+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bireysel Emeklilik Günah mı ??... (Bankalar Aracılığı İle Yapılıyor.) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. *ÜSTÜNBAŞ*
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bireysel Emeklilik Günah mı ??... (Bankalar Aracılığı İle Yapılıyor.)

  Reklam

  Bireysel Emeklilik Günah mı ??... (Bankalar Aracılığı İle Yapılıyor.) Mumsema Bismillahirrahmanirrahim..

  Bankalar aracılığı ile hepimizin bildiği gibi "BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI" yapılmaktadır. Bu yapılan sigorta haram mıdır ?

  Vereceğiniz cevaplar bizleri huzura kavuşturacaktır. Çok insanımızın ilgi alanına girmektedir. Allah razı olsun.. Selamünaleyküm.... *ÜSTÜNBAŞ*

 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  --->: Bireysel Emeklilik Günah mı ??... (Bankalar Aracılığı İle Yapılıyor.)


  Reklam


  Bireysel emeklilik sistemleri kar payı özelliğini taşıyor ve faiz olarak değil de ortaklık olarak veya kardan pay olarak kabul ediliyorsa bunda bir mahzur yoktur. Fakat bireysel emeklilik, tamamıyla faiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü, Bir kimse faiz almak gayesiyle parasını devlete veya başkasına verir, sonra ilaveli olarak alırsa malûm olduğu gibi faiz sayılır. Faiz alan kişiler ise mesuldür.

  Birikimli hayat sigortası ve bireysel emeklilik sisteminde (BES); katılımcı fertlerin, en az 10 yıl olmak üzere, umumiyetle 30-35 yıllık periyotlarla ödedikleri primler çeşitli fonlarda değerlendirilir. Buna karşılık, belli süreyi dolduran (en az 25 yıl) üyelere maaş bağlanır. Kamu güvenlik kuruluşlarında olduğu gibi, sağlık hizmeti vs gibi sosyal yardımlar söz konusu değildir. İştirakçilerden alınan primlerle sermayeleşen fonlar, bu parayı çoğunlukla yerli-yabancı faizli enstrümanlarda değerlendirir. Üyelerden giriş aidatı, yönetim gideri adı altında oldukça yüksek meblağlar tahsil edilir. Bu şirketlerin muazzam kârlara ve cesâmete ulaşması en az üyelerini düşündükleri kadar kendilerini de kolladıklarının kanıtı olsa gerektir. Uluslararası finans kapital deyimiyle anılan dev fonların önemli bölümü emeklilik fonlarından meydana gelir.

  Bu açıklamalarımız ışığında, faiz konusunda hassas bir Müslümanın özel emeklilik şirketlerinden uzak durması, bizce normal bir davranıştır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. *ÜSTÜNBAŞ*
  Devamlı Üye
  Bismillahirrahmanirrahim.

  Verdiğiniz cevap tatmin edici..Teşekkür ederim. Bankalar aynı yazdığınız gibi tatbik ediyorlar.
  Şu anda Türkiye' de en çok kâr yaban ticari kuruluşların başında bankalar gelmektedir. Yaptıkları işte para çalıştırmaktır.. Bu nedenle kârları faizden oluştuğu bellidir.
  Neticede BİREYSEL EMEKLİLİK getirisi de FAİZ' e dayanmaktadır. Faiz haram olduğu için bu birikim sigortası da dediğiniz gibi HARAM' dır.. Allah razı olsun..
  Yüce Allah rızkımızı helalinden versin.. Amin.. *ÜSTÜNBAŞ*

 4. sisi06
  Üye
  Emeklilik dönemi için faizsiz bir şekilde birikim yapmak isteyen herkes şimdi Katılım Emeklilik'te birleşiyor. Katılım Emeklilik ile birikimleriniz, her aşamasında tamamen faizsiz bir emeklilik yatırım fonunda değerleniyor.

  Siz de faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi Katılım Emeklilik ile bugün tasarruf edin, yarın rahat edin.

  Bugünkü hayat standartlarınızı gelecekte de sürdürebilmek için, tasarruflarınızı faizsiz Bireysel Emeklilik Sisteminde değerlendirin.

 5. @hmet
  Üye
  bireysel emeklilik günah mı? adlı konuya gizli reklam yapan sisi, adam gibi başvur reklam ver böyle gizli reklam yapma

 6. sisi06
  Üye
  Bilgilendirme için sağolun.

+ Yorum Gönder
bireysel emeklilik günah mı,  bireysel emeklilik haram mı,  bireysel emeklilik günahmı,  bireysel emeklilik sistemi harammıdır,  bes günah mı,  bes günahmı,  bireysel emeklilik günahmi