+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haram aylar ile üç aylar hakkında bilgi verir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sorularla islam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Haram aylar ile üç aylar hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
 2. Galus
  Özel Üye

  --->: Haram aylar ile üç aylar hakkında bilgi verir misiniz?


  Reklam


  Soru: Recep, Şaban ve Ramazan ayları ile Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarının birbirlerinden farkı nedir? 4 haram ay diyorsunuz, peki Ramazan ayı bunun neresinde? Tam bir açıklık getirilmemiş internetteki yazıda?

  Cevap:
  Halk arasında üç aylar olarak bilinen aylar ile Kur’an-ı Kerim’de geçen haram aylar arasında fark vardır. Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarında savaş yapmak yasak olduğu için bu aylar haram aylar = el-eşhuru’l-hurum olarak adlandırılmıştır. Cahiliye devrinde Araplar arasında iç savaşlar eksik olmazdı. Yalnız haram aylarda savaş yapılmazdı. Bu aylarda panayırlar kurulur, şiir yarışmaları yapılır; yahudiler, hristiyanlar ve puta tapıcılar dinlerini yayarlardı. Ramazan ayı ise haram aylardan değildir. Kur’an’da haram aylardan Tevbe suresinde bahsedilir:

  “Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre Allah’ın katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram (ay)lardır. İşte doğru din budur. O aylar içinde (konulmuş yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve Allah’a ortak koşanlar nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın ve bilin ki Allah (günahlardan) korunanla beraberdir. Haram ayı içinde savaşmak yasaklanmıştı. Bu ayda savaşmak için haram ayını başka bir aya ertelemek, küfürde daha ileri gitmektir. İnkâr edenler onunla saptırılır. O (haram ayını) bir yıl helâl sayarlar, bir yıl haram sayarlar ki, Allah’ın haram kıldığının sayısını çiğneyip, Allah’ın haram kıldığını helâl yapsınlar. Yaptıkları işin kötülüğü kendilerine süslü gösterildi Allah kâfirler toplumuna yol göstermez. “ (Tevbe, 9/36-37)

 3. Misafir
  haram aylara hürmet sadece savaşmamakla mı olur.bu aylarda yasaklanan yada teşvik edilen şeyler nelerdir.yoksa bu aylarda işlenen her iyilik kat kat sevapla yada işlenen her bir yasak kat kat günaha girmemize mi sebep oluryoksa mescid i haramda yasak olanlar gibi bu aydada da insanlara bazı helal olan şeylerde bile bir sınırlama mı vardır.öğrenmek istediğimiz bunlar...cevaplanırsa memnun oluruz.teşekkürler.

 4. arifselim
  Yönetici
  Haram denilen aylar kameri aylardan olan Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb aylarıdır. Bu aylarda savaşın yasaklanması İbrahim aleyhisselam zamanından beri asrı saadete kadar devam etmiştir. Daha sonra ise bu aylarda savaş yasağı neshedilmiş (kaldırılmış)tır. "Nefislerinize zulmetmeyiniz`` ayetindeki "zulüm" günâh işlemek olarak tevil edilmiştir. Dolayısıyla bu aylarda günâh işlemenin cezası diğer aylara göre daha çoktur.

+ Yorum Gönder
haram aylar hangileridir,  haram aylar,  haram ayları hangileridir,  haram aylar hangileri,  haram aylar hakkında bilgi