+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest ve yara bandı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Abdest ve yara bandı

  Reklam  Cevap: Abdest ve yara bandı isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Abdest ve yara bandı
  Selamunaleykum...ayagimda bir yara var yaranin uzerine pecet koyinca cogu kez pecettede kan oluyo...bu olaydan dolayi dun aksamdan beri namazlarimi kilmadim...abdest alirken yaraya su dokulurse kan yayilir duruma gelir galiba ve abdestim kabul olmazmi?...kan akmiyo...
  Lutfrn bilgili biri bana yardim etsin...Allah razi olsun...

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Abdest ve yara bandı


  Reklam


  Yara bandı ve yara üzerinde kalan peçete abdest ve gusül için engel teşkil etmez.
  Aldığınız abdest ve gusül geçerlidir

 3. Misafir
  Elimi kestim, az da olsa kan aktığı için yara bandı yapıştırdım. Band ile abdest aldım ve namaz kıldım. Bir iki saat sonra bandı çıkardım, kanama devam ediyordu. Yeni band yapıştırdım ve yine abdest aldım. Özürlü olmak için sürekli abdesti bozan bir hal bulunması gerekiyor deniyor. Fakat yara bandının dışına vuracak kadar bir akıntı yok. Bandı yapıştırdıktan sonra hiç bir şekilde akıntı gözükmüyor.
  Soru 1:Ben şimdi özürlü sayılıyor muyum sayılmıyor muyum?
  Soru 2: Yara bandı ile gusül abdesti aldım. Bandı çıkardıktan sonra yine gusül abdesti almam gerekiyor mu yoksa yarayı yıkamak yeterli mi?
  Allah cümlemizden razı olsun, şimdiden teşekkür ederim.

 4. arifselim
  Yönetici
  Geçmiş olsun kardeşim. Eğer sürekli bir kanama oluyorsa bu bir özür sayılır. Normalde yara bantları su geçirir ancak geçirmiyorsa bile sürekli kanama oluyorsa bu bir özür sayılır ve bu şekilde hem abdest hemde gusül alabilirsin.

 5. Misafir
  Selamınaleyküm ben sabah ve akşam saatlerinde iğne oluyorum iğne yerlerinin üzerine bant yapıştırılıyor. Bu bantların birini çıkarmayı unutup gusül abdesti aldım. Sabah namazını kıldım. Namazı tekrar kılmalımıyım?

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Normalde yara bantları su geçirir ama suyun geçmediğinden eminsen sadece o yeri yıkaman yeterlidir. Su geçmemiş ve o durumda da namaz kılmışsan o namazını kaza etmelisin.

 7. Misafir
  - Ben bir keresinde Boy Abdesti alırken kulak deliğimi ıslatmayı unuttum Boy Abdestim kabul olmuş mudur?


  - Ben bazen Öğle Namazımı İkindi Namazı'ndan 10 15 dakika önce kılıyorum bir kere Öğle Namazımı kılmadan önce kardeşimle kavga ettik kolumu yoldu yolduğu büyük bir yerdi kanadı kanın durmasını bekledim ama durmadı bende o yüzden Öğle Namazımı kılmadım kaza etmeye karar verdim sonra yoluk yere kan dursun diye yara bantı yapıştırdım ama açtığımda yara kabuk bağlamamış hala kanıyodu o gün o yüzden Namaz kılmadım o günkü Namazlarımı kaza etmeye karar verdim Namaz kılabilir miydim Kılabilirsem de Abdest alırken nelere dikkat etmem gerekiyordu?Şimdiden ALLAH RAZI OLSUN

 8. arifselim
  Yönetici
  - Gusül abdestinde kulağın en iç kısmını yıkamak gerekmez. Normal bakıldığında dışarıdan görülen kısımların yıkanması yeterlidir.

  - İlk olarak şunu bilmen gerekir, zaruri bir mazeret olmadan namazı öyle son anlara kadar geciktirmek namaz caiz olsa da asla doğru değildir. Kanama durmayan durumlarda abdest alınır ve namaz kılınabilir. Diğer vakitte hala durmamışsa yeni bir abdest alınır ve öyle namaz kılmaya devam edilir. Kanama olması namazı kazaya bırakmak için bir mazeret değildir.

 9. Misafir
  Benim ekzama hastalığım var o yüzden ellerim kuru ve çatlak ben Namazımı bitirdikten sonra çatlayan yerin kanadığını gördüm ama kan etrafa yayılmamış olduğu yerde kalmış Abdestim bozulmuş mudur? Namazı yeniden abdest alıp öyle mi kılmam gerekirdi? Günaha girmişmiyimdir?

  Yani Boy Abdestim kabul olmuş mudur? Kulak deliğini yıkamak mecburi midir?

 10. arifselim
  Yönetici
  - Geçmiş olsun. Eğer çıkan kan yerinden ayrılmamışsa yeniden abdest almana gerek yoktur.

  - Eğer gusülde kulağın dışarıdan görülen yerlerini yıkamamışsan ve daha sonra farkına varırsan sadece o yeri yıkaman yeterlidir. Yeni bir gusle gerek yoktur.

 11. Misafir
  Selamün Aleyküm bazen ben şanslıyım ya da bugün şanslı günümdeyim gibi şeyler diyoruz gerçekte şans diye bir şey var mıdır?

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam. Şans kelimesi tesadüf yerine kullanıldığında yanlış ve tehlikeli olur. Çünkü islamda tesadüf diye bir şey yoktur. Bu konuda şans kelimesinin hangi manada kullanıldığı da önemlidir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
yara bandı abdest,  yara bandı ile abdest alınır mı,  yara bandı ile abdest,  yara bandının üstüne abdest alınır mı,  yara bandıyla abdest alınır mı,  yara bandı üzerine abdest,  yara bandıyla abdest