+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ezan Okunurken Su içilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hacı Engin
  Üye
  Reklam

  Ezan Okunurken Su içilirmi?

  Reklam

  Ezan Okunurken Su içilirmi? Mumsema Sahura kalktık yemek yedik su içtik peki sahur zamanının bittiğini belli eden sabah ezanı okunurken son defa su içilirmi...

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Ezan Okunurken Su içilirmi?


  Reklam


  Sahura kalktık yemek yedik su içtik peki sahur zamanının bittiğini belli eden sabah ezanı okunurken son defa su içilirmi...
  Ezan okunduğunda (imsak vakti girdiğinde) yeme-içme kesilir. Ezan okunduğunda yeme-içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hayır içilmez kardeş ezan başladığı an oruçta başlamıştır.
  Hatta temkinli vakit var yani imsaktan 10 dk önce yemeyi bırakırsak dahada iyi olur.

 4. mum
  Administrator
  imsaktan 30 saniye sonra su içilirmi
  imsaktan bir saniye sonra bile su içilmez
  İmsak Vakti ezan okunurken su içilir mi?
  ezan okunduğunda su içilmez.
  Dün bir dede sordu, ezan sırasında uyanmış ve hap içmiş, bir gün kaza gerekir dedim.

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  İmsak vakti girdiği halde, ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen, bir gün kaza orucu tutmalıdır.

 6. TAHARETTİN
  Üye
  Arkadaşlar birazcık kafanızı mantığınızı çalıştırın.Orucu ezan okunduğu anda bozuyosan oruca da ezan okunduğu anda başlıyacaksın ki döngü sağlanabilsin.
  Su içme işlemi sabah ezanı bitene kadar devam edilebilir diyen arkadaşlar bu sefer döngüyü tamamlayabilmesi için oruçlarını da ezan bittiği anda bozmaları gerekir düz mantığına göre ki bu da saçma bişey olur.

 7. Misafir
  Bakara 187. âyet, Oruca başlama vaktini belirlemiştir. O da siyah ipliğin beyaz iplikten ayırdedileceği zamandır. Yahut gecenin karanlığının, aydınlıktan ayrıldığı, yani ortalığın iyice ağarıp kentin veya köyün evlerinin, yollarının besbelli olacağı zamandır. İslam âleminde ihtiyat prensibini öne çeken fıkıh bilginleri, oruca başlama vaktini tan yeri ağarmasının ilk anına çekmişler, böylece tanyeri ağarmasıyla güneş doğması arasında iki saatlik bir zaman bırakmışlardır. Aslında oruca başlama vakti bu kadar erken değildir. Başlama vaktini, atılan okun yerinin görünebileceği zaman olarak açıklayan din âlimleri vardır. Erken ezan okunması, sahur yemeğini yemeğe engel değildir. Çünkü Peygamberimiz, ezanı erken okuyan Bilal için halka: “Ne Bilâl’in ezânı sizi aldatıp sahur yemeğinizden alıkoysun, ne de ufkun bu şekilde (dikeyine) yayılan beyazlığı sizi aldatıp sahur yemeğinizden alıkoysun. Işık bu şekilde (yatayına) yayılıncaya dek yiyiniz!” buyurmuştur (Buhârî. Ezân: 13, Savm: 17, Talâk). Hz. Ömer, Huzeyfe, İbn Abbâs, Talk ibn Alî, Ata ibn Ebî Rabâh, A’meş gibi bazı sahâbî ve tabiîlere göre oruca başlama vakti (imsak) sabahleyin yolların, dağların tepelerinin belli olacağı zamandır.
  Özetle sizin orucunuz tamdır. Erken ezan okunmuş olması, sizin orucunuza zarar vermez

 8. Misafir
  1 - Ben bilmeden bu zamana kadar ezan basladiginda su ictim tuttugum oruclar zedelenmismidir.


  2 - Merhaba sahuru yaptık dişim agriyodu henüz ezan okunmamıştı aceleyle gidip tuşu suyla gargara yaptım apse var dışımde iyi geliyo gargara yapmak fakat ağzımda tuşu şu varken ezan okundu tükürüp hemen şu içtim ezan okunurken. Şimdi orucum geçerli olmuyor mu

 9. arifselim
  Yönetici
  1- Esas olan imsakın girmesidir. Ezan okunmasıyla imsak girdiği için bu oruçlar artık sahih değildir kaza etmen gerekir.

  2- Merhaba. Ezan başladığı anda onu tükürmüş ve ağzını yıkamışsan artık sana bir sakıncası yoktur orucun geçerlidir.

 10. Misafir
  arkadaşlar ezan okunurken bir şey yenilmez vede içilmez çünkü ezan paroladır orucun başladığını ilan eder bazı arkadaşlar dedem öyle yapardı babam öyle yapardı diyor vesaire yapardı deyip yemeyin içmeyin orucunuz bozulur doğrusu budur

 11. Misafir
  Rasûlüllah (s.a.s): "Bilal'in ezanı ve ufuktaki uzunlamasına beyazlık,sizi sahur yemenizde aldatmasın. Beyazlık yayılana kadar yiyin, için " (Müslim) buyurmuştur.

  *"Zirr b. Hubeys diyor ki: Sahuru yedim, sonra mescide gidiyordum. Yolda Huzeyfe İbnül-Yemanî'ye uğradım ve yanına girdim. Doğuracak bir devenin sağılmasını emretti. Getirilen süt kaynatıldı, sonra bana yaklaşıp, "ye" dedi. "Oruç tutmak niyetindeyim" cevabını verdim. O da "ben de oruç tutmak niyetindeyim" dedi. Yedik, içtik, sonra mescide geldik namaz başladı. Sonra Huzeyfe, "bir defasında Rasûlüllah'la böyle yapmıştık" dedi. "Sabahtan sonra mı?" diye sordum. "Evet sabahtı ama güneş henüz doğmamıştı" cevabını verdi" (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel). Bu vakit de genelde ikinci fecrin başlangıcından sonra gece karanlığının aralandığı vakitti*r.

  *"Ebu Zübeyr diyor ki: "Cabir b. Abdullah'a oruç tutmak isteyen fakat kap elinde su içecek iken, ezan okunduğunu işiten bir kimsenin durumunu sordum. Cabir, Rasûlüllah'ın "içsin" dediğinin rivayet edildiğini söyledi (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel).

  Arkadaslar bunlara gore icmelimiyiz icmemelimiyiz?

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Bu hadisler doğrudur ve amel edilebilir. Ancak bu vakti tek başına tespit etmek öyle kolay bir şey değildir. Bundan dolayı günümüzde teknoloji imkanları da kullanılarak vakitler tespit edilmektedir. En doğrusu dikkatte etmek şartıyla diyanetin vakitlerine uyulmasıdır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
ezan okunurken su içilirmi,  sahurda ezan okunurken su içilir mi diyanet,  sahurda ezan okunurken su icilir mi ,  ezan okunurken su icilir mi,  imsaktan 30 saniye sonra su içilirmi,  sahur ezanı okunurken su içilir mi,  ezan bitene kadar su içilir mi diyanet