+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruca niyet edilmemişse, yiyip içilebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sorularla islam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Oruca niyet edilmemişse, yiyip içilebilir mi?

  Reklam
 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Oruca niyet edilmemişse, yiyip içilebilir mi?


  Reklam


  Oruç tutmak için sahura kalkılmadıysa ve niyet de edilmediyse o gün oruçlu değildir. Yemek yeyip içebilir.


  Ekleme: Sonradan tabii ki niyet edilebilir fakat sorunun anlamına göre cevap vermeye çalıştım. Sonradan niyet edilebilir mi gibi bir soru olsayıdı eğer: Kaba Kuşluk vaktine kadar eğer orucu bozacak bir şey yapılmadıysa niyet edilebilir. Not: Hanefilerde böyledir. Diğer mezhepler hakkında maruzatım yoktur.


 3. No_Nıckk
  Üye
  niyet getirmeyi unuttuğunuz zaman sonradan da niyet getirebilirsiniz diye biliyorum çünkü allah c.c içimizi bilendir kastı olarak yapmadığımızı bilendir tabi unutmuş varsayarak söylüyorm bence devam
  yazarow kardeş farklı fikirdesn nedeni açlasaydn yada yazdığınla ilgili hadis veya sağlam kaynaklar varsa paylaşırsan daha iyi olur

 4. YaZaROW
  Emekli
  Soruyu yanlış anlayıp yorum yapmayınız. Oruca niyet edilmediği zaman oruçlu olunmaz. Soruda sonradan niyet edilebilir mi diye sorulmuyor. Sadece niyet edilmediği zaman yenilebilir mi diyor. Oruç da niyetsiz olmayacağından oruçsuz olur niyet etmeyen kişi ve yiyip içebilir.

 5. No_Nıckk
  Üye
  Niyet getirmeyi unutmamışsa veya getirmemişse o zaman ne diye oruçç tutuyor ki

  unutmuştur ki getirmemiş başka bi sebebi olabilir mi

 6. YaZaROW
  Emekli
  Bu sorunun sorulma maksadı sanırsam oruç tutmamak isteyen birinin niyetiyle sorulmuş. Madem niyet edemedim bari yesem olur mu gibisinden. Fakat önceki mesajımda söylediğim gibi oruca niyet etmek istediğini sorsaydı cevabını ona göre verebilirdik ki siz de hakkıyla vermişsiniz.

  Zaten oruç tutmamak için sorulmuş bir soru Bu soruyu soran kişinin oruç tutmaya niyeti yok bugün. Bari niyet edemedik tutmayalım düşüncesiyle sorulmuş.

  Selametle.


 7. No_Nıckk
  Üye
  Varsa Öyle bi niyet yakışmaz kendimizi avutmaya gerek yok be ama her koyun kendi bacağından asılır abim yorum sizin

  selam ve dua ile

 8. Galus
  Devamlı Üye
  Soru: Bir müslüman Ramazan günü oruca niyet etmemiş olsa, akşama kadar bir şeyler yiyip içebilir mi?
  Cevap:

  Hasta yolcu ve ileri yaşlılık durumunda olduğu için oruç tutamayacak durumda olanlar oruç tutamıyorlarsa oruca niyet etmezler. O gün onlar için oruçlulara yasak olan şeyler yasak değildir. Ama böyle bir özrü olmadığı halde oruca niyet etmemiş olanlar niyet vaktini geçirmişlerse artık o gün akşama kadar bir şey yiyip içemezler. Diğer oruçlular gibi bir şey yemeden beklemeleri uygun olur.

  Bazılarının oruç tutmamak için akşamdan niyet etmedikleri görülmektedir. Bu davranış haramdır. Allah’a karşı isyan sayılır.

 9. Misafir
  Sabah ezani okunuyordu sahurumuzu yaptik niyetimizi ettik.daha ezan devam eder ken birden kusma geldi ve kustuk..midede ne varsa çıkardık.geri yutmadik ama eşim kustuktan sonra tekrar su icti ve daha sonra tekrar niyet etti..orucu bozmuş oluyor mu ???

 10. Misafir
  Niyet ediltikten sonra içebilirmiyiz

+ Yorum Gönder
oruca niyet ettikten sonra su içilir mi,  oruca sonradan niyet edilirmi