+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden ALTIN : Aynı gram alınıp verildiğinde fiyat farkı doğarsa FAİZ olur mu ?.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. *ÜSTÜNBAŞ*
  Devamlı Üye
  Reklam

  ALTIN : Aynı gram alınıp verildiğinde fiyat farkı doğarsa FAİZ olur mu ?..

  Reklam

  ALTIN : Aynı gram alınıp verildiğinde fiyat farkı doğarsa FAİZ olur mu ?.. Mumsema Fetva gerektiren bir soru :

  Adam oğlunu evlendirecek, bir arkadaşından ne zaman ödeyebilirse ödemek kaydı ile 22 ayar, 100 gram altın alıyor. Altını bozdurup işini görüyor.. Örneğin altın bozdurulduğunda eline 6.000.- lira para geçiyor.. İki sene sonra durumu düzeliyor.. Arkadaşına olan 100 gram altın borcunu ödemek istiyor.. Kuyumcudan 22 ayar 100 gram altını 6.500.- liraya alıyor.. Arada 100 gram altın için 500.- lira fark ödüyor.. Bu para faiz midir ?.. Ödünç altın verenin bir karı yok.. Adama insanlık olsun diye iş gördü.. Verdiği 100 gram altını aynen 100 gram olarak aldı..Bir gram dahi fazla almadı !!!!!..
  Verilecek cevap çok önemlidir.. Allah razı olsun. Selamünaleyküm..*ÜSTÜNBAŞ*.

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: ALTIN : Aynı gram alınıp verildiğinde fiyat farkı doğarsa FAİZ olur mu ?..


  Reklam


  bu konuyu bi oku kardeşim selam ve dua ile..

  Enflasyonist ortamlarda, kişinin alacağının reel değerinden bir eksilme söz konusu olduğu için, geçmiş borçlanmalar tahsil edilirken paranın, "borçlanma esnasındaki yahut da enflasyona uğradığı andaki alım gücü" ile tahsil edilebilir. Paranın reel değeri, verildiği andaki enflasyona uğramamış değeridir. Bu meblağ, sahibinin gerçek parasıdır.

  Bu itibarla bir mal satın alıp bedelini zamanında ödemeyen kişi, borcunu daha sonra öderken o malın bu günkü değeri üzerinden ödemelidir.

  Bir mal satıp bedelini zamanında alamayan kişi, alacağını daha sonra alırken, o malın bu günkü değeri üzerinden tahsil edebilir.

  SİE

+ Yorum Gönder