+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ramazan ayında lokantamı çalıştırmam caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sorularla islam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ramazan ayında lokantamı çalıştırmam caiz midir?

  Reklam
 2. Muhammed
  الله اكبر

  Yanıt: Ramazan ayında lokantamı çalıştırmam caiz midir?


  Reklam


  oruç tutmayan, çocuk, hamile kadın, hayızlı kadın, şeker hastaları, yaşlılarr ve yolculara hizmet amaçlı ramazan ayında lokanta vb. yemek yerleri açılabilir.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ramazan ayında hasta, yolcu vb. oruç tutmama ruhsatına sahip kimseler oruçlarını daha sonraki bir zamanda tutabilirler (Bakara 2/185; İbn Mâce, Sıyâm, 11-13). Mazereti sebebiyle oruç tutamayanların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ramazan ayında lokantaların vb. yerlerin açık olmasında dinen bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca lokanta sahibi, oruç tutmayanların niçin oruç tutmadıklarını bilmek zorunda değildir. Fakat hem oruç tutanlara saygı için hem de yeni yetişmekte olan çocuk ve gençlerin, ramazan gününde oruç tutulmayıp aleni yemek yenilmesinin olağan bir şey olduğu gibi bir izlenime kapılmamaları için mazeretli de olsa, yiyip içenlerin bunu açıktan yapmamaları uygun olur. Lokanta sahiplerinin de gerekli tedbirleri alarak böyle algılamalara fırsat vermemeye özen göstermelidirler.

+ Yorum Gönder