+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslamda Sağdıçlığın Yeri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. seyyah_42
  Üye
  Reklam

  İslamda Sağdıçlığın Yeri

  Reklam

  İslamda Sağdıçlığın Yeri Mumsema Sevgili mumsema yönetimi dinimizde sağdıçlık müessesinin yeri ve önemi nedir.Bu uygulama en güzel şekilde nasıl yapılabilir.Bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Islamda Sağdıçlığın Yeri


  Reklam


  Dinimizde sağdıç diye bir şey var mı? Her müslüman belirli ölçüde cinsî konulardan haberdar olması gerekmez mi?

  --Sağdıç; düğünlerde gelinin veya damadın yardımcısı... Koluna bir mendil bağlarlar. O işe koşturur, bu işe koşturur ve onu korur... Hizmet elemanı demek oluyor.
  Demek ki, bunların memleketinde sağdıç, aynı zamanda damada bazı bilgiler de veriyor. Evlilikle ilgili, gerdekle ilgili bazı bilgiler de veren kimseye diyorlar, diye anladım ben ifadesinden... Bu büyüklerin bir tecrübesi demek oluyor.
  Bizim evlâtlarımız müslüman oldukları için, namuslu oldukları için, harama kuşak çözmedileri için, bu hususta bilgileri eksik olabilir. Tecrübeli bir kimsenin biraz mâlûmat vermesi, akla ve mantığa uygun bir şey... Bunun bir mahzuru yok... Bir yardım, bir destek bir konuşma, bir nasihat olmuş oluyor. Yanlış bir şey yapmasın diye, doğrusunu yapsın diye, dinî bir nasihat oluyor. Olabilir.

  --Her müslümanın cinsî konularda biraz bilgi sahibi olması gerekmez mi?
  --Hadis-i şerifler, cinsî konularda gerekli bilgileri de veriyor. Peygamber Efendimiz o konuda bilgisiz bırakmamış. Dinimizde, utanma duygusu sebebiyle bazı meseleleri sormamak diye bir şey yoktur. Bu meseleler konuşulmuştur. "Ne zaman insan yıkanacak?.." "Ne zaman yıkanması gerekmez?.." vs. çeşitli meseleler oluyor. Bunlar sorulmuştur, cevapları verilmiştir.
  Hattâ Peygamber Efendimiz'in zevcât-ı tâhirâtına, sahabeden yaşlı bir zat geliyor diyor ki: "Ey mü'minlerin anası! Sormağa utanıyorum ama, şöyle bir mesele nasıl olur?" filân diye sorabiliyor. Alimlere sorulur, cevabı alınır. Dinimiz bu konularda müslümanları bilgisiz bırakmamıştır.

  Ama cinsî bilgi derken, Avrupa'da, başka ülkelerde işi çığırından çıkartıyorlar. Ayrıca o konuda yangına körükle varmak gibi, bir tavır sergiliyorlar. Cinsî bilgi vermek yerine, cinsî konularda tahrik oluyor. Onu da bilmek lâzım!..
  İslâm bunu öyle yapmamıştır. Belli ölçüde, bir edeb hayâ dairesinde bildirmiştir. O kadar fazla ileriye götürmemiştir işi... Çığırından çıkartmamıştır.
  Avrupada filân bu işler rezalettir. Sınıfta hocalar ne kadar müstehcen şeyler anlatır, talebeler de ne kadar yüzsüzleşir, kim bilir. Allah saklasın...
  İslâm'ın ölçüsü güzel!..

 3. seyyah_42
  Üye
  Yani bu işin yapılış şekli ile alakalı hadislerde efendimizin bir emri yada alim ulemanın bir tavsiyesi varmıdır.(Yani işin cinsi münasebet kısmını kastetmiyorum.) Hani hangi dualar okunmalı namaz nasıl kılınacak kadın nasıl kılacak erkek nasıl kılacak.İşte evli çiftlere ne gibi dini emirler iletilmeli yada tavsiyelerde bulunulmalı v.s. gibi...

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Yani bu işin yapılış şekli ile alakalı hadislerde efendimizin bir emri yada alim ulemanın bir tavsiyesi varmıdır.(Yani işin cinsi münasebet kısmını kastetmiyorum.) Hani hangi dualar okunmalı namaz nasıl kılınacak kadın nasıl kılacak erkek nasıl kılacak.İşte evli çiftlere ne gibi dini emirler iletilmeli yada tavsiyelerde bulunulmalı v.s. gibi...

  Kardeşim sağdıçlık konusunda ne bir ayet ne de bir hadis mevcut değildir. Yani bu konu ne emredilmiş ne de nehyedilmiştir. Önemli olan sınırları aşmadan damada bilgi vermek ve onu koruyup kollamaktır. İslamiyette sağdıçlık kavramı yoktur.

 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  bilgiler için Allah c.c. razı olsun,emeğinize sağlık

 6. seyyah_42
  Üye
  Kardeş eyvallah.O zaman bize düşen ahlaki sınırlar içinde damadı bilgilendirmek ve evlilik ile alakalı hadislerle damada ve geline tavsiyelerde bulunmaktır.Tekrar teşekkür ederim.

 7. Misafir
  Enişteden sagdıç olurmu şimdiden allah razı olsun

 8. halilcan
  Devamlı Üye
  Dinimizde sağdıçlığın hükmü nedir?
  Sağdıçlık ne demek?


 9. Şema
  el-âsa limen âsa
  Sağdıçlık nasıl yapılır, Sağdıcın Görevleri
  Akrabamın düğününde sağdıç olacağım, İslama göre sağdıç neler yapmalıdır? Dinimize göre görevleri nedir?


  Böyle bir unvanın dini karşılığı yoktur. Yapacağınız iş, evlenme yoluna yeni giren bir mümin kardeşinize nasihat etmek, ona dünya ve ahireti için en doğru olana tavsiye etmekten ibarettir. Düğün günü ve öncesinde yanında bulunup moral takviye etmeniz olabilir. Sakın böyle bir görevlendirme sizin mahremiyet kurallarını çiğnemenize sebep olmasın. Mesela eşi olacak bayan, sizin mahreminiz değilse ona asla bakmayın, tutmayın, yanında bulunmayın. O sizin tamamen yabancınız dır. Damat adayınızın haramlardan birini işlemesine mesela alkole, müziğe bulaşmasına mani olun.
  Nureddin Yıldız Hocaefendi


 10. Misafir
  Damadin halasindan sadic olunur mi bilen varmi ?

+ Yorum Gönder
islamda sağdıçlık,  sağdıçlık nasıl yapılır,  sağdıç kimlerden olur,  sağdıç ne demek,  sağdıç kim olabilir,  gelinin sağdıcı kim olur,  sağdıcın görevleri