+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaza namazlarım varken 5 vakit kılabilir miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YaZaROW
  Emekli
  Reklam

  --->: Kaza namazlarım varken 5 vakit kılabilir miyim?

  Reklam  --->: Kaza namazlarım varken 5 vakit kılabilir miyim? isimli yazı www.Mumsema.com--->: Kaza namazlarım varken 5 vakit kılabilir miyim?
  Ben 5 vakit namaza başlasam o huzursuzluğum yok olacak ama öğrenmem lazım. Şu açıdan baksanız belki de içiniz daha rahat olur:

  Allah'ımın dediklerini yapıyorum. Peygamberimin dediklerini de Allah'ımdan sonra yapacağım. Bu yüzden şükrediyorum.

 2. menekse23
  Devamlı Üye

  --->: Kaza namazlarım varken 5 vakit kılabilir miyim?


  Reklam


  hanefi mezhebinde sünnetleri kılmazsan ufak bir sitem vardır ama vebali ve cehennem azabı yoktur..yinede en güzeli sünnetleri terk etmemektir..
  Ben Reyyan kardesime katiliyorum simdi siz böyle bisey yazdiniz. Ve bazilari diyecekki nasilsa Fetvayi aldik kilmasakda olur. Yani sünnetleri kilmamak bu yaziyi okuyan icin sanki nafile ibadetmis gibi gelebilir bence.

 3. piLgRim
  Emekli
  Arkadaşım öncelikle islamda KAZA namazı yoktur ...
  Kişi Allah ı kavradığı halde namaz kılmamış ise günahtadır ve kendine zulüm eder.
  Sonrasında tevbe edip namaza başlarsa muhakakkak ki Allah affedicidir.
  Kuran da ve sahih hadislerde kaza olayı hiç bir zaman ele alınmamıştır.
  Namaz ile ilg,l, tek müsemma Cem dir.
  Bu arapça olarak birleştirme anlamına gelir
  İki vaktin namazını sadece farzlarını alarak kılmaya denır ornegın oglen ıle ıkındı.
  Aksam ıle yatsı.
  Sabah harıc tabı o nun kazası dıye bır sey yok sadece kacırmıs ısek kalkar kalkmaz kılmamız gerekır.
  Cem ıle ılgılı hadısı serıf ;
  Ayrıca bakınız; Sahih-i Buhâri hadis: 510, Sahih-i Müslim, hadis: 1146 ve 1153, Sahih-i Tirmizî hadis:172, Sahih-i Nesai hadis: 2426. Yine Müslim kendi Sahih'inin 1147 numaralı hadisinde İbn-i Abbas'tan şöyle nakletmektedir: "Hz. Resulullah (s.a.a), Medine'de bir yağmur veya korku söz konusu olmaksızın, öğleyle ikindiyi ve akşamla yatsıyı birlikte kılardı." Ravi diyor, ben İbn-i Abbas'a "Neden böyle yapardı?" dedim. İbn-i Abbas: "Ümmetine zorluk çıkarmasın diye" cevabını verdi

  Ayrıntı ister ısen PM atman yeter yardımcı olmaya calısırım

 4. YaZaROW
  Emekli
  Tevbe tevbe. Böyle saf itikatla bizlere ders vermeye çalışma. Sen peygamberimizin var dediğine nasıl yok dersin?!

 5. hbevci
  Devamlı Üye

 6. VanLi*
  Devamlı Üye
  Bencesi falan yoktur doğrusu odur yaparsa kendıne yapacak yazıyı yazana değil.

  Okuyan bununda bilincinde olursa bişey olmaz zaten dinini öğrenmeye çalışan biliyordur sünnetleri terkde günah olmadığını


 7. Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Terk edilmiş namazın hükmü ise şöyledir:
  Büyük âlim İbni Nüceym’e soruldu ki, kaza namazı olan kimse, sünnetleri kılarken kazaya niyet ederek kılsa, sünnetleri terk etmiş olur mu? Cevabında, (Sünnetleri terk etmiş olmaz. Çünkü sünnetleri kılmaktan maksat, o vakit içinde farzdan başka bir namaz daha kılmaktır. Kaza kılmakla, sünnet de yerine getirilmiş olur.) [Nevâdir-i fıkhiyye fi mezheb-il-eimmet-il Hanefiyye s.36]


  Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri buyuruyor ki:
  (Kaza borcu olan, sünnetleri kılarken, kazaya da niyet etmelidir

  Sabah namazının sünnetine vacib diyen âlimler de olduğu için sabah namazının sünnetine sünnet diye niyet etmelidir.

  Öğle namazının ilk dört rekat sünnetini kılarken, (İlk kazaya kalmış öğle namazının farzını ve öğlenin ilk sünnetini kılmaya) diye niyet edilir. Aynen farz gibi kılınır. Son iki rekatta zamm-ı sure okunsa da olur, okunmasa da olur. Çünkü dört rekatlı farz namazların son iki rekatında zamm-ı sure okumakta mahzur yoktur.

  Öğle namazının son sünnetini kılarken, (İlk kazaya kalmış sabah namazının farzını ve öğlenin son sünnetini kılmaya) diye niyet edilir.

  İkindi namazının sünnetini kılarken de, (İlk kazaya kalmış ikindi namazının farzını ve vaktin sünnetini kılmaya) diye niyet edilir.

  Akşam namazının sünnetini kılarken, (İlk kazaya kalmış akşam namazının farzını ve vaktin sünnetini kılmaya) diye niyet edilir ve [akşam namazı gibi] üç rekat kılınır. Üç rekat nafile olmadığı için, böyle niyet uygun olmaz sananlar var. Peygamber efendimiz, akşamın farzından sonra 2, 4, 6 rekat sünnet kılmıştır. Bir kimse de akşamın farzından sonra herhangi bir namaz kılarsa, bu sünneti yerine getirmiş olur.

  Yatsı namazının ilk sünnetini kılarken, (İlk kazaya kalmış yatsı namazının farzını ve vaktin sünnetini kılmaya) diye niyet edilir.

  Yatsının son sünnetini kılarken de, (İlk kazaya kalmış vitir vacibi ve yatsının son sünnetini kılmaya) diye niyet ederek üç rekat vitir namazı kılınır. Burada da farzdan sonra, bir namaz kılındığı için sünnet yerine gelmiş olur.

  Böylece bir günlük kaza namazı kılınmış olur, sünnetler de terkedilmiş olmaz. Bir kişi, böyle kaza kılarken vaktin sünnetine diye niyet etmese de yine sünneti terk etmiş olmaz. Çünkü sünnet, vaktin farzından başka bir namaz kılmak demektir. (N. Fıkhıyye)


  mum hocam boyle birsey var mi? mantikli bulmadim ama gercek nedir ne degildir? kolaylik acisindan mahzur yoktur deniliyor.

 8. Hoca
  erimeye devam...
  mum hocam boyle birsey var mi? mantikli bulmadim ama gercek nedir ne degildir? kolaylik acisindan mahzur yoktur deniliyor.
  evet mantıksız/mesnedsiz

 9. Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  sagolasin hocam Allah (c.c) razi olsun

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12