+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Beddua edince dönüp yine edeni bulr mu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. talha bayram
  Devamlı Üye
  Reklam

  Beddua edince dönüp yine edeni bulr mu

  Reklam
 2. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  --->: beddua edince dönüp yine edeni bulr mu


  Reklam


  ....

  Bir başka rivâyette bedduâ hakkında şu mühim ikâz yapılmaktadır. Bedduâ edilen kimse lâyıksa bedduâya mâruz kalır. Değilse bedduâ sahibine döner, haksız yere bedduâ edenin kendi nefsine rücû eder.
  Bu bakımdan da, lânet okunan, bedduâ edilen kimsenin gerçekte buna lâyık olup olmadığını iyi kestirmek lâzımdır. Bizim bilmediğimiz sebeplerden dolayı lâyık değilse bedduâmız bize döner, kendimizi yakıp yıkar.
  Zenginin biri yolda yalvaran dilenciye tek kuruş vermeden geçiyor. Gören biri de, Allah böyle zenginin belâsını versin, adam tek kuruş vermeden Cehennem olup gitti, diye bedduâ ediyor. Bunu duyan zengin geri dönüp adama şöyle karşılık veriyor:
  – Ben bu dilenciye uzun zaman yardım ettim. Pek yakına kadar da yardımımı devam ettiriyordum. Geçenlerde öğrendim ki, benden aldığı sadakayla, hemen içki alıp virânesinde içki içiyor. Bunu duyunca içki parası vermekten vazgeçtim. Sadaka vermeyişim, içki parası vermek istemeyişimdendir. Sen yaptığın bedduânı geri al, yoksa ben buna lâyık olmadığımdan bedduâ geri dönüp sana gelir, kendine bedduâ etmiş olursun!..
  ....
  Bedduâyı yapmaktan çekinmek gerektiği gibi, bedduâya hedef edecek fiil ve hareketlerden de uzak kalmak lâzımdır. Zira başkasının bize bedduâ eden dili bizim hakkımızda günahsız olduğundan bedduâ ekseriyetle kabûl olur, te’sirini gösterir. Ne var ki, bizler başımıza gelen musibet ve belânın gerçek sebebini bilemez, başka şeylere yorumlayıp geçeriz. Halbuki hareket ve fiillerimizle celbettiğimiz bedduâların te’sirini yaşarız da, ondan gaflet etmiş oluruz.
  Abdullah bin el-Mübârek Hazretleri’ne evlâdından şikâyet eden bir adam, çocuğunun itaatsızlığından dert yanıyordu. Büyük velî:
  – Sen, dedi, evlâdına hiç bedduâ ettin mi?
  Adam:
  – Evet, dedi. Sık sık bedduâ ederim. Canım yanınca mecbur kalıyorum!
  – O zaman, dedi İbn-i Mübârek Hazretleri, kimseye şikâyet hakkın yok. Oğlunu kendin bozmuş, böyle kötü hale sen sokmuşsun. Bedduânın eserinin başka nasıl görüleceğini sanıyorsun? İşte bu gördüğün bedduânın eseridir...
  Mâneviyat büyükleri darıldıkları kimselere bedduâ değil, duâ ederler, kendilerini kızdıracak hallerinden kurtulmaları niyazında bulunurlar, dillerini bedduâya alıştırmak istemezler.
  Büyük velî Maruf-u Kerhî Hazretleri, bir gün Dicle kenarında otururken bir takım gençlerin bir sandal içinde eğlenerek kürek çektiklerini gördü. Gençlerin toplanıp şarkı, türkü söylediklerine kızan bazıları, “Zamane gençliğine Allah lânet etsin, bunlar böyle işte” diyerek bedduâ ederken, Maruf-u Kerhî Hazretleri ellerini kaldırıp şöyle duâ etti:
  – Yâ Rab, bu gençleri burada nasıl neş’eli, zevkli bulunduruyorsan, mahşerde de böyle neş’eli ve zevkli bulundur, şu kusurlarına bakıp da azaba mâruz bırakma.
  Çevresindekiler Hazret-i Maruf’a itiraz ettiler:
  – Bunlar sandalda günah olan işler yapıyor; şarkı, türkü söyleyip eğleniyorlar. Biz de onun için bedduâ etmiş bulunuyoruz. Sen ise duâ ediyor, azaba uğramamalarını diliyorsun?
  Şöyle cevap verdi büyük velî:
  – Bunların âhirette azaba uğramamaları burada tevbe etmelerine bağlı değil mi? Demek ki, ben aynı zamanda tevbe etmelerini de dilemiş oluyorum. Netice yine doğru oluyor. Dilimi de bedduâya alıştırmıyorum.

  ahmet şahın

 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  RABBİM razı olsun dillerimizi kötü kelimelerden korusun

 4. talha bayram
  Devamlı Üye
  a min kardeşim diline
  sağlık

 5. talha bayram
  Devamlı Üye
  bilgilerin için sa ğol şafa k kardeş

 6. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  Allah cc hepimizden razı olsun sende sağol kardeşim...

 7. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Bedduâ edilen kimse lâyıksa bedduâya mâruz kalır. Değilse bedduâ sahibine döner, haksız yere bedduâ edenin kendi nefsine rücû eder.
  Bu bakımdan da, lânet okunan, bedduâ edilen kimsenin gerçekte buna lâyık olup olmadığını iyi kestirmek lâzımdır. Bizim bilmediğimiz sebeplerden dolayı lâyık değilse bedduâmız bize döner, kendimizi yakıp yıkar.
  Bilgi paylaşımı için
  Allah c.c.razı olsun şafak kardeşim

 8. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  Allah cc Ahmet şahin hocamızdan da senden de razı olsun meryemgül kardeşim..

+ Yorum Gönder
beddua edenin hali,  beddua edenin sonu,  beddua geri dönermi