasam ne olur? Bu gayet geleceğim için çok önemli bir sınav. Oruç da benim için önemli ama oruç tutarsam bu derslerimi netlerimi çalışma azmimi mutlaka etkileyecek. Dinimizde kolaylıklar olmalı. Arkadaşla da tartıştık. Bir sonuca ulaşamadık. Ne yapmam gerekiyor hocam. Orucun kazası olur mu? Tutmayıp kazaya bırakabilir miyiz?

  Cevap:

  Oruç hükümlerinin anlatıldığı Bakara suresi 183-186. ayetleri mutlaka bir mealden okumanızı tavsiye ederiz. Orada sadece hasta ve yolcu olanların oruçlarını tutmayıp kazaya bırakabilecekleri bildirilmiştir. Zor işlerde çalışanlar, öğretmen ve öğrenciler ne hasta sınıfına girer ne de yolcu… Zaten orucun hikmetlerinden biri de her türlü şart ve ortam altında kişilerin Allah’ın emirlerini yerine getirip getirmeyeceklerinin belirlenmesidir. Savaştan daha zor bir ortam düşünebilir misiniz? Ya da savaş şartları ile sınavlara hazırlık şartlarını mukayese edebilir misiniz? İlk ramazan orucunun Ashab-ı Kiram cihattayken farz kılındığı gerçeğini asla unutmamanızı tavsiye ederiz. Bu dünya, imtihan dünyasıdır. Bu bilinçle sınavlarınızı bahane ederek Ramazan orucunuzu tutmazlık etmeyiniz. Dinimizin oruç ibadetindeki kolaylık prensibi, yukarıda da belirtildiği gibi hasta ve yolcuları kapsamaktadır. Yoksa oruç tutmak istemeyen herkes kendince haklı bir sebep bulabilir ve kolaylık prensibinden yararlanabilirdi.

  Siz orucunuzu tutarak Allah’ı razı ediniz ki Allah da size yardımcı olsun.

 5. 5
  Misafir
  Slm kardesim ben orucun basindan belli tutuyorum ayin 6 araba test tim var 1gun kazaya birakmak istiyorum icim rahat deyil bana ne onerirsiniz

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Bu bir mazeret değildir. Sen en büyük sınavını Allah'a karşı veriyorsun bundan daha büyük ve daha önemli bir sınav olabilir mi?

 7. 7
  Misafir
  Ben pazar günü lys sınavına gireceğim.bulunduğum şehirde inanılmaz sıcak var dilim damagim kurumuş oluyor her uyandığimda.inanilmaz kararsizim ama bi yandan da sınava agzim dilim kurumuş bi şekilde gitmek istemiyorum.

 8. 8
  Misafir
  Selamın aleyküm ramazan boyunca oruçumu tuttum sadece bugün oruç tutmadim lys var diye bunun için kaç gün oruç tutmam gerekiyo kefareti nedir ?

 9. 9
  mum
  Administrator
  Oruç tutmadığın gün için tevbe edip bir gün kaza etmen gerekir.
  Lys sınavını kazanıp ahiret sınavını kaybetme

 10. 10
  Misafir
  su an ayni dusuncedeyim yinedr ne olursa olsun orucu birakma kaza sade hastalara yolculara olur ama sinav icin hic olmaz sonra 61 gün tamamlaman lazim tutmasam senin kararim

 11. 11
  Misafir
  Ben tesettürlü birisiyim ver sorum: amca oglunun yaninda tesettur farz oldugunu biliorum ama eger amca oglu daha bir cocuksa ve yaşca benden cok kucukse kapanmammi lazim yaninda?

 12. 12
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Amca oğlu olsun veya başka bir yabancının oğlu olsun ergenlik yaşına gelmemiş çocukların yanında başın açık olması günah değildir. Burdaki esas senden küçük veya büyük olması değil, ergenliğe girmiş veya girmemiş olmasıdır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

sınav için oruç tutmamak

sınav günü oruç tutmamak

sinav gunu oruc tutulurmu

sınav nedeniyle oruç tutmamak

sınavda oruç tutulur mu

sinavda oruc tutmamaksinavim var oruc tutmasam olur mu