Konusunu Oylayın.: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

5 üzerinden 4.85 | Toplam : 52 kişi
Anne ve baba arası düzelmesi için dua
 1. 05.Temmuz.2010, 18:39
  1
  syfllh
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 05.Temmuz.2010
  Üye No: 77125
  Mesaj Sayısı: 1
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 24

  Anne ve baba arası düzelmesi için dua


  Anne ve baba arası düzelmesi için dua Mumsema Anne baba arasını düzeltmek için dua
  s.a arkadaşlar annemle babam sürekli kavga ediyor artık bıktım usandım nerdeyse boşancaklardı ney olursun bana yardım edin çok huzursuzum babamdanda tiksiniyorum artık yaptıklarından bunun çaresi için bir dua veya bir ayet çok ihtiyacım var şu an bunu bile yazarken huzursuzum


 2. 05.Temmuz.2010, 18:39
  1
  syfllh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  Anne baba arasını düzeltmek için dua
  s.a arkadaşlar annemle babam sürekli kavga ediyor artık bıktım usandım nerdeyse boşancaklardı ney olursun bana yardım edin çok huzursuzum babamdanda tiksiniyorum artık yaptıklarından bunun çaresi için bir dua veya bir ayet çok ihtiyacım var şu an bunu bile yazarken huzursuzum

 3. 05.Temmuz.2010, 18:56
  2
  enemüslim
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Ocak.2008
  Üye No: 7538
  Mesaj Sayısı: 122
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: lütfen bana yardım edin
  Allahumme ellif beyne ummi ve ebi
  kema ellefte beyne Muhammedin ve Hadicetel kubra. amin


 4. 05.Temmuz.2010, 18:56
  2
  Devamlı Üye  Allahumme ellif beyne ummi ve ebi
  kema ellefte beyne Muhammedin ve Hadicetel kubra. amin

 5. 05.Temmuz.2010, 19:42
  3
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 10.Mayıs.2007
  Üye No: 626
  Mesaj Sayısı: 2,156
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 53
  Yaş: 30
  Bulunduğu yer: Diyar-ı Sivas

  --->: lütfen bana yardım edin

  İçinde korku, dehşet ve huzursuzluk hissi duyulduğunda hangi dua okunmalıdır?

  Korku ve nazar gibi şeylerden korunmak için dua etmek ve âyet ile hadis gibi şeyleri yazıp taşımak dinen caizdir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir: "Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım" O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı (Ebu Davııd, Nesâî, Tirmizî).

  İçinde korku, dehşet ve huzursuzluk hissi duyulduğunda şu dua da okunabilir:

  "Euzü bi kelimatillaha't-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezatiş-şeytani ve en yehdurun."

  Anlamı: "Allahın bana kızmasından, kulların kötülüklerinden, şeytanın vesveselerinden ve bana kurduğu tuzaklardan Allah'ın tam kelimelerine sığınırım

  Açıklama: Hz. Halid bin Velid (ra) bir gün Peygamber Efendimize (sav) gelerek:

  "Ya Resulallah, içimde korku ve sıkıntı var, insanlardan uzaklaşmak istiyorum" dedi. Peygamber Efendimiz (sav) Ona "Yatacağın zaman bu duayı okursan, o hallerden kurtulursun" buyurmuştur.

  Böyle durumlarda bu duaya sabah-akşam temiz bir niyetle en az yedi gün devam edilmelidir.

  Dua Hazinesi - Bilal Eren


  Aile içerisindeki tartışmalarda kadın ve erkek nasıl davranmalıdır?


  Zaman zaman hanımıyla zıtlaşmalar, ters düşmeler oluyormuş. Bu yüzden huzuru kaçık, rahatı bozukmuş. Basit de olsa bu kadarcık bir zıtlaşma bile bu işin sonunun gelmeyeceği kanaatine götürüyormuş kendisini. Sorusunda: – Ne diyorsunuz bu zıtlaşmamıza? Bu hayat yürümez mi, işi bitirmeye yönelmeli miyim? diye de ilave ediyor. Ben böyle kimselere biraz da ibretle, hayretle bakıyor, henüz hayatı bilmeyen acemiler olarak nazar ediyorum. Sen tanımadığın birinin evinde dünyaya gelip büyümüş biriyle müşterek bir hayat yaşamaya başlayacaksın. Sonra da tümüyle aynılık bekleyecek, basit de olsa bir zıtlaşma ve ters düşmeyi, normal kabul etmeyeceksin, olur mu böyle hayali bir evlilik, böyle anlayış? Böyle insan tipi?.

  Hayalperest olmamak lazımdır. Sen hanımınla, hanımın da yer yer seninle zıt düşebilir, farklı anlayış ve düşüncede olabilirsiniz. Bunlar geçimsizlik sebebi olamaz. Büyütülüp de huzursuzluk icabı sayılamaz.

  Hangi babanın öz evlatları arasında görülmüş biribiriyle tamı tamına aynı olmak, farklı, düşünce ve tavırların sahibi olmamak. Var mı böyle öz kardeşlerin arasında tıpkılık, aynılık, farksızlık?

  Kardeşler arasında bile farklılık mevcut değil mi? Aynı babanın, ananın çocukları arasında bulunan farklılık, başka ana babanın çocukları arasında neden bulunmasın? Bulununca neden bir geçimsizlik sebebi olarak görülüp kötülük işareti şeklinde değerlendirilsin?

  Karı koca demek iki tane ağaçtan yapılmış manken insan gibi birbirinden farksız olmak demek değildir.

  Mesele, temel, mefhumlarda ayrı olmamak, İslâm’ın esas konularında zıt düşmemektedir. Bunlarda bile farklılık olsa işi zamana bırakıp, düzeltmeye yönelmek gerekir.

  İnsanın kalbini, gönlünü gerçeğe çevirme selahiyeti yalnız kendi elinde olan Allah’a havale etmelidir.

  Rabbimiz Rasulü’ne bile:

  – Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin. Ancak Allah’tır istediğini hidayete erdiren, gerçeğe döndüren, buyurmuştur.

  Sözün burasında insanlığa örnek aile hayatı yaşamış olan Efendimiz (sav)’den bir misal arz edeyim de görün aile içinde ne gibi olaylar olabilir, ne türlü de düzeltme yoluna gidilir.

  Olayı Buhari’den özetleyeceğim:

  Efendimiz Hazretleri kızı Fatıma’nın evine girdiğinde damadı Ali’nin bulunmadığını görünce soruyor. Cevap:

  – Ali ile bir konuda biraz tartıştık. O da küsüp gitti, nerede olduğunu bilemiyorum.

  Efendimiz (sav) üzülerek yanında bulunan Sehl bin Sad’a emir verir:

  – Git Ali’yi bul. Nerede olduğunu bana bildir.

  Az sonra gelen Sehl bin Sad:

  – Ya Rasûlallah, Ali mescitte toprak üzerine uzanmış uyuyor, der.

  Efendimiz (sav) hemen mescide gider, uzanmış halde toz toprağa bulanmış vaziyette görünen Hz. Ali’ye şöyle seslenir:

  – Kalk ya Eba Tûrab!

  Bu sesleniş üzerine uyanıp baktığında başı ucunda Rasûlullah’ı (sav) gören Hz. Ali (ra) hemen fırlayıp ayağa kalkar. Efendimiz (sav) şefkatle elinden tutar, evine getirir ve birlikte otururlar. Şuradan buradan sohbetle arayı bulup küslüğü giderir, tam bir sevgi saygı ortamı meydana getirdikten sonra kalkıp gider.

  Bu sırada Rasûlullah’ın mübarek yüzündeki sevinci gören sahabi sorar:

  – Ya Rasûlallah, sizi çok sevinçli görmekteyiz.

  Şöyle cevap verir:

  – Nasıl sevinmeyeyim? Çok sevdiğim iki kişinin arasını bulmaya muvaffak oldum. Bu sevinilecek bir olay.

  Hanımlarla beylere bu olay bir şeyler fısıldamış olmalı, benim bir şey ilave etmeme ihtiyaç duyulmamalıdır.

  Zira Hazret-i Ali ile Hazret-i Fatıma da aile içi nazlanmalara maruz kalabiliyor; ama işi uzatmayıp düzeltmeye yöneliyorlar. Bize ne oluyor sanki? Yoksa (haşa!) biz onlardan daha mı ileriyiz?

  AİLENİN VAZGEÇİLMEZ ŞARTI, NİÇİN SABIRDIR?

  Arzulanan aile hayatı odur ki hanımla bey ortak düşüncede ve anlayışta olsunlar, verecekleri kararlarını ortak olarak versinler, ‘evet’lerini, ‘hayırlarını birlikte tespit etsinler.

  Ancak bu, bir idealdir; idealler her zaman vaki ve mümkün olmamaktadır. Ya bey ya da hanım tarafında farklı mizaç, kültür ve beğeniler söz konusu oluyor, bazen ortak noktayı da bulamadıkları görülüyor; bu defa birinin isteğine ötekinin evet demesi, anlayış göstererek aile hayatını sürdürmesi söz konusu olabiliyor.

  İşte burada sabır devreye giriyor. Zaten ben de bugün sabırdan söz etmek istiyorum sizlere.

  Gerçekten de aile hayatında sabrın yeri küçümsenemez. Hatta denebilir ki sabırsız aile hayatı olamaz, olursa mutlaka birilerinin öfkesi, hiddeti, şiddeti havayı gerginleştirir, Bu da zor bir hayat olur. Bundan dolayı Efendimiz (sav), aile hayatında sabra dikkat çekmiş, fevkalâde özel ve güzel değerlendirmeler nazara vermiştir. Şöyle ki:

  Sabır her yerde güzeldir; ama aile hayatında daha güzeldir. Çünkü aile hayatındaki sabır sahibini Cennete götürmekle kalmaz, sabrın derinlik ve şiddetine göre de cennetteki makamları da yüceltir, hatta cennet hanımlarının ablası, ağabeyi makamına bile yükseltebilir.

  Daha da ilerisi, sabır, erkeği Eyyüb aleyhisselam’ın sabrının sevabına ulaştırabileceği gibi; hanımı da Asiye validemizin sabır sevabına kavuşturabilir.

  Efendimiz (sav)’in bu konudaki hadis-i şerifini İmam-ı Gazali Hazretleri, Mükaşefesinde şöyle nakletmektedir:

  – Kim hanımının uyumsuzluğuna sabrederse (sabrın zorluk ve şiddetine göre) Allah o beye Eyyüb aleyhisselam’ın sabrına verdiği mükafat gibi mükafatlar verebilir.

  Kim de beyinin uyumsuzluğuna sabrederse (yine sabrın şiddet ve zorluğuna göre) Allahü Teala o hanıma da Firavun’un hanımı Asiye’nin sabrına verdiği sevap gibi sevap verebilir.

  Evet, aile içindeki taraflara sabrın kazandırdığı uhrevi derece ve mükafatlar böyledir. Zaten sabrın bu türlü sevabını düşünüp de sabredenler, derhal evde güzel bir havanın esmesine de sebep olurlar, kendilerini sabra zorlayan olumsuzluklar da bu sebeple azalır, hatta zaman içinde de yok bile olabilir. Ahiretten önce dünyada sabrın karşılığını alırlar.

  İmam–ı Gazali bu hadisi naklettikten sonra taraflara oldukça ikaz edici bir not daha ilave etmekte ve demektedir ki:

  Bu niçin böyle? Allahü Azimüşşan yuvanın yıkılmasını değil, devamını istiyor da ondan. O yüzden evliliğin devamını sağlayacak beylere Eyyüb aleyhisselam, hanımlara da Asiye validemizin sevabını vaat ediyor.

  Sözü uzatmamak için diyebiliriz ki:

  – Ailede ideal olan, tarafların konuşarak, anlaşarak kararlarını ortak vermeleridir. Ancak idealler her zaman vaki ve mümkün olmamaktadır. Geriye sabır kalıyor. Sabrı tercih edenlerin asla pişman olmayacakları, hatta ahretteki mükafatlarını görünce keşke daha da sabırlı davransaydık diyecekleri de hatırlatılıyor.

  Ahmed ŞAHİN
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

  Anne baba ile geçinemiyorsak, huzursuzluk çıkıyorsa nasıl davranmak gerekir?


  Dinimizin emirlerini hayatımızın en üst seviyesine koyarsak bir çok sorun daha kolay aşılabilir. Her insanın bir imtihanı vardır. Kimisi para ile kimisi fakirlikle kimsi de bahsettiğiniz gibi ailesiyle itihanı şiddetli olabilir. İmtihan ne kadar şiddetli olursa mükafatı da o kadar fazla olur. Bu şekilde düşünmek ve öylece değerlendirme yapmak gerekir. Her ne kadar anne babamızla anlaşma zorluğu da yaşasak sonucunda Allah'ın vaad ettiği mükafat karşısında bu zorluk zorluk olmaktan çıkacaktır.

  Anne baba haksız dahi olsa isyan etmek olmaz. Yalnızca Allah'ın emirlerine muhalif olan isteklerine uyulmaz.


 6. 05.Temmuz.2010, 19:42
  3
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  İçinde korku, dehşet ve huzursuzluk hissi duyulduğunda hangi dua okunmalıdır?

  Korku ve nazar gibi şeylerden korunmak için dua etmek ve âyet ile hadis gibi şeyleri yazıp taşımak dinen caizdir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir: "Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım" O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı (Ebu Davııd, Nesâî, Tirmizî).

  İçinde korku, dehşet ve huzursuzluk hissi duyulduğunda şu dua da okunabilir:

  "Euzü bi kelimatillaha't-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezatiş-şeytani ve en yehdurun."

  Anlamı: "Allahın bana kızmasından, kulların kötülüklerinden, şeytanın vesveselerinden ve bana kurduğu tuzaklardan Allah'ın tam kelimelerine sığınırım

  Açıklama: Hz. Halid bin Velid (ra) bir gün Peygamber Efendimize (sav) gelerek:

  "Ya Resulallah, içimde korku ve sıkıntı var, insanlardan uzaklaşmak istiyorum" dedi. Peygamber Efendimiz (sav) Ona "Yatacağın zaman bu duayı okursan, o hallerden kurtulursun" buyurmuştur.

  Böyle durumlarda bu duaya sabah-akşam temiz bir niyetle en az yedi gün devam edilmelidir.

  Dua Hazinesi - Bilal Eren


  Aile içerisindeki tartışmalarda kadın ve erkek nasıl davranmalıdır?


  Zaman zaman hanımıyla zıtlaşmalar, ters düşmeler oluyormuş. Bu yüzden huzuru kaçık, rahatı bozukmuş. Basit de olsa bu kadarcık bir zıtlaşma bile bu işin sonunun gelmeyeceği kanaatine götürüyormuş kendisini. Sorusunda: – Ne diyorsunuz bu zıtlaşmamıza? Bu hayat yürümez mi, işi bitirmeye yönelmeli miyim? diye de ilave ediyor. Ben böyle kimselere biraz da ibretle, hayretle bakıyor, henüz hayatı bilmeyen acemiler olarak nazar ediyorum. Sen tanımadığın birinin evinde dünyaya gelip büyümüş biriyle müşterek bir hayat yaşamaya başlayacaksın. Sonra da tümüyle aynılık bekleyecek, basit de olsa bir zıtlaşma ve ters düşmeyi, normal kabul etmeyeceksin, olur mu böyle hayali bir evlilik, böyle anlayış? Böyle insan tipi?.

  Hayalperest olmamak lazımdır. Sen hanımınla, hanımın da yer yer seninle zıt düşebilir, farklı anlayış ve düşüncede olabilirsiniz. Bunlar geçimsizlik sebebi olamaz. Büyütülüp de huzursuzluk icabı sayılamaz.

  Hangi babanın öz evlatları arasında görülmüş biribiriyle tamı tamına aynı olmak, farklı, düşünce ve tavırların sahibi olmamak. Var mı böyle öz kardeşlerin arasında tıpkılık, aynılık, farksızlık?

  Kardeşler arasında bile farklılık mevcut değil mi? Aynı babanın, ananın çocukları arasında bulunan farklılık, başka ana babanın çocukları arasında neden bulunmasın? Bulununca neden bir geçimsizlik sebebi olarak görülüp kötülük işareti şeklinde değerlendirilsin?

  Karı koca demek iki tane ağaçtan yapılmış manken insan gibi birbirinden farksız olmak demek değildir.

  Mesele, temel, mefhumlarda ayrı olmamak, İslâm’ın esas konularında zıt düşmemektedir. Bunlarda bile farklılık olsa işi zamana bırakıp, düzeltmeye yönelmek gerekir.

  İnsanın kalbini, gönlünü gerçeğe çevirme selahiyeti yalnız kendi elinde olan Allah’a havale etmelidir.

  Rabbimiz Rasulü’ne bile:

  – Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin. Ancak Allah’tır istediğini hidayete erdiren, gerçeğe döndüren, buyurmuştur.

  Sözün burasında insanlığa örnek aile hayatı yaşamış olan Efendimiz (sav)’den bir misal arz edeyim de görün aile içinde ne gibi olaylar olabilir, ne türlü de düzeltme yoluna gidilir.

  Olayı Buhari’den özetleyeceğim:

  Efendimiz Hazretleri kızı Fatıma’nın evine girdiğinde damadı Ali’nin bulunmadığını görünce soruyor. Cevap:

  – Ali ile bir konuda biraz tartıştık. O da küsüp gitti, nerede olduğunu bilemiyorum.

  Efendimiz (sav) üzülerek yanında bulunan Sehl bin Sad’a emir verir:

  – Git Ali’yi bul. Nerede olduğunu bana bildir.

  Az sonra gelen Sehl bin Sad:

  – Ya Rasûlallah, Ali mescitte toprak üzerine uzanmış uyuyor, der.

  Efendimiz (sav) hemen mescide gider, uzanmış halde toz toprağa bulanmış vaziyette görünen Hz. Ali’ye şöyle seslenir:

  – Kalk ya Eba Tûrab!

  Bu sesleniş üzerine uyanıp baktığında başı ucunda Rasûlullah’ı (sav) gören Hz. Ali (ra) hemen fırlayıp ayağa kalkar. Efendimiz (sav) şefkatle elinden tutar, evine getirir ve birlikte otururlar. Şuradan buradan sohbetle arayı bulup küslüğü giderir, tam bir sevgi saygı ortamı meydana getirdikten sonra kalkıp gider.

  Bu sırada Rasûlullah’ın mübarek yüzündeki sevinci gören sahabi sorar:

  – Ya Rasûlallah, sizi çok sevinçli görmekteyiz.

  Şöyle cevap verir:

  – Nasıl sevinmeyeyim? Çok sevdiğim iki kişinin arasını bulmaya muvaffak oldum. Bu sevinilecek bir olay.

  Hanımlarla beylere bu olay bir şeyler fısıldamış olmalı, benim bir şey ilave etmeme ihtiyaç duyulmamalıdır.

  Zira Hazret-i Ali ile Hazret-i Fatıma da aile içi nazlanmalara maruz kalabiliyor; ama işi uzatmayıp düzeltmeye yöneliyorlar. Bize ne oluyor sanki? Yoksa (haşa!) biz onlardan daha mı ileriyiz?

  AİLENİN VAZGEÇİLMEZ ŞARTI, NİÇİN SABIRDIR?

  Arzulanan aile hayatı odur ki hanımla bey ortak düşüncede ve anlayışta olsunlar, verecekleri kararlarını ortak olarak versinler, ‘evet’lerini, ‘hayırlarını birlikte tespit etsinler.

  Ancak bu, bir idealdir; idealler her zaman vaki ve mümkün olmamaktadır. Ya bey ya da hanım tarafında farklı mizaç, kültür ve beğeniler söz konusu oluyor, bazen ortak noktayı da bulamadıkları görülüyor; bu defa birinin isteğine ötekinin evet demesi, anlayış göstererek aile hayatını sürdürmesi söz konusu olabiliyor.

  İşte burada sabır devreye giriyor. Zaten ben de bugün sabırdan söz etmek istiyorum sizlere.

  Gerçekten de aile hayatında sabrın yeri küçümsenemez. Hatta denebilir ki sabırsız aile hayatı olamaz, olursa mutlaka birilerinin öfkesi, hiddeti, şiddeti havayı gerginleştirir, Bu da zor bir hayat olur. Bundan dolayı Efendimiz (sav), aile hayatında sabra dikkat çekmiş, fevkalâde özel ve güzel değerlendirmeler nazara vermiştir. Şöyle ki:

  Sabır her yerde güzeldir; ama aile hayatında daha güzeldir. Çünkü aile hayatındaki sabır sahibini Cennete götürmekle kalmaz, sabrın derinlik ve şiddetine göre de cennetteki makamları da yüceltir, hatta cennet hanımlarının ablası, ağabeyi makamına bile yükseltebilir.

  Daha da ilerisi, sabır, erkeği Eyyüb aleyhisselam’ın sabrının sevabına ulaştırabileceği gibi; hanımı da Asiye validemizin sabır sevabına kavuşturabilir.

  Efendimiz (sav)’in bu konudaki hadis-i şerifini İmam-ı Gazali Hazretleri, Mükaşefesinde şöyle nakletmektedir:

  – Kim hanımının uyumsuzluğuna sabrederse (sabrın zorluk ve şiddetine göre) Allah o beye Eyyüb aleyhisselam’ın sabrına verdiği mükafat gibi mükafatlar verebilir.

  Kim de beyinin uyumsuzluğuna sabrederse (yine sabrın şiddet ve zorluğuna göre) Allahü Teala o hanıma da Firavun’un hanımı Asiye’nin sabrına verdiği sevap gibi sevap verebilir.

  Evet, aile içindeki taraflara sabrın kazandırdığı uhrevi derece ve mükafatlar böyledir. Zaten sabrın bu türlü sevabını düşünüp de sabredenler, derhal evde güzel bir havanın esmesine de sebep olurlar, kendilerini sabra zorlayan olumsuzluklar da bu sebeple azalır, hatta zaman içinde de yok bile olabilir. Ahiretten önce dünyada sabrın karşılığını alırlar.

  İmam–ı Gazali bu hadisi naklettikten sonra taraflara oldukça ikaz edici bir not daha ilave etmekte ve demektedir ki:

  Bu niçin böyle? Allahü Azimüşşan yuvanın yıkılmasını değil, devamını istiyor da ondan. O yüzden evliliğin devamını sağlayacak beylere Eyyüb aleyhisselam, hanımlara da Asiye validemizin sevabını vaat ediyor.

  Sözü uzatmamak için diyebiliriz ki:

  – Ailede ideal olan, tarafların konuşarak, anlaşarak kararlarını ortak vermeleridir. Ancak idealler her zaman vaki ve mümkün olmamaktadır. Geriye sabır kalıyor. Sabrı tercih edenlerin asla pişman olmayacakları, hatta ahretteki mükafatlarını görünce keşke daha da sabırlı davransaydık diyecekleri de hatırlatılıyor.

  Ahmed ŞAHİN
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

  Anne baba ile geçinemiyorsak, huzursuzluk çıkıyorsa nasıl davranmak gerekir?


  Dinimizin emirlerini hayatımızın en üst seviyesine koyarsak bir çok sorun daha kolay aşılabilir. Her insanın bir imtihanı vardır. Kimisi para ile kimisi fakirlikle kimsi de bahsettiğiniz gibi ailesiyle itihanı şiddetli olabilir. İmtihan ne kadar şiddetli olursa mükafatı da o kadar fazla olur. Bu şekilde düşünmek ve öylece değerlendirme yapmak gerekir. Her ne kadar anne babamızla anlaşma zorluğu da yaşasak sonucunda Allah'ın vaad ettiği mükafat karşısında bu zorluk zorluk olmaktan çıkacaktır.

  Anne baba haksız dahi olsa isyan etmek olmaz. Yalnızca Allah'ın emirlerine muhalif olan isteklerine uyulmaz.

 7. 04.Eylül.2013, 03:54
  4
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Benim annem ve babam tam iki düşman sanki arkadaşlar yardım edin bu durumda nasıl bir dua edilir


 8. 04.Eylül.2013, 03:54
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Benim annem ve babam tam iki düşman sanki arkadaşlar yardım edin bu durumda nasıl bir dua edilir

 9. 29.Haziran.2014, 00:20
  5
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Normalde babam ve annem iyi çifttir ama babam annemi çok kıskanır bu yüzdende çok kavga ederler bugün ramazan günlerinden biri ben çok huzursuz ev istemiyorum bu ayda yardım edebilecek tek kişinin allah c.c olduğunu hepimiz biliyoruz ama bir dua felan verirseniz sevinirim


 10. 29.Haziran.2014, 00:20
  5
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Normalde babam ve annem iyi çifttir ama babam annemi çok kıskanır bu yüzdende çok kavga ederler bugün ramazan günlerinden biri ben çok huzursuz ev istemiyorum bu ayda yardım edebilecek tek kişinin allah c.c olduğunu hepimiz biliyoruz ama bir dua felan verirseniz sevinirim

 11. 13.Temmuz.2014, 17:05
  6
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Lütfen bende dua istiyorum


 12. 13.Temmuz.2014, 17:05
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Lütfen bende dua istiyorum

 13. 16.Temmuz.2014, 17:07
  7
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Annem ve babam hic kavga etmezler. Ama bir gun cok anlamsiz bir seyden kavga etdiler hala da davam ediyo. Yardim edin . Oyle zaman oluyoki evden kacmak isyiom...


 14. 16.Temmuz.2014, 17:07
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Annem ve babam hic kavga etmezler. Ama bir gun cok anlamsiz bir seyden kavga etdiler hala da davam ediyo. Yardim edin . Oyle zaman oluyoki evden kacmak isyiom...

 15. 16.Eylül.2014, 14:16
  8
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Arkadaşlar benim annem ve babaM durmadan kavga ediyor hemde olup olmadık yerde hiç olmadık nedenlerde kavga ediyorlar. Onlar kavga edrken nefesim daralıyor ne derse nede bir başka şeye konsantre olamıyorum kendimi telvizyon önüne atıyor tv transına geçiyor tok olsambile ağzımı boşbırakmıyorum.


 16. 16.Eylül.2014, 14:16
  8
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Arkadaşlar benim annem ve babaM durmadan kavga ediyor hemde olup olmadık yerde hiç olmadık nedenlerde kavga ediyorlar. Onlar kavga edrken nefesim daralıyor ne derse nede bir başka şeye konsantre olamıyorum kendimi telvizyon önüne atıyor tv transına geçiyor tok olsambile ağzımı boşbırakmıyorum.

 17. 29.Eylül.2014, 15:41
  9
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Benim annem ve babam kavga ediyorlar ben ise daha 12 yaşındayım ayrılacaklar gibi gözüküyor ben çok korkuyorum. Onun için bana bol bol dua edebilirmisiniz. Inşallah bol bol edersiniz diye umuyorum INŞALLAH BU TARTIŞMA VE KAVGA BİTER .... INŞALLAH ....


 18. 29.Eylül.2014, 15:41
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Benim annem ve babam kavga ediyorlar ben ise daha 12 yaşındayım ayrılacaklar gibi gözüküyor ben çok korkuyorum. Onun için bana bol bol dua edebilirmisiniz. Inşallah bol bol edersiniz diye umuyorum INŞALLAH BU TARTIŞMA VE KAVGA BİTER .... INŞALLAH ....

 19. 19.Ekim.2014, 01:43
  10
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Annem ve babam her gün kavga ediyor kavga etmelirinin sebebide babamdan kaynaklanıyor eve geç geliyor telefonlara bakmıyor baksada hep yalan söylüyor ayrılma noktalarına geldiler lütfen yardım edin bi dua v.b birşeyler ile ...


 20. 19.Ekim.2014, 01:43
  10
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Annem ve babam her gün kavga ediyor kavga etmelirinin sebebide babamdan kaynaklanıyor eve geç geliyor telefonlara bakmıyor baksada hep yalan söylüyor ayrılma noktalarına geldiler lütfen yardım edin bi dua v.b birşeyler ile ...

 21. 04.Ocak.2015, 21:01
  11
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Annem ve babam çok kötü bir şekilde kavga ediyor bu sefer bizi ayırmaya kadar gidecek galiba annem avukatını aradı bile galiba boşanacaklar!!! lütfen onlar ayrılmasın yardım edin.


 22. 04.Ocak.2015, 21:01
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Annem ve babam çok kötü bir şekilde kavga ediyor bu sefer bizi ayırmaya kadar gidecek galiba annem avukatını aradı bile galiba boşanacaklar!!! lütfen onlar ayrılmasın yardım edin.

 23. 18.Ocak.2015, 18:42
  12
  Misafir

  Cevap: Anne ve baba arası düzelmesi için dua

  Allah hepimize yardım etsin


 24. 18.Ocak.2015, 18:42
  12
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Allah hepimize yardım etsin
+ Yorum Gönder
Git 124 Son