+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kefir içmek günah mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gulistan-ank
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kefir içmek günah mı

  Reklam

  Kefir içmek günah mı Mumsema selamın aleyküm hocam .
  kefir içmek caizmi degilmi
  ben bilmeden iciyordum günah oldugunu ögrendim

  ALLAH razı olsun

 2. bafralıemre
  Devamlı Üye

  --->: kefir içmek günahmı..........


  Reklam


  ve Aleykumselam ve rahmetullah

  Bal, incir, arpa, buğday, mısır, darı, erik, kayısı, elma ve benzerlerinden biri soğuk suda durup ısıtılmasa da, alkol teşekkül ederek bira gibi olur. Bira, tadı acı ve keskin olduğu [alkol bulunduğu] için azı da çoğu da, her ne maksatla içilirse içilsin, imam-ı Muhammede göre haramdır, fetva da böyledir. Diğer üç mezhepte de haramdır. Çünkü, Peygamberimiz, (Çoğu sarhoş eden içkinin, azını içmek de haramdır) buyurdu. Bu hadis-i şerif, hepsinin haram olduğunu bildirmektedir. Yapıları, bileşimleri aynıdır demek değildir. Çünkü Muhammed aleyhisselam, maddelerin hakikatlerini, fen bilgilerini öğretmek için değil, bunların hükümlerini bildirmek için gönderilmiştir. Kısrak, inek sütleri, mayalanıp, tadı keskin olunca, bira gibi haram olur. Kısrak sütünden yapılana Kımız, inek sütünden yapılana Kefir denir. (S. Ebediyye)

  Kefir bira gibidir, zaruretsiz içilmez. Bugün kefirin yerini tutan ilaçlar vardır. Bunları kullanmaya zaruret yoktur. Eğer, salih bir doktor, (Kefir, şu hastalığa iyi gelir. Bu hastalık için mubah başka ilaç yoktur) derse, o zaman kefir kullanmak caiz olur.

  Bazı cahiller, portakal ve diğer meyvelerdeki alkol oranı kefirdekinden çok diyerek kefir içmeyi caiz görüyorlar. Dinimiz, alkol de bulunsa meyve yemeyi haram kılmamıştır.

 3. bafralıemre
  Devamlı Üye
  şu komu yardımcı olacaktır:

  Kefir içmek haram mıdır?

  Buraya da bakabilirsin

 4. gulistan-ank
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun kardeşlerim.

+ Yorum Gönder
kefir içmek günahmı,  kefir içmek günahmıdır