+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tesettürlü olmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bureyde07
  GARİP AŞIK
  Reklam

  Tesettürlü olmak

  Reklam

  Tesettürlü olmak Mumsema Tesettürlü olmak sadece başı örtmek midir?
  Başka yapılması gereken de var mıdır?
  Ya da başı örtüp yarım pardesü giymek mi?

  şimdiden teşekkürler.

 2. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye

  --->: Tesettürlü olmak


  Reklam


  Tesettürlü olmak sadece başı örtmek midir?
  Tesettürlü olmak Başka yapılması gereken de var mıdır?
  Ya da başı örtüp yarım pardesü giymek mi?

  şimdiden teşekkürler.
  Tesettür Örtünmek, gizlenmek, bir şeyin içinde veya arkasında gizlenmek demektir. Örtünmenin amacı başkasının bakışlarından korunmak ve ırzı meşru olmayan cinsel isteklerden sakınmaktır.
  Kadınların iffetini korumak içindir.
  Ayette şöyle buyurulur: "Mümin erkeklere söyle: Gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir" (en-Nûr, 24/30). Kadınların örtünmesi konusunda da şöyle buyurulur: "Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah'a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin" umduğunuza nail olasınız" (en-Nûr, 24/31).

  Tesettür sadece giysiden ibaret degildir, yani hal ve hareketiyle davranislarimizla da tesettüre bürünmeliyiz.

  Bizim anlayabildiğimiz kadarıyla İslâm’da elbisenin ismi ve resmi mühim değildir. Mühim olan vasfıdır. Yâni, el yüz dışındaki bütün bedeni örtüyor mu, vücut hatlarını belli etmeyecek genişlik ve uzunlukta bedeni kaplıyor mu? Aranan vasıf budur.
  Göze batacak renklerden kacinmali. Biz modaya degil Moda bize uymali

  Allah sevdigi kullardan eylesin bizleri..

  vesSelam 3. Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  nefsi ortmek,dili giybetten korumak,gozu haramdan cevirmek,hosgorulu affedici olmak,cok kotu birsey yapani bile yadirgamamak da o ortuyu layikiyla tasiyabilmenin unsurlarindandir. diger bir muslumana ornek olmalidir. atesi bahar kardesimizin dedigi gibi biz modaya uymamaliyiz ama uyumlu,tertemiz misler gibi giyinmeliyiz ki ozendirici olsun.

 4. bureyde07
  GARİP AŞIK
  Açıklamalar için teşekkürler...

+ Yorum Gönder
tesettürlü olmak